Konservatif ve Restoratif Tedaviler

KONSERVATİF DİŞ TEDAVİSİ
Ağızda bulanan bakteriler,karbonhidratlı yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluştururlar.Bu asitler dişin mineral dokusunu çözerek diş minesinin bozulmasına ve çürük oluşumuna neden olurlar.

DİŞ ÇÜRÜĞÜNÜN ETKENLERİ

  • Bakteri plağı
  • Karbonhidratlı besinler
  • Genetik faktörler

Diş çürükleri; dişin çiğneme yüzeyinde,ara yüzlerinde veya boyun bölgelerinde oluşabilir.

Çürük bir diş çoğu zaman koyu renkli boşluğuyla kolayca teşhis edilebilir.Ancak bazen mine bütünlüğü bozulmamış gizli çürükler bulunur.Bunlar ise alınan diş röntgen filmleriyle tespit edilebilir.

Dişin mine dokusunda başlayan çürüme tedavi edilmezse dentin dokusuna ilerler.Dentin mineye göre daha yumuşak bir dokudur.Bu nedenle daha kolay çözünür ve çürük hızla ilerler.

Dentin dokusuna ulaşmış bir çürükte sıcak-soğuk hassasiyeti olabilir.

Ağrı devamlı hale gelmiş ise dişin damar sinir paketi dediğimiz pulpa dokusuna ulaşmış demektir. Ve kanal tedavisi gerektirir.

Diş hastalıkları ve tedavisi diş sert dokularında çürük ya da çürük dışı sebeplerden meydana gelen madde kayıplarını onaran,kaybolan estetik ve fonksiyonun hastaya tekrar kazandırılmasına katkıda bulunan bilim dalıdır.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

KOMPOZİT DOLGULAR
Dişle aynı renkte olan ışıkla sertleştirilen çeşitli renk seçenekleriyle dişte fark edilmeyen ve estetik-beyaz dolgu olarak da bilinen dolgulardır. Dişle dolgu arasında ki bağlantıyı bonding denilen özel yapıştırıcı malzemeler sağlar.Ön bölge ve arka bölge için ayrı tipleri mevcuttur.

AMALGAM DOLGULAR
Gümüş,kalay ve bakırın %45-50 oranında civa ile karıştırılmasıyla meydana gelir.Dolgunun sertleşmesi kendi kendine olduğundan(kompozit dolgularda dolgularda polimerizasyonu ışık sağlar )

Hastaya 2 saat bir şey yememesi ve sert bir şey çiğnememesi önerilir.Birkaç gün sonra cilası yapılır.

PORSELEN DOLGULAR
Porselen dolgularda hazırlanan kaviteden ölçü alınır ve laboratuvara gönderilir.Bir sonra ki seansta cilalanmış olan porselen dolgu kaviteye yapıştırılır.İleri teknoloji ile hassas bir çalışma sonucu elde edilirler.Özel yapıştırıcı ajanlarla dişe yapıştırılırlar.

Çok büyük dolgu yapılması gereken ve kuron kaplama yapılması istenmeyen durumlarda uygulanabilir.