blank

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi ile ağız boşluğunda olan tüm rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi gerçekleşir.

Bütün yaş aralıklarındaki hastaların tedavisinin uygulandığı bu bölümde; çiğneme veya ısırmada zorluk, yutma zorluğu, çene eklemi problemleri ve dişlerde aşınma gibi problemler yaşayan hastalarla da ilgilenilir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Çene cerrahisi hastaları arasında çok yaygın olan sorunlar; genelde ısırmada zorlanma, çiğneme veya yutkunma problemleri ile fark edilir. Dişlerde yıpranma, aşınma ve çene kemikleri problemleri ile ilgili rahatsızlıklarında da hastanın uzman hekimler tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Horlama, sesli solunumda yaşanan zorluklar ve horlamak gibi problemlerin kaynaklarını bulmak ve çözüme ulaştırmak da bu bölümün kapsama alanlarının içine girer.

Ağız diş ve çene cerrahisi kapsamında bulunan ilgili tedaviler şunlardır:

 • Normal ve cerrahi diş çekimleri,
 • Çene kist ve tümörlerinin tanısı ve tedavisi,
 • Kemik ogmentasyonu,
 • Gömülü ve komplike dişlerin çekimi,
 • Ağız, çene ve yüz bölgesindeki enfeksiyonların tanısı ve tedavisi,
 • Ağız bölgesindeki yumuşak dokulu bölgelerin tanısı ve tedavisi,
 • Çene ve yüz bölgesinde oluşan kırıkların tedavisi,
 • Diş kökenli kemik içi lezyonların tedavisi,
 • Kök ucu rezeksiyonları,
 • Dental protez yapımı öncesi sert ve yumuşak dokuların cerrahi olarak düzeltilmesi,
 • Dudak ve damak yarıklarının tedavisi,
 • Tükürük bezi hastalıklarının tıbbi ve cerrahi tedavisi,
 • Estetik ve fonksiyonel bozukluklara sebep olan deformitelerin cerrahi müdahaleyle tedavisi,
 • İmplant uygulamaları,
 • Kanser tedavisi sırasında uygulanan ilaç ve radyoterapiye bağlı çenede oluşan kemik nekrozlarının tedavisi yapılmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Kliniğimizde Uygulanan Tedaviler

 • Doğuştan gelen veya sonradan oluşan çene yüz anormalileri,
 • İmplant yerleştirme,
 • İmplant cerrahisi,
 • İmplant için yeterli alan olmayan çene kemiklerinde kemik greftleri konumlandırılması,
 • Damak ve dudak yarıklarının tedavileri,
 • Gömülü diş çekimi,
 • Çene kemiği kisti tedavisi işlemleri uygulanmaktadır.

Çene Kemiği Kistleri Tedavi Edilmediği Takdirde Oluşabilecek Sorunlar Nelerdir?

İçinde sıvı veya yarı sıvı bulunan, yumuşak doku ile kaplanmış boşluklara, kist adı verilir. Sadece mikroskop ile görülebilecek kadar küçük olan bu bakteriler, günün her saatinde ağızda bulunur.

Ağız içerisinde bulunan bakterilerin sayısı belirli bir oranı geçerse, bu durum ağız yapısına zarar vermeye başlar, ağız içerisinde çeşitli yaralar ve şişlikler oluşturur. Bu belirtiler sonucunda hastaya ağız, diş ve çene cerrahisi alanında kendini geliştirmiş uzman hekimler tarafından çene kemiği kisti tanısı konulur.

Tedavisi cerrahi operasyonla mümkün olan çene kistleri yavaş ve fark ettirmeden büyür. Hasta tedaviyi ertelediği sürece ağrı ve şişliğin yanı sıra sinir sıkışmasına bağlı olarak hissizlik ve yanma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bu durum hastanın günlük hayatını etkileyeceğinden ötürü bir an önce tedaviye başlanması gerekmektedir. Kistler hastaya herhangi bir rahatsızlık vermese bile mutlaka tedavi edilmelidir.

Çene kistleri de her kistte olduğu gibi iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. İlk etapta iyi huylu olarak gözükebilen kistlerin daha sonrasında kötü huylu kiste dönüşebilme riskleri vardır. Bu durum ciddi anlamda çene kaslarının zayıflamasına sebep olur. Kistlerin oluşumunu engellemek için ağız bakımı aksatılmadan yapılmalıdır.

Çene kisti tedavi edilmediği durumlarda ortaya çıkabilecek başlıca sorunlardan birkaçı şu şekildedir:

 • Kist zaman içerisinde hastaya fark ettirmeden sinsice büyür ve çene kemiğini zayıflatır.
 • Çene kemiği gelen en ufak bir darbeyle kırılabilecek hale gelir.
 • Gömülü dişler sebebiyle de oluşan çene kistleri, sağlam komşu dişleri de etkileyerek diş kaybına sebep olabilir.

Sağlık ihmale gelmez ve her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarır.

Gömülü Dişlerin Neden Olabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

Gömülü dişler, ağızda çıkması gereken yerde çıkmamış veya çıkamamış dişlerdir. Diş etinin kalınlığı, ağızda diş çıkabilecek alanın olmaması, genetik faktörler gibi etkenlerle dişler gömülü olarak deri altında kalabilir.

Gömülü dişler çekilmediği sürece komşu dişlere uygulanan baskı ile enfeksiyon oluşumuna sebep olup dişlerin çürümesine sebep olabilir. Bu dişlerin aynı zamanda ortodontik sebepler ile de çekilmesi gerekebilir. Diş çıkmaya çalıştıkça ön taraftaki dişlere ittirme işlemi uygulaması sebebiyle dişlerde kayma ve şekil bozukluğu meydana gelebilir.

Gömülü dişlerin çekimi, alanında gelişmiş ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanlarınca uygulanır. Hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına geri dönebilir.

Hekim tarafından verilecek reçetedeki ilaçların kullanılmaması veya aksatılması durumunda ortaya çeşitli komplikasyonlar çıkabilir. Bazı hastalarda ise çene kemiğindeki yeterli boş alanlarda diş gömülü bir şekilde durabilir. Bu durumda gömülü diş eğer hastaya ve komşu dişlere zarar vermiyorsa cerrahi bir müdahaleye gerek yoktur.

İmplant Uygulamaları Nedir? Faydaları Nelerdir?

İmplant, yapay olarak üretilmiş bir diş köküdür. Titanyum ve alaşımlardan üretilen implant; tedavi yöntemi olarak, sıklıkla çürüyen ve çekilmiş dişlerin boşluğunu doldurmak için kullanılır. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak kabul edeceğinden iyileşme süresi kısa, kalıcılık süresi fazladır.

Birçok hasta tarafından tercih edilen implant uygulaması ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bu tedavi yönteminin bu kadar sık kullanılmasının sebebi ise eksik veya hiç dişi olmayan hastalara çok geniş bir alanda tedavi yöntemi sunmasıdır.

İmplant tedavi yönteminin geleneksel tedavi yöntemlerine kıyasla avantajları oldukça fazladır. Uygulama sırasında veya sonrasında çevresindeki dişlere asla zarar vermemesi bu yöntemin en büyük avantajlarından biridir. Doğal diş görüntüsüne yakın olan implant dişler, kişiye estetik ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Ağız bakımı düzenli yapılırsa implant dişler ömür boyu kullanım olanağı sağlar. Bu bakım oldukça basittir ve tedavi sonrası hastanın günlük ağız bakım rutinine eklenmelidir. Günde iki defa kurallı ve doğru şekilde dişler fırçalanmalı, sonrasında yemek artıklarının temizlendiğinden emin olmak için diş ipiyle diş araları temizlenmelidir.

İmplant tedavisinin kişiye sağladığı avantajlar başlıca şunlardır:

 • Akıcı konuşma,
 • Mükemmel diş kökü,
 • Özgüven,
 • Ağız sağlığı,
 • Dayanıklılık,
 • Yemek yeme kolaylığı sağlar.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavisi günümüz teknolojisinde oldukça basit ve ağrısız bir işlemdir. Tedavi sırasında anestezi uygulanacağı için hasta hiç bir ağrı hissetmeyecektir.

Anestezi şekline ağız, diş ve çene cerrahisi alanında uzman hekimler tarafından hasta muayenesi gerçekleştikten sonra karar verilir. Hasta ve hekimin ortak kararı sonucunda anestezi genel veya lokal olarak uygulanır.

Operasyona hazır hale getirilen hastanın çene kemiğine, uzun süre boyunca kullanılabilen titanyum vidalar yani yapay diş kökü olan implantlar yerleştirilir. Her bir implantın yapılması yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir.

Yerleştirilen implantların gerçek diş kökü yerine geçebilmesi için çene kemiğine kaynaşması gerekir. Bu süre kemik yapısına bağlı olarak 3 ila 6 ay arasında gerçekleşmektedir. Bu süreçte implantlar, çene kemiği ile kaynaşarak bir sonraki işlem için hazır hale gelir.

Kaynama sürecinde hastanın; beslenmesine dikkat etmesi, alkol ve sigara kullanımını azaltması gerekmektedir. Çünkü bu maddelerin kullanımı, implantın çene kemiği ile kaynaşmasını engeller ve buna bağlı olarak implant kaybedilebilir.

Hasta iyileştikten sonra ise implantlar protez dişi kaldırabilecek duruma gelir ve kalıcı protez uygulaması yapılır. Ağız ve çene kemiğinde uygun boşluk olan her hasta implant tedavisi yaptırabilir. Fakat bazı hastalarda implant yapılması için yeterli boş alan olmayabilir. Bu gibi durumlarda, ileri cerrahi yöntemlerle hastaya implant yerleştirilmesi için uygun alan yaratılır.

Yüksek tansiyon, hemofili gibi rahatsızlığı bulunan kişilere doktorlarıyla beraber bir tedavi yöntemi oluşturularak implant işlemi uygulanmalıdır. Aynı şekilde diyabet (şeker hastalığı) gibi iyileşmeyi engelleyecek bir hastalık, ilaçlarla kontrol altına alınırsa, implant tedavisi uygulamasında bir sorun olmayacaktır.

Diş Çekimi Nedir?

Diş çekimi, bir veya birkaç dişte meydana gelen hasarlar sonucunda, sağlıksız olan ve tedavi ile kurtulamayacak dişlerin çekilmesidir. Bu işlem uzman diş hekimleri tarafından ya da ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanları tarafından, lokal anestezi veya çeşitli sedasyon uygulamaları altında gerçekleştirilir.

Süt dişler, zamanla dökülerek yerini kalıcı dişlere bırakır ve bu kalıcı dişler ömür boyu çene kemiği üzerinde kalabilir. İnsanlar çeşitli rahatsızlıklardan dolayı çene yapısına yerleşmiş olan sıralı dişlerini çektirmek için uzman hekimlere başvurur. Ortodonti tedavileri için de ağız yapısını bozan ve komşu dişlere baskı uygulayarak diş yapısını bozan dişlerin çekilmesi gerekmektedir.

Hasta diş çekimi işlemi sonrasında günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Ancak 24 saat süreyle sıcak yiyecek ve içecek tüketmemeli, alkol ve sigara kullanmamalıdır.

Gömülü Diş Çekimi Nedir?

Yeteri kadar alanı olmadığı için veya doğru pozisyona gelemediği için çıkamayan dişlere gömülü diş adı verilir. Çoğunlukla 20 yaş dişlerinde gömülü diş problemi yaşanmaktadır.  Ancak bazı durumlarda 20 yaş dişi olmayan dişlerin de gömülü kalma ihtimali vardır.

Diş etinden çıkması durdurulmuş olan dişler, bazı durumlarda yarıya kadar çıkabilir ve ardından da çıkmayı bırakabilirler. Her gömülü dişin yapısı farklı olduğu için kişiye özel farklı tedavi metodları uygulanmalıdır. Diğer dişlere baskı yapan, çene kemiği içerisinde hareket eden ve kendiliğinden çıkmayan dişler için en etkili tedavi yöntemi operasyon müdahalesidir.

Zaman içerisinde hastaya ağrı veren gömülü dişlerin çekimi, ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanlarınca yapılmaktadır. Gömülü dişlerin ağrı yapmasının en temel sebeplerinden biri, çıkacak yeri olmadığı için ağızda genel bir baskı uygulaması ve sağlıklı dişleri sıkıştırmasıdır.

Tedavi, lokal anestezi sonrasında hastaya yapılır ve yaklaşık 45 dakika – 1 saat sürer. Hasta diş çekimi sonrası, hekimin verdiği ağrı kesici ilaçları kullandığı takdirde hiç ağrı çekmeden iyileşmeye başlayacaktır. İyileşme süreci ortalama 7 gündür.

Gömülü diş belirtileri şu şekildedir:

 • Ağız, diş veya diş etlerinde kanama,
 • Diş eti hassasiyeti,
 • Çene ve kulağa vuran ağrılar,
 • Lenf bezlerinde oluşabilecek şişlikler,
 • Baş ağrısı,
 • Kötü ağız kokusu,
 • Ağzı açmakta zorlanma,
 • Yiyecek çiğnerken veya ısırırken oluşan ağrılar şeklinde görülebilir.

4’lü İmplant Tedavisinin Avantajları Nedir?

Diş kayıpları ve çeşitli sebeplerden ötürü oluşan boşlukları doldurmak için hastaya implant tedavisi uygulanır. Ancak çok sayıda diş kaybı yaşayan veya dişsiz olan kişilerin tedavisi çok uzun süreli ve masraflı olabilir. Bu yöntemle, eksik her bir diş için tek bir implant kullanmak yerine, üstte dört ve altta dört implant kullanılır.

4’lü implant uygulama tekniği, hiç dişi olmayan hastalara uygulanır. Bu tedavi, 4-6 implant ile protezin sabitlenmesine yarayan; basit, ağrısız, etkili ve hesaplı bir yöntemdir.

Kemik kayıpları genelde hastaların çenelerinin arka tarafında olur ve bu sebeple öndeki çene kemiği üstüne bu uygulama yapılabilir. Bu teknik ile ağız, diş ve çene cerrahisi klinikleri, hastaya tek bir cerrahi işlemle, aynı gün içerisinde doğal ve güzel görünümlü dişler kazandırır.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Fiyatları 2022

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.