İmplant

İmplantlar canlı bir dokuya veya bir organa yerleştirilen cansız materyallerdir. İmplantoloji; travma, periodontal (dişeti hastalığı) ve çürük gibi nedenlerden dolayı doğal dişlerini kaybetmiş kişilerin diş eksikliğini titanyum veya seramik esaslı yapay köklerin çene kemiğine yerleştirilmesi ve üzerine sabit veya hareketli protezler yapılması ile tedavi etmektedir.

DİŞ İMPLANTLARININ UYGULANDIĞI DURUMLAR
İmplantlar tek diş eksikliğinde, tek veya çift taraflı arka dişlerini kaybetmiş hastalarda, az sayıda kalmış doğal dişlere destek olmak amacı ile ve tüm doğal dişlerini kaybetmiş hastalarda uygulanmaktadır. Özellikle, erimiş alt çenelere implantlardan destek alınmadan yapılan bir protezin tutuculuğu zayıf olacaktır. Kullanıcılar, ağzında sürekli hareket eden böyle bir total protez istemeyen hastalara implant uygulanabilir.

Tek diş kayıplarında sağlam doğal dişe dokunulmadan, sabit bir protez uygulaması yapılabilmektedir.

DİŞ İMPLANTLARI İLE TEDAVİ SÜRESİ
İmplant uygulaması planlanan kişi, klinik ve radyografik tetkiklerden geçirilir. Bu incelemeler sonucunda uygulanacak implantın tip, çap ve boyuna ve daha sonra protez tipine karar verilir. İmplantlarda, operasyon sonrası alt çenede 2, üst çenede 3 ay kadar implatların kemikle kaynaşması beklenmelidir. Bu dönem iyileşme dönemi olarak adlandırılır ve kişinin dişsiz kalmaması için geçici bir protez yapılabilir. İyileşme dönemi tamamlandıktan sonra protez safhasına geçilir ve planlanmış olan sabit ya da hareketli protez hazırlanır.

Kişi tüm doğal dişlerini kaybetmiş olsa da, hekim tarafından uygun görüldüğü taktirde implantlar ile desteklenmiş, sabit bir köprü protezi yapılabilmesi de mümkündür.

DİŞ İMPLANTI UYGULAMALARINDA İLERİ TEKNOLOJİ
İmplant uygulaması için en önemli olan nokta var olan kemik miktarıdır. Dişler ya ileri derecede çürük ya da dişeti iltihabı ile çekilir. Dişeti iltihabı ile çekilen dişlerde kemik harabiyeti çok olmaktadır. Bu durumda “kemik ogmentasyonu” olarak adlandırılan kemik ilavesi yapılarak kemiğin hacminin artırılması gerekir.

DİŞ İMPLANTI OPERASYONU SONRASI NELER YAPILMALIDIR
Operasyonlar, lokal anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon sonrası, ağrı kesicilerin bir-iki gün kullanılması ve buz uygulaması ile genellikle sorunsuz geçirilmektedir. Operasyon sonrası, dikişler 7–10 gün sonra alınmaktadır. Bu dönemde hastalar sıvı ve yumuşak gıdalar ile beslenmelidir. Dikişler alındıktan sonra implantların üzerine protezin yapılması için gereken süre zarfında geçici bir protez yapılmaktadır. İmplantların bakımı doğal dişlerde olduğu gibi özenle yapılmalıdır. Bu konuda diş fırçaları, diş ipleri ve ağız gargaraları en başta gelen uygulamalardır. Ağız bakımı ömür boyu yapılmalıdır.

DİŞ İMPLANTININ UYGULANAMAYACAĞI DURUMLAR
Gebe ve lohusa kadınlara implat yapılmamalıdır .Sistemik rahatsızlığı ileri derecede olan kişiler iyi değerlendirilmelidir. Ancak, kontrol altında olan şeker hastalarına implant uygulanabilir. Aynı zamanda, sigara içenlerde implant başarısının azaldığı bilinmektedir. Hipertansiyon hastaları da özel olarak değerlendirilmelidir.