Bonding Nedir?

Bonding Uygulaması; Prosedür, dişin doğal minesinden ayırt edilemez hale gelen bir kompozit reçine tabakasının dişe yapıştırılmasını içerir. Bonding uygulaması yaklaşık bir saat sürer ve genellikle ayakta tedavi prosedürü olarak yapılır.

Diş yüzeyine bir reçine veya kompozitin uygulandığı ve daha sonra kürlendiği bu uygulama günümüzde sık kullanılıyor. Reçine daha sonra diş yüzeyine yapışarak eksik dişin bıraktığı boşluğu doldurur.

Diş sağlığında sık kullanılan bonding uygulaması doğal dişin üzerine bir diş kompozitinin bağlanmasını içeren kozmetik bir diş prosedürüdür. Prosedür, bir dişin görünümünü iyileştirmek, diş yapısını eski haline getirmek veya bir dişin işlevini geliştirmek için kullanılır. Dişin tamamen doğal ve sağlıklı görünmesini sağlayan kozmetik bir diş prosedürüdür.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bonding, bir materyalin dişe kaynaştırarak yapılmasıdır. Materyal daha sonra uzman diş hekimi tarafından şekillendirilir. Diş hekimi daha sonra dişi yeni gibi görünmesi için temizler ve parlatır.

Uygulama, diş minesinin vücut tarafından emilmeyen bir malzeme ile güçlendirilmesi işlemidir. Dişçi kliniğinde yapılır. Dişlerdeki boşlukları doldurmak, daha çekici hale getirmek veya güçlendirmek için yapılır. Dişlerdeki talaşları kapatmak için de kullanılabilir.

Diş hekimi sertleşecek ve dişin bir parçası olacak bir yapıştırma malzemesi kullanacaktır. Bonding, dişin üzerine porselen esaslı bir materyal yerleştirilerek, daha sonra onu çevreleyen diş dokusuna kaynaştırmak için ateşlenerek hasarlı bir dişi restore etme yöntemidir. Bu işlem tipik olarak çürüme, travma veya hastalık nedeniyle ciddi şekilde hasar görmüş dişleri restore etmek için kullanılır.

Bonding Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Ağzı sağlıklı, bağışıklık sistemi güçlü ve ağız sağlığı yerinde olan bir hasta diş bonding için uygun bir adaydır. Bonding, diş minesinin ince bir plastik reçine tabakası ile kaplandığı bir işlemdir. Bu reçine daha sonra sertleştirilir. Daha sonra diş, kusurları gidermek için temizlenir ve parlatılır.

Reçine sertleştikten sonra, fazla reçineyi çıkarmak için diş parlatılır ve daha sonra diş bir florür tabakası ile kaplanır. Dişleri çürük, talaş, çatlak ve diğer kusurlardan zarar görmüş kişiler için uygundur. Bonding uygulaması için ideal aday, sağlıklı bir ağza sahip olan kişidir. Kişi ayrıca güçlü, sağlıklı bir diş yapısına sahip olmalıdır.

Bonding Hangi Durumlarda Uygulanabilmektedir?

Diş bonding genellikle kırık bir dişi onarmak için yapılır. Dişin sağlam görünmesi için geçici dolgu malzemesi kullanılarak yapılır. Diş yapıştırma, bir dişi çevreleyen dişlere yapıştırmak için bir diş kompozit reçinesinin kullanıldığı bir diş prosedürüdür. Genellikle bir dişin değiştirilmesi gerektiğinde bir tedavi planının parçası olarak yapılır.

Bazı durumlarda, hasarlı bir dişin görünümünü iyileştirmek veya hastanın yemek yemesini veya konuşmasını kolaylaştırmak için diş yapıştırma yapılabilir. Kırık bir dişi onarmak için de yapılabilir.

Bütün bu ve benzeri durumlarda bonding uygulaması, etkili olan bir yöntemdir. Dişi güçlendirmek ve çürümeye karşı daha dirençli hale getirmek için idealdir. Genellikle yontulmuş veya çatlamış diş durumlarında yapılır.

Bonding Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş yapıştırma işleminden sonra, dişlerinizin renginde veya şeklinde herhangi bir değişiklik olup olmadığı konusunda ağzınızı yakından takip etmelisiniz. Anormal olduğunu düşündüğünüz bir şey fark ederseniz, diş hekiminize danışın.

Diş bonding uygulaması sonrası rutin bir fırçalama ve diş ipi ile diş bakımınıza devam etmeniz gerekir. Ayrıca kontroller için diş hekimini düzenli olarak ziyaret ettiğinizden emin olmalısınız.

İşlemden sonra dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de işlemin başarılı olup olmadığının kontrol edilmesidir. Uygulama başarılı olmazsa bir dişin çekilmesi gerekebilir. Bu; dişin, bonding işlemi nedeniyle çok hasar görmüş olması durumunda olabilir. Diş bonding işleminden sonra, hayatınızın geri kalanında dişlerinize iyi bakmanız gerekecektir.

Bonding Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Diş yapıştırma, çürük, travma veya diğer nedenlerle kaybedilen dişlerin görünümünü eski haline getirmek için kullanılabilecek bir tekniktir.

Dişlerin boşluklarını doldurmak ve mümkün olduğunca doğal görünmelerini sağlamak için dental kompozit reçinenin yerleştirilmesini gerektiren bir işlemdir.

Önemli avantajlarından bir tanesi ise kaplamalar ve kronlar gibi diğer tedavilerden daha uygun maliyetli olmasıdır. Aynı zamanda daha kısa sürede yapılabilecek kolay bir işlemdir.

Diş bonding uygulamasının avantajları;

  • Bonding, dişlerinizi düzeltmenin hızlı, kolay ve uygun maliyetli bir yoludur.
  • Dişlerinizdeki talaşları, çatlakları ve diğer sorunları düzeltmenin iyi bir yoludur.
  • Bonding dişlerinizi güçlendirmeye ve daha fazla hasarı önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Bonding dişlerinizdeki lekeleri kapatacak ve daha beyaz görünmelerini sağlayacaktır.

Bonding Ne Zaman Tercih Edilmez?

Diş yapıştırma uygun olmadığında, aşağıdaki nedenlerden dolayı genellikle tavsiye edilmez;

  • Uygulanan diş veya dişler birbirinden çok uzakta olması durumunda
  • Uygulanan diş veya dişler çok büyük olduğunda
  • Uygulanan dişin veya dişlerin kök kanalı olması durumunda
  • Uygulan diş veya dişlerde kırık kök olması durumunda

Birçok kişi için diş bonding uygun olmayabiliyor. Dişlerin birbirinden çok uzak olduğu, dişlerin kötü durumda olduğu veya yapıştırma materyalinin tıbbi bir durumu engelleyeceği durumlarda uygun değildir.

Kişinin bu uygulama için uygun olup olmadığı ise alanında uzman olan diş hekimi tarafından belirlenir. Hekim tarafından yapılan muayenenin ardından kişinin uygun olması durumunda işlemin yapılması mümkündür.

Bonding Yöntemi Ne Kadar ve Kaç Seans Sürer?

Bonding ile ilgili en fazla merak edilen konulardan bir tanesi ne kadar sürdüğüdür. Kaç dişin tedavi edileceğine göre bu süre ve seans değişir. 2-3 diş için tek seans Bonding uygulaması yeterli oluyor.

Estetik Uyumuna Nasıl Karar Verilir?

Estetik uyum diş yapıştırma işleminde diş hekimi tarafından belirlenir. Diş hekimi ölçülerinizi alacak ve ardından dişlerinizin bir kalıbını yapacaktır. Bu kalıp daha sonra diş rengindeki malzeme üzerine dişlerinizin geçici bir izlenimini oluşturmak için kullanılır. Geçici ölçü iyi uyuyorsa, dişlerinizin kalıcı bir ölçüsü size verilecektir.

Bonding uygulaması için estetik uyum, yapıştırmada kullanılan malzeme tipine göre belirlenir. Örneğin, bir diş hekimi bir dişi yapıştırmak için bir kompozit reçine kullanıyorsa, yapmaya çalıştıkları restorasyon türüne göre dişte ne tür bir malzeme kullanılacağına karar vereceklerdir.

Diş hekimi estetik uyumun ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu açıklayacaktır. Diş hekimi ayrıca farklı estetik uyum türlerini ve her birinin artılarını ve eksilerini açıklayacaktır.

İşlem Sonrasında Renk Değişimi Gözlenir Mi?

İşlem sonrasında renk değişimi meydana gelir ama bu durum kalıcı değildir. Bakımların ve kontrollerin doğru bir şekilde yapılması halinde zaman içerisinde eski rengine dönecektir. Önemli olan doktorunuz tarafından uygulama sonrası için size verilen talimatlara uymaktır.

Bonding Kırılır Mı?

Dişlerini yaptırmak isteyen insanların Bonding uygulaması konusunda merak ettiği şeylerden birisi kırılma olup olmadığıdır. Normal dişlerde olduğu gibi bonding de kırılabilir. Hiçbir diş kliniğinde bonding işleminden sonra kırılma meydana gelmeyeceğine dair garanti verilemez. Normal dişte olduğu gibi aynı ihtimal vardır.

Bonding Acıtır Mı?

Diş tedavilerinde insanların en fazla endişe duyduğu konulardan bir tanesi kişinin ağrı hissedip hissetmediğidir. Bu konuda rahat olabilirsiniz. Bonding uygulaması sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Çünkü işlem sırasında dişlerde aşınma ve benzeri şeylerin olmasına gerek kalmıyor.

Bonding Doğal Görünür Mü?

Diş bonding, doğal görünümlü bir gülümseme oluşturmak için yapılan bir tür estetik ameliyattır. Bir dişin çevresindeki dişlere bir tür reçine ile yapıştırılmasıyla yapılır.

Dişler mükemmel şekilde hizalandığından bonding doğal görünür. Diş bonding uygulaması, dişinize bir çıkartma yapıştırma işlemi gibi görünse de aslında dişin diş etine yapıştırılması işlemidir. Bir diş hekimi tarafından yapılabilecek kozmetik bir işlemdir.

Bonding Uygulaması Ağrı Yapar Mı?

Bonding yapılırken dişlerde ya da ağızda ağrı meydana getirecek herhangi bir işlem yapılmaz. Özellikle aşınma ve benzeri şeyler olmaması sayesinde ağrı yapmayan bir işlemdir. Uygulamadan sonra da kişinin konforlu bir iyileşme süreci geçirdiği söylenebilir. Bu kapsamda bonding tedavisi ağrı yapan bir tedavi yöntemi değildir.

Bonding İşlemi Uygulanmış Dişler Özel Bakım Gerektirir Mi?

Bonding ile yapılan dişler özel bakım gerektirir. Dişlerin hareket etmesine izin verilmez, bu nedenle hassas olabilirler. Bu nedenle bonding işleminin düzgün yapıldığından ve dişlerin herhangi bir hasara maruz kalmadığından emin olmak önemlidir. Bu nedenle işlem sonrasında doktor tarafından verilen talimatlara uymak çok önemlidir.

Bonding Uygulanan Dişlerim Dışardan Fark Edilir Mi?

Prosedür kapsamında dişlere uygulanan madde, diğer dişler ile uyumlu olur. Kullanılan maddeyi hem renk hem de şekil bakımından özelleştirmek mümkün ve kolaydır. Bu kapsamda da bonding uygulaması sonrasında dişlerin dışarıdan fark edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yani yapılan uygulama son derece doğal durur.

Uygulamadan Sonra Dişlerde Herhangi Bir Değişiklik Olur mu?

Uygulamadan sonra kişinin daha doğal ve estetik dişlere sahip olması söz konusudur. Tabi ki istenen sonuçların elde edilmesi ve dişlerde renk ve benzeri konularda sorun çıkmaması için bakımlar yapılmalıdır. Doktor talimatları ve kontrolü bonding uygulaması için önemlidir.

Bonding Uygulamasının Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

İşlem, uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Bunun için belirtilen işlemin uzman bir hekim tarafından uygun ortamda yapılması gerekir. Ortalama olarak 5 ila 10 yıl arasında bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrü ise uzun olarak nitelendirilebilir. Bonding uygulaması, bakımlara dikkat edildiği takdirde maksimum ömürle kullanılabilir.

Bonding Uygulaması Hamilelik Döneminde Uygulanabilir Mi?

İşlemin hamileliğe herhangi bir etkisi bulunmuyor. Yani isteyen kişiler hamile olsa da bu uygulamadan yararlanabilir. Ağız içerisinde yapılan hafif ve hızlı bir işlem olması sayesinde hamileliğe olumsuz bir etkisi yoktur. Hamile kadınlar bu uygulamadan gönül rahatlığı ile yararlanabilir.

Bonding Uygulamasının Yan Etkisi Var mıdır?

Tedavide herhangi bir yan etki bulunmuyor. Hem rahat hem de kolay bir işlem olmasının yanı sıra aynı zamanda güvenlidir. Riski ve yan etkisi yoktur. Dişlerinin daha iyi ve estetik görünmesini isteyen kişiler, risksiz ve faydalı olan bonding uygulaması yaptırabilir.

Bonding Uygulaması Fiyatları 2022

Bonding fiyatları kullanılan malzemenin cinsine, dişin boyutuna ve dişin konumuna göre değişmektedir. Fiyatlar ayrıca tedavi edilen diş sayısına göre de değişir.

Diş yapıştırma fiyatları oldukça değişkendir. Bir diş bonding uygulaması maliyeti, kullanılan malzemelerin türünden, prosedürün karmaşıklığından ve diş hekiminin ya da kliniğin fiyatlandırma politikasından etkilenebilir.

Aynı zamanda işlemin ücretleri kişinin ihtiyacına ve istenilen sonuca göre de değişir. Kullanılan kompozitin ne olduğuna ve ne kadar olduğuna göre fiyatlandırmada farklılıklar söz konusudur.

Bu uygulamanın sık tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi hem etkili olması hem de uygun fiyatlı olmasıdır. Düşük maliyetler ile yapılabilmesi sayesinde fazlasıyla ön plana çıkar. Bonding Uygulaması Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.