Oral Diagnoz ve Radyolojisi

İYİ BİR MUAYENE İÇİN;

Kişinin öncelikle sistemik hastalıkları olup olmadığı ve sağlıklı bir tıbbi öyküsü ve geçirdiği rahatsızlıklar öğrenilir. Bu konu önemlidir; çünkü sistemik hastalığı olan kişilerin tedavileri sırasında herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmamaları için ciddiye alınması gereken bir durumdur. Tedavileri sırasında yapılacak uygulamalar ve kullanılacak ilaçların seçimi kişilerin sağlığına uygun olarak bu muayenede alınan bilgiler doğrultusunda düzenlenir. Kişilere tedavi planının, çeşitliliği ile avantaj ve dezavantajları iyice anlatılır. İyi bir muayene ve tedavi planı yapılmadan başlanan tedavilerin sonuçları her zaman başarısızlıkla sonuçlanacağı ve uzun ömürlü olamayacağı gibi, sağlık, zaman ve ekonomik kayıplara sebep olacağı da unutulmamalıdır.Panoramik Film: Üst ve alt diş kavislerinin ve komşu doku ve oluşumların tek bir film üzerinde görüntülendiği film çekim tekniğidir. Tedavi planlamasında, verdiği genel görünüm ve detaylarla hekime bilgi sağlanır. Sinüslerin ve diğer komşu oluşumların incelenmesi içinde kullanılır.

 

Periapikal Film: Ağız içinden çekilen ilgili dişlerin en yakın görüntüsünü veren küçük film çeşididir. İlgili diş gurubunun ve çene kemiğinin detay görüntüsünü verir.

 

Bite-Wing Filmi (Isırma radyolojisi): Özellikle dişlerin komşu dişlerle aralarında oluşmuş çürüklerin tespiti için kullanılır.

El Bilek Radyolojisi: Ortodontik tedavi planlamasında çocukların kemik yaşını tespit etmek için kullanılır.

 

Sefalometrik Film: Özellikle Ortodontik tedavi planlamasında kullanılır, alt ve üst çenelerin ve dişlerin kafa tabanı ve diğer oluşumlarla ilişkisini gösterir.

TME Filmi: Temporomandibular eklem hareketlerinin ve buna bağlı sonuçların tespiti için kullanılır.

 

Oklüzal Film: Dişlerin yatay yöndeki pozisyonlarının tespiti, çene kemiği suturlarının incelenmesi veya tükürük bezi ve kanallarının incelenmesi için kullanılır.

Tomografi: Tomografi x ışını kullanılarak, istenilen bölgenin kesitsel olarak incelenmesi sağlayan radyolojik teşhis yöntemidir. Dental Tomografi görüntüsü ile panoramik röntgen filmlerinde görülmeyen kemik ve yumuşak doku detayları kolayca görülebilmektedir. Üç boyutlu görüntü vererek hekimin teşhisinde büyük kolaylık sağlar.

 

MUAYENE OLURKEN VE RADYOGRAFİ ÇEKİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Muayene sırasında; Sorulan sorular doğru bir şekilde yanıtlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki eksik verilen bilgiler, kişinin sağlığını ve tedavisini zora sokacaktır.

Film çekimi öncesi baş ve boyun bölgesindeki tüm metal takılar (Gözlük, işitme cihazı, toka, küpe, kolye, hızma, piercing v.b.) çıkartılır. Varsa ağızda takılıp çıkartılabilen tüm protezler çıkartılır.