Çene Eklemi (TME) ve Yüz Ağrıları

Çene Eklemi ve Yüz Ağrıları ile karşı karşıya kalan kişiler için oldukça gelişmiş tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu noktada gelin birlikte detayları inceleyelim.

Çene Eklemi Nedir?

Çiğneme, yutma, nefes alıp verme ve konuşma sırasında bir insanın çene kasının günde 2 bin defa kullanıldığı söylenmektedir. Çene ekleminin omurgaya bağlı olması ve dişlere yakın olması sebebiyle birçok sıkıntı ortaya çıkabilir. Alt çenenin hareketleri boyun ve çene kaslarını da kullanılarak yapılmaktadır. Kıkırdak bir yastıkçık bu eklemleri bir arada tutar.

Çene Eklemi Neresidir?

Çene Eklemi ve Yüz Ağrıları, alt çene kemiği ile şakak kemiğinin oluşturduğu ekleme denmektedir. Her iki tarafta alt çene ile kafatasının birleştiği noktadadır ve çenenizi, her çiğneme, yutkunma, esneme ve konuşma gibi durumlar için hareket ettirdiğinizde o da hareket edecektir.

Çene Eklemi Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır çene eklemi rahatsızlığının. Öncelikle hekiminiz tarafından detaylı ve yeterli bir şekilde incelenip tanı almanız oldukça mühimdir.

Erken dönem teşhisler de çene ekleminin doğru kullanılması ile birçok tedavi oldukça kısa süreli olmaktadır. Bu nedenle tedavinizin başarılı olmasını istiyorsanız doktorunuzu tavsiyelerinize uymanız ve çene ekleminizi doğru kullanmaya başlamalısınız.

Evde küçük çene egzersizleri yapabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği günlük egzersizleri yapmanız ve gün içinde dikkatli olmanız tedavinin en önemli noktalarından bir tanesidir.

Fizik tedavi ağrıların kontrolünde oldukça mühimdir. Kasların gevşetilmesi ve iyileşebilmesi için en önemli tedavilerden bir tanesidir.

İlaç tedavisi doktor kontrolünde ve tavsiyesi ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve antidepresanlar kullanabilirsiniz.

Ağrıyı azaltmak ve çeneyi egzersizlere hazırlamak için uygulanabilecek soğuk / sıcak tedavi.

Psikolojik birtakım etkilerle ortaya çıktıysa çene problemleriniz psikoterapi alınmasını doktorunuz önerecektir.

Diş sıkma ve gıcırdatma çene eklemi rahatsızlıklarının oluşmasında oldukça büyük etkiye sahiptir. Bu nedenler gece alt çeneye takılan splintler ile eklem açıklığı sağlanacak ve diş sıkma problemini engelleyecek.

Eklem diskinin kayması ile çene kaslarının gevşetilmesi için manipülasyon yöntemi kullanılır.

Çene Eklemi Nasıl Çalışır?

Alt çene kemiği ile şakak kemiğinin arasında aşınmayı engelleyip, çene hareketlerini kolaylaştıran kıkırdak bir yastıkçık vardır. Bu kıkırdak yastıkçık eklemi ve kemikleri bir arada tutar ve eklem bütünlüğünü sağlayarak çenemizi kafatasımıza bağlar.

Çene Eklemi Nasıl Bozulur?

Birçok nedeni bulunmaktadır çene eklemi bozulmasının. Fakat bunların başında diş sıkma (bruksizm), çeneyi kötü ve sert kullanma ve sakız çiğneme gelecektir. Çene hareketlerini kolaylaştırmak için var olan kıkırdak yastıkçık kayarak iki kemik arasında aşınma sonucu bozulur. Çene diskinin kayması ile çene eklemi bozulur ve doktor kontrolünde bir tedavi gerekir.

Çene Eklemi Bozukluğu İçin Ne Yapılabilir?

Öncelikle hekiminize danışmalı tanı ve tedavinin belirlenmesini beklemeniz gerekmektedir. Uzman bir diş hekiminden tanı aldıktan sonra grafiler, tomografiler, mr, pet çekimi sonrası uygun tedavi belirlenip en kısa sürede uygulanması gerekmekte ve çene eklemi rahatsızlığının ilerlemesinin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Çene Eklemi Rahatsızlıkları Neden Oluşur?

 • Dişleri sürekli sıkmak ve diş gıcırdatmak (bruksizm) bu nedenlerin başındadır.
 • Çene eklemi rahatsızlıklarında duruş bozukluğu oldukça önemli rol oynamaktadır.
 • Çenedeki kapanma problemleri, diş hastalıkları,
 • Tek taraflı çiğnemek tek taraflı çene kasına çok fazla yüklenmek,
 • Bazı psikolojik nedenler,
 • Travma, çok fazla soğuğa maruz kalmış olmak, sert yiyecekler,
 • Tırnak yeme, sürekli sakın çiğnemek, ağızdan nefes alıp vermek, çekirdek yemek, uzun süre telefonla konuşmanın rutin hale gelmesi, keman çalma gibi çene hareketlerinin kullanıldığı davranışlar,
 • Tümör ve iltihaplı romatizma gibi hastalıkların sonucunda çene eklemi rahatsızlıkları meydana gelebilir.

Çene Eklemi Neden Meydana Gelir?

Alt çene kemiği ile şakak kemiğinin oluşturduğu çene eklemi bazı durumlarda tedavi gerektirebilir. Kronik bir hastalık olmakla birlikte bazen de zorlu diş tedavileri, trafik kazaları, darbe almak ve yoğun stres ile de aniden ortaya çıkabilme ihtimali hayli yüksektir.

Çene Eklemi Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

 • Kaslarda hassasiyet ve ağrı hissetmeniz. Çene bölgesinde ve yanaklarda ağrı hissediyorsanız çene eklemi rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz. Diş sıkma (bruksizm) sonucunda en çok ortaya çıkan sonuçlardan bir tanesidir.
 • Çenenizi rahatça hareket ettiremiyor ve kısıtlılık hissediyorsanız. Eklem diskinin kayması ve anatominin bozulması ile meydana gelebilir.
 • Eklemlerinizde ses duyuyorsanız eklem diskinin yerinden kayması ya da kireçlenmesi ile çene eklemlerinizden ses duyabilirsiniz.
 • Ağzınızda kayma hissediyorsanız eklem diskleri arasında ortaya çıkan fizyolojik rahatsızlıkları işaret etmektedir.
 • Günlük çiğneme rutininizin değişmesi. Çiğnerken yaşanan ağrı ve tek taraflı çiğneme eklem bozukluklarına yol açabilir; çene eklemi rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Yoğun stres ve psikolojik bozuklar yaşamak ağız hareketlerinde oldukça sıkıntılı bir süreç yaşatabilir.
 • Kulak çınlaması ve baş dönmesi gibi şikayetler de belirtiler arasında olabilir. Çene ekleminin kafatası ile bağlı olması sonucu bu tarz şikayetleriniz ortaya çıkabilir.
 • Kulağa, dişe, boyna ve göze yayılan ağrılar belirtiler arasında sıkça görülmektedir.

Çene Eklem (Temporomandibular) Rahatsızlıklarının Nedenleri Nelerdir?

Çene kaslarının zayıflayarak çene kemiğinin tembelleşmesi ile çene kemiği aktif olarak kullanılamaz ve kasların zayıflar.

Çene eklemi ile eklemdeki diskin uyumunu kaybetmesi ve diskin kayması sonucu çene eklemi rahatsızlıkları meydana gelebilir.

Çenelerin birbiriyle ilişkisi zedeleyen hatalı tedaviler ve işlemler de bu başlık altında yer alır.

Sakız çiğneme alışkanlığı çene eklemine oldukça zarar veren bir alışkanlıktır.

Esnerken ya da yemek yerken zorlanma, ağzı gerekenden fazla açma, sert yiyecekler tüketme çene eklem rahatsızlıklarının nedenleri arasındadır.

Çene eklemlerini zorladıysanız veya ağrı hissediyorsanız sabah uyandığınızda sıcak havlu ile ağrıyan bölgenize sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

Genellikle orta yaş ve üstü grubunda görülen bu rahatsızlığın dikkat edilerek tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başka fizyolojik ve psikolojik problemlere yol açabilir.

Diş Gıcırdatma veya Diş Sıkma Nedir?

Bruksizm olarak da bilinen diş gıcırdatma / diş sıkma, stres ile artan ve tedavi edilmediği zaman diş sağlığını olumsuz etkileyen bir problemdir. Genellikle uykuda gerçekleştiği için bu problemi yaşayan kişiler ağrı yaşamadıkları sürece diş gıcırdattıklarının ve sıktıklarının farkında değildirler. Sabahları belli belirsiz bir ağrı ile uyanmaya neden olabilir. Uzun süre tedavi edilmezse ağzı açamamak gibi büyük problemlere neden olur.

Başlangıçta sabahları baş ağrısı, yüz ağrısı ve çene ağrısı gibi şikayetlerle başlar. Zamanla ilerler ve yemek yemekte ve çene problemlerinin artmasına neden olarak ağzı açıp kapamada zorluk oluşturur.

Çene rahatsızlığı yaşayan kişiler çene cerrahisi kliniğe başvurabilir. Fakat acil durumlarda kulak, burun, boğaz ve nöroloji kliniklerini de başvurabilirsiniz.

Doktorunuz ile belirleyeceğiniz tedavi sürecini hızlıca başlatmanız önem taşımaktadır. Hastanın bilinçlendirilmesi ve gerekli bilgilerin ve detayların aktarılması gerekir.

Diş plakları kullanılarak bu sorunun önüne kolaylıkla geçilebilir. Alt ve üst çenedeki dişlerin birbirine değmemesi ve temasını kesmek için kullanılan şeffaf plaklardır. Hastanın ağız ölçüsü alınarak özel olarak hazırlanması gerekir.

Sert akrilik malzemeden yapılan koruyucu apareyler kullanılabilir. Gece koruyucusu olarak adlandırılır. Tıpkı diş plakları gibi alt ve üst çene dişlerinin birbirine değmesi önlemek amacıyla kullanılır.

Ek olarak ise kav gevşeticiler ve sıcak kompres kaslardaki gerginliği alarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Doktorunuzun önerisi ve tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir.

Diş Gıcırdatma veya Diş Sıkma Ne Gibi Sorunlara Neden Olur?

Rahatsızlığın ilk evrelerinde sabahları baş, yüz, çene ağrısı şikayetleri gibi sorunlara sebep olur. Fakat şiddetini arttırması ve hastalığın ilerlemesi ile ağrılar artmakta ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Çene eklemleri rahatsızlıklarında ortaya çıkan bu bozukluk ağzınızı açıp kapadığınız her esnada ağrıya yol açabilir. Sonucunda ağzınızı açamamanıza neden olabilir.

Geceleri kontrol edemediğiniz bir baskı ile sıktığınız dişler, kırılabilir ya da fazla baskıdan dolayı düşebilir.

Çene kaslarınızda hassasiyet oluşturur.

Dişlerde ve yanaklarda hasar yaratır.

Çene Eklemi Tedavisinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tedavi sürecinde seçeceğiniz doktor en önemli kriterlerden bir tanesi haline gelecektir. Diş hekiminiz ile olan iletişiminiz doğru ve anlaşılır olmalı.

Birçok tedavi yöntemini birlikte uygulayabilir hekiminiz. İlaçların düzenli şekilde kullanılması ve fizik tedavi verildiyse düzenli olarak gidilmesi tedavinin olumlu olarak sonuçlanması için elzemdir.

Hekiminiz diyet önerdiyse aksatmadan düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Eğer tedaviye protez bir splint dahil olduysa diş hekiminizin önerdiği şekilde düzenli olarak kullanılması doktorunuzdan aksi bir bilgi gelmedikçe kullanmaya devam etmelisiniz.

Plak kullanmaya başladıysanız düzenli şekilde kontrollere gitmeli, gelişimi ve iyileşme sürecini dikkatli şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

Çene Eklemi Tedavisinde İyileşme Nasıl Anlaşılır?

Yaşadığınız problemin büyüklüğüne ve ağrının şiddetine göre değişen bir süreçtir. Şiddetli bir ağrı ise yaşadığınız her zaman tam olarak iyileşmeyebilir. Bu yüzden ağrıların boyutu artmadan bir an önce doktor kontrolü altında tedavinizi başlatmanız oldukça önemlidir.

Diğer bir kriter ise günlük hareketlerinize ağrı olmadan devam edebilmenizdir. Yemek yemek, konuşmak, esnemek gibi çene eklemi hareketlerinin yoğun kullanıldığı eylemlerin ağrı olmadan yapabilmeniz tedavinin olumlu gittiğine bir işarettir.

Çok Konuşmak Çene Eklemi Rahatsızlıklarının Nedenleri Arasında Yer Alır Mı?

Çok konuşmak çene eklemi rahatsızlıklarına yol açar gibi bilimsel bir bilgi veya doktorlar tarafından söylenmiş bir şey yoktur. Fakat çeneyi çok fazla hareket ettirmek tedavi sürecinde olumsuz bir durum olacağı için dikkatli olunması gerekebilir.

Çene Eklemi Rahatsızlıklarının Önüne Geçebilmek İçin Çene Nasıl Kullanılmalıdır?

Diş ve ağız hijyenine dikkat etmeniz gerekmektedir. En önemli kriterlerden bir tanesi olan ağız hijyeni oldukça mühimdir.

Diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Dişlerinizde ya da çenenizde herhangi bir sorun yoksa dahi 6 ayda bir diş hekimine başvurmalı ve rutin kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Tırnak yeme, kalem ısırma, sert kabuklu yiyecekleri dişlerle kırmaya çalışma gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmalısınız. Çene eklemi rahatsızlıklarının çözümünde sizin de rolünüz oldukça büyük olacak.

Duruş ve postürünüzü düzeltmek için doktor tavsiyesi ile fizik tedaviye başlayabilirsiniz. Düzenli fizik tedavisi ile eklem rahatsızlıklarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Dudakların kapalı dişlerin açık olması gerekmektedir. Doğru duruşu yakalamalısınız.

Bir şey çiğnerken sağ ve sol çenenizi eşit kullanmanız gerekmektedir. Tek bir tarafa yüklenilen çiğneme eylemi rahatsızlıklara yol açacaktır.

Dikkat etmeniz gereken en zor öneri ise stresten uzak durmak olacak. Sakin ve stressiz bir hayat yaşamaya çalışmanız gerekmektedir.

Çene Eklemi ve Yüz Ağrı Tedavisi Fiyatları 2022

Çene eklemi tedavisinin fiyatları hastanın tedavi sürecine göre değişmektedir. Diş hekimi kontrolü sonrası uygulanacak tedavi seans sayısı ile hastalığın seyri değişmekte ve buna uygun olarak bir fiyat çıkartılmaktadır.

Türkiye’de belirlenmiş standart ücretler ile fiyat belirlenmesi yapılmakta. Türk Tabipleri Birliği’nin konuya ilişkin belirlediği fiyatlar tüm klinik ve hastanelerde geçerli olmakla birlikte bunun yanında kullanılacak malzemeler, seansların artması ile fiyatlar değişiklik gösterebilir.

DentAsya’ya başvurarak en uygun fiyatlar için uzman hekimlerimizle görüşebilir ve tedavinizi kolaylıkla başlatabilirsiniz. Çene eklemi tedavisi kabus olmaktan çıkacak. Uzman diş hekimlerimiz kontrolünde eski sağlığınıza kavuşun. Çene Eklemi ve Yüz Ağrı Tedavisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.