Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş Beyazlatma, sağlıklı ve beyaz dişler güzelliğin ve sağlığın simgesi olup çok sık tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Toplum içinde en dikkat çeken noktalardan bir tanesi ağız ve diş güzelliği. Bu yüzden diş beyazlatma gibi kozmetik uygulamalar ile daha güzel ve daha sağlıklı görünmek mümkündür.

Diş beyazlatma ise dişlerin rengini açma işlemidir. Genetik ya da çeşitli nedenlerle diş minesinin rengi değişir. Diş beyazlatma dişin içindeki kromojenlerin kimyasal olarak değişmesidir.

Mine yapısındaki iç renklenme ve dış renklenmelerin beyazlatma jelleri kullanılarak soruna yönelik bir çözüm uygulanan kozmetik bir uygulamadır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nasıl Yapılır?

İşleme önce diş taşı temizliği ile başlanır. Dişlerin üzerindeki taşlar, polisaj adı verilen bir diş beyazlatma yöntemi ile tamamen temizlenir.

Bu işlemin uzman ve profesyonel diş hekimleri tarafından yapılması gerekir. Hassas bir işlemdir. Sonucunda diş yüzeyinde biriken maddeler temizlenir ve diş yüzeyi daha pürüzsüz hale getirilir.

Sonrasında dişlerdeki yumuşak dokular (yanak, dil, dudak, diş eti gibi) bir bariyer ile izole edilir. Çünkü yumuşak dokular daha hassastır. Bu yüzden korunması gerekmekte ve kimyasal maddelerden uzak tutulması gerekmektedir.

Beyazlatıcı kimyasalların diş etine temas etmemesi oldukça mühimdir bu aşamada. Bariyer başarılı bir şekilde uygulanmaz ise diş etlerini de geçici bir süreliğine beyazlatır. Her ne kadar geçici de olsa hastalar için oldukça tedirgin edici bir durum olacağından dikkatli olunmasında fayda olacaktır.

Beyazlatma jeli dişlere uygulandıktan sonra bir ışıkla aktive edilir. Hekim kontrolünde yeterli beyazlığa ulaşana dek 15 – 20 dakikalık seanslar tekrarlanır.

Diş beyazlatma işlemi sonrası dişler bol su ile yıkanarak temizlenir. İstenilen beyazlığa ulaşana dek hekim kontrolünde seanslar tekrarlanır gerekli görüldüğü takdirde işlem yenilenir.

Klinikte yapılan beyazlatma işleminden sonra beyazlığın koruyuculuğu ve sürekliliği ve evde uygulanması için içerisinde beyazlatıcı jel bulunan bir kalıp dişlere yerleştirilir. Profesyonel diş hekimi kontrolünde beyazlatma işlemi yapılırsa dişlere ve diş minesine zarar vermez. Zararlı bir işlem olarak kabul edilmemektedir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yöntemleri

Diş beyazlatma işlemi ve yöntemleri her geçen gün artmakta ve gelişmeye devam etmektedir. Kimyasal maddelerin dentin ve mine tabakalarının rengini değiştirmesi ile dişler beyazlatılır ve sağlıklı, güzel gülüşler elde edilir.

Beyazlatma işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki Office Bleaching olarak geçen Ofis Tipi Beyazlatma klinik ortamında birkaç saat içerisinde uygulanan işlemdir.

Diğeri ise Home Bleaching dediğimiz Ev Tipi Beyazlatma işlemidir. Fakat ev tipi denince aklınız karışmasın. Doktor kontrolünde yapılan ve diş hekimin tarafından verilen içerisinde beyazlatıcı jel olan bir plağı doktorunuzun anlattığı kullanım talimatlarına uyarak dişlerinize yerleştirmeniz ve gece boyunca o şekilde uyumanız istenir.

Ortalama 1 hafta boyunca ve 7 – 8 saat boyunca takılması istenmektedir. Bu yöntem daha çok kliniklerde yapılan beyazlatma tedavisi sonrası işlemin kalıcılığı ve sürekliliği için önerilmektedir.

En uygun tedavi yöntemine ise diş hekiminize danışarak karar kılabilirsiniz.

Diş Beyazlatma (Bleaching) İşleminin Yan Etkisi Var Mıdır?

Diş hekimlerince uygulanan diş beyazlatmak oldukça popüler ve çok tercih edilen bir kozmetik diş tedavisi yöntemidir. Uzman hekimlerce gerçekleştirildiğin takdirde herhangi bir zararı yoktur dişlere. Aksine öncesinde diş taşı ve diş temizliği yapılması dişler için gerekli uygulamalardır.

Dişlerde herhangi bir hasar ya da kalıcı bir sorun çıkmaz. Uygulama diş minesinin içerisindeki renkli kısmı hedef alır. Diş dokusuna ya da diş etlerine herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Beyazlatma sonrası soğuk – sıcak gıda ve sıvı tüketimlerinde hassasiyet oluşabilir. Genellikle 48 saat içerisinde bu ortadan kalkar ve bu hassasiyet oldukça normal karşılanır diş hekimleri tarafından.

 • Beyazlatma işleminin hekimlerce söylenen bir yan etkisi yoktur. Fakat kısa bir süre diş yapısı hassaslaşacağı için bazı detaylara dikkat etmek gerekmektedir.
 • Beyazlatmanın hemen sonrasında çay, kahve tüketimi yapılmamalıdır.
 • Renkli meyve sebze tüketiminden uzak durulmalıdır. Özellikle kırmızı renkli gıdalardan uzak durmanızda fayda vardır.
 • Beyazlatma sonrası diş bakımınıza daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Beyazlığı uzun süre korumak için günde 2 kez dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi ve gargara kullanmalısınız.
 • Sigara diş rengini etkileyen en zararlı alışkanlıklardan bir tanesidir. Sigarayı bırakmak diş renginde önemli ölçüde açılmaya neden olur. Beyazlatma sonrası sigara tüketimini azaltmak dişlerin tekrar renklenmesinin önüne geçer.
 • Dişler, her zaman bizim yaptığımız şeyler sonucu değil genetik olarak belli bir renge sahip olabilir. Bundan dolayı beyazlatma işlemi kemik renginizle alakalı olup yeterli gelmediği durumlarda diş hekiminize danışarak başka yöntemler deneyebilirsiniz.

Diş Beyazlatmaya (Bleaching) Neden İhtiyaç Duyulur?

Hızlı ve güvenilir herhangi bir yan etkisi olmayan bir işlemdir. Dişlerin güzel olması sosyal hayatta iş hayatına kadar birçok yerde özellikle dikkat çekmekte ve bu nedenle diş estetik ve kozmetik sektörü oluşmaktadır.

Bugüne dek diş sağlığınıza çok dikkat edemediyseniz dişlerinizin renginin değişmesi psikolojik olarak sizi kötü etkileyebilir. Fakat diş rengi beyazlatma ile kolay bir şekilde dişleriniz eski güzelliğine kavuşur.

Çok fazla asitli içecek ve sigara kullanıyorsanız diş bakımınızı ihmal etmeseniz dahi dişleriniz istediğiniz kadar beyaz gözükmeyecektir. Bu nedenden dolayı beyazlatma tercih edebilirsiniz.

Fizyolojik rahatsızlıklar sonucu kullandığınız ilaçlar ve antibiyotikler dişlerinizin renginde değişime sebep olabilir. Bunun sonucunda dişlerinizi eski rengi döndürmek sadece diş fırçalamak ile kolay olmayacağı için beyazlat ile güvenilir bir şekilde dişlerinizi eski rengine döndürebilirsiniz.

Hasta tarafından istenmeyen diş renginde kişi tarafından beğenilmeyen ve hoşa gitmeyen diş rengi diş hekimlerinin kontrolü ile güvenilir bir şekilde beyazlatma ile sağlıklı ve güzel gülüşler elde edilir.

Fakat bazı durumlarda kişiler beyazlatma işlemi için uygun olmayabilir:

 • Diş eti rahatsızlığı olan kişiler,
 • Alkol ve sigara bağımlılığı yaşıyorsanız,
 • Hamileler ve emziren yeni annelere,
 • Süt dişleri için,
 • Peroksite alerjisi olan hastalar,
 • Dişlerinde problem, çürük olan kişilerce uygulanamaz. Önce uygun tedavi uygulanıp dişlerdeki sorun giderildikten sonra diş beyazlatma işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Sonrasında Hassasiyet Oluşur Mu?

Beyazlatma sonrası az ya da çok hassasiyet görülebilir. Fakat bu hassasiyet geçicidir ve 48 saat içerisinde kaybolur. İlk gün diş hekimi tavsiyesi ile ağrı kesici kullanılabilir. Diş beyazlatma sonrasında kısa süreli de olsa hassasiyet olacağı için hassasiyet geçene dek dikkat edilmesi gerekmektedir. Beyazlatıcı etkili diş macunu kullanımı içerisinde aşındırıcı bulundurduğundan dolayı kısa süreli kullanımına ara verilmelidir.

Dişleriniz beyazlatma öncesinde de hassas ise diş hekiminize bildirmeniz ve ona göre bir işlem yapılmalıdır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Diş Yapısına Zarar Verir Mi?

Diş hekimlerinin kontrolünde doğru yöntemlerle yapıldığı takdirde diş beyazlatma dişlere herhangi bir zarar vermez. Oldukça popüler olan beyazlatma işlemi çok kişi tarafından tercih edilmesi ve kozmetik bir uygulama olması sebebiyle herhangi bir zararı bulunmaz. Diş yapısına zarar vermez veya kalıcı bir hasara neden olmaz.

Ayrıca  beyazlatma öncesinde diş eti problemleri tedavi edileceği ve diş taşı temizleneceği için aksine faydalı bir işlem olacaktır.

Güvendiğiniz ve araştırıp gittiğiniz merkezleri ve klinikleri tercih etmeniz gerekmektedir. Tekniğe uygun yapılmayan ve bilinçsizce yapılan beyazlatma dişlerinize zarar verebilir.

Ayrıca evde doğal malzemeler kullanılarak yapılacak bir uygulama dişlere geri dönülemez bir zarar verecektir. Karbonat, limon gibi gıda malzemeleri dişleri beyazlatmaz aksine diş yapısına zarar vererek renginin daha fazla koyulaşmasına neden olur.

Limon asidik yapısıyla diş minesini yumuşatır ve karbonat ise dişleri çizerek aşındırır. Çürük ve hassasiyete açık hale gelir ve dişin en sağlam yapısı olan diş minesini ortadan kalkar. Hekim kontrolünde beyazlatma işlemi yapılmalı hekimlerce önerilmeyen hiçbir gıda malzemesi kontrolsüzce kullanılmamalıdır.

Dişler Beyazlığını (Bleaching) Nasıl Kaybeder?

Beyazlatma işleminin 6 ay ile 2 yıl arasında bir kalıcılığa sahip olduğu söylenmektedir. Fakat kozmetik bir işlem olduğu için diş yapısına göre ve kullanımına göre de farklılık gösterebilir.

Beyazlama işleminden sonra dikkat edilmemesi, ağız ve diş bakım rutinlerinin ihmal edilmesi, sigara kullanımı, asitli içecek tüketmek, diş ipi ve gargara kullanımını önemsememek gibi etmenlerle diş beyazlığını yavaş yavaş etkisini kaybedecektir.

Fakat yine de başlangıçtaki rengine dönmeyecektir. Belli aralıklar ile diş hekimi kontrolüne gidilmesi ve gerekli işlemlerin tekrarlanması beyazlığın sürekliliği için oldukça gereklidir.

Ofis tipi beyazlatmayı ev tipi beyazlatma ile desteklerseniz dişleriniz eski halini dönmeyecek uzun zaman belli kriterlere dikkat ederek bembeyaz dişlere sahip olacaksınız.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Merkezleri

Klinik ortamda bir diş hekimi tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir diş beyazlatma. Her ne kadar risksiz ve kolay bir işlem olsa da emin olmadığınız ve şüpheye düşeceğiniz merkezleri tercih etmemeniz faydanıza olacaktır.

Ağız ve diş sağlığı polikliniğini olan DentAsya’yı ziyaret edebilir uzman hekimlerimizden ve tecrübeli personelimizden bilgi alabilirsiniz.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yapanlar

Kısa bir araştırma yaparak işlemi yaptıran birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Yaptıranların çoğu işlemden oldukça memnun kalmakta. Tabi ki olumsuz yorum yapan kişiler dikkatinizi çekecektir.

Fakat hekimlerce belirlenen uyulması gereken birtakım şartlara beyazlatma sonra uymayan hastaların eski diş rengi kısa bir süre içerisinde geri dönecektir. Bu yüzden hekimlerce söylenen her şeye dikkat etmek ve dikkatlice uygulamak gerekmektedir.

Beyazlatma öncesi renginden hiç hoşlanmadığınız dişleriniz sonrasında tertemiz ve bembeyaz hale geliyor. Bunda seçeceğiniz merkezin ve hekimin rolü büyük olacaktır. Güvendiğiniz bir merkezi tercih etmeniz olumlu sonuç almanıza neden olacak.

Sonrasında beyazlatma işlemi yaptıran kişiye oldukça fazla rol düşünüyor. Genelde yaptıran kişilerin memnuniyetinin yanı sıra beyazlığı korumak için dişlerinin hijyen ve bakımına daha çok dikkat etmesi ile daha sağlıklı dişlere ulaşıyor.

Alkol, çay ve asitli içecek tüketmeyen hastaların diş beyazlığını daha uzun koruduğu görülmüştür.

“Dişlerim beyazlamadı” gibi yorumlar görüyorsanız muhakkak hekiminize danışın ve sonrasında dikkatli olunması gereken noktaları iyi kavrayın.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Fiyatları 2022

DentAsya Ağız ve Dile Sağlığı Polikliniği ziyaret ederek diş muayenesi olabilir ve kişisel özel uzman hekimlerce belirlenecek tedavi ve diş beyazlatma yöntemleri ile alakalı en uygun fiyatları öğrenebilirsiniz. Her merkezin kendine ait bir fiyat politikası olmakla birlikte kullanılan malzemeler ve işlemlerin artması ile ücretler değişmektedir.

Her merkezin farklı beyazlatma malzemelerinin kullanılması, seansların sayısı, kullanılacak beyazlatma yönteminin seçilmesi gibi değişkenler fiyatlarda değişiklik yaratabilir.

Diş beyazlatma hakkında doğru bilgi için kliniklerimizi arayarak bize ulaşabilir; kısa süre içerisinde fiyat bilgisi alabilirsiniz. Diş Beyazlatma Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.