Estetik Diş Hekimliği

Seramik Lamina Kuronlar

Seramik laminalar, dişlerin sadece ön yüzeyine uygulanan ve bu amaçla yapılan aşındırma sonrası diş yüzeyine yapıştırılan seramik yapraklarıdır. Bu amaçla diş yüzeyinden 0.3 – 0.7 mm doku kaldırılmakta, hazırlanan lamina gerekli kontrollerden sonra diş yüzeyine yapıştırılmaktadır. Ortodontik tedavinin gerek duyulmadığı ufak çapraşıklıkların varlığında, dişler arasında boşluklar mevcut ise, beyazlatma ile giderilemeyen diş renklenmelerinde, yüzey anomalilerinde, şekil, form ve boyut düzensizliklerinde seramik laminalar uygulanabilir.

Kompozit Lamina Kuronlar (Adeziv Sistem - Bonding)

Kompozit laminalar, seramik laminlar ile benzer olarak yüzey anomalileri, şekil, form ve boyut düzensizliklerinin giderilemesi amacıyla diş yüzeyine yapılan ilavelerdir. Kullanılan materyal ise porselen laminalardan farklı olarak kompozit dolgu malzemeleridir. 

Gülüş Tasarımı

Dişeti ve kemik dokularına müdahale gerekmesi halinde diş eti uzmanı ve çene cerrahının da yardımına başvurularak, porselen ya da kompozit lamina, metal desteksiz tam seramik kuron ve gerektiği hallerde implant uygulamaları yapılabilir.

Pembe Estetik

Pembe estetik olarak tanımlanan estetik diş eti uygulamaları ; Rejeneratif, gingivektomi, gingivoplasti ve kron boyu uzatma uygulaması gibi yöntemlerle yapılmaktadır.

Gingivektomi: Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş etinin çıkarılması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik olarak bir forma sokulabilir.

Gingivoplasti: Bu operasyonla fazla oranda görünen diş eti ya da asimetrik olan diş eti seviyesi düzeltilebilir. İşlem, lokal anestezi altında yapılır.

Kron boyu uzatma: Dişlerde fazla doku kaybı oluşmuşsa, çürüğün diş eti altına uzanması durumunda dişlerde korun boyu uzatılarak, fazla diş eti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir.