Diş Eti Hastalıkları (Periodontitis) Nedir?

Diş Eti Hastalıkları, dişlerin çevresindeki yumuşak dokunun çeşitli sebeplerle zarar görerek iltihaplanmasına denir. Erken teşhis ile kolayca tedavi edilen Periodontitis tedavi edilmediği taktirde diş kayıplarına yol açabilir.

Diş eti hastalıkları tedavisi kolay fakat ihmal edildiğinde dönüşü olmayan sonuçlara yol açacaktır. Ayrıca dişlerin korunması ve diş etlerinin sağlıklı olması iyi bir sindirim sağlayacak ve vücudunuzu da sağlıklı tutacaktır.

Diş Eti Hastalıkları Neden Oluşur?

Bütün diş yüzeylerinde ve aralarında mikrobiyal dental plak adı verilen bir yumuşak bakteri tabakası birikmektedir. Bu plak iyi bir şekilde dişlerde uzaklaştırılamadıysa zararlı bakteriler çoğalır ve diş eti hastalıkları ile uğraşmanıza neden olur.

Bakterilerin ürettiği zararlı maddeler ise diş etinde iltihaba ve diş etlerinin çekilmesine neden olur. Zamanla mikrobiyal dental plak zamanla diş taşına dönüşerek diş eti hastalıklarının yolunu açar.

Diş Eti Hastalıklarına Yol Açan Nedenler Nelerdir?

Ana nedenlerinden bir tanesi diş eti plağıdır. Fakat sigara, ilaçlar ve stres gibi faktörler diş sağlığı üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Diş sağlığı genel vücut sağlığını etkilemektedir.

Sigara vücuda verdiği zararların yanında diş eti hastalıkları riskini arttırmaktadır. Sigara içeriğindeki kimyasalları ve diş etine verdiği ısıdan dolayı diş eti iltihabının farkına varılmamasına neden olmaktadır.

İlaçların diş eti sağlığı üzerinde olumsuz etkisi bulunmaktadır. Doğum kontrol hapları, antidepresanlar, tansiyon ve kalp ilaçları, bağışıklık baskılayan ilaçlar diş etinin çekilmesine ve diş eti iltihaplanmasına neden olacaktır.

Stres birçok hastalığın nedeni olmakla birlikte periodontal hastalıkların yani diş eti hastalıkları oluşumunda ve tedavisinde bir risk oluşturmaktadır.

Vitamin eksikliği diş eti rahatsızlıklarına yol açabilir. Vitaminsiz kalan vücudun bağışıklığı düşeceği için enfeksiyonlara açık hale gelecektir.

Sağlıksız beslenme vücudu olumsuz etkiler ve bağışıklığını sistemini zayıflatarak enfeksiyonlara açık hale getirir. Diş eti hastalıkları sağlıksız beslenme ile artmakta ve tedavisi zorlaşmaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

 • Özellikle diş fırçalama esnasında diş eti kanaması,
 • Hassas ve şiş diş eti,
 • Ağız kokusu,
 • Diş etlerinde çekilme,
 • Diş etlerinin dişlerin etrafından ayrılmaya başlaması,
 • Diş eti iltihabı,
 • Dişlerin sallanmaya ve köklerinin gözükmeye başlaması.

Diş eti hastalıkları, diş eti çekilmesi, diş eti kanaması ve diş eti iltihaplanması olarak ortaya çıkabilir. Ağız hijyenine dikkat etmemek, hata ve sert diş fırçalamak, dolguların yanlış yapılması, diş taşı, bruksizm (diş sıkma) gibi nedenler periodontal hastalıklara neden olmaktadır.

Diş eti hastalıkları henüz başlangıç aşamasında ise kemiğe doğru ilerlemediyse diş taşının temizliği ve ağız bakımına dikkat edilerek problem ortadan kolaylıkla kaldırılabilir. Fakat sorun kemiğe doğru ilerleyip diş etinin altındaki dokulara kadar ilerlediyse uygun cerrahi işlemler ile müdahale edilmelidir.

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Başlangıç aşamasında diş ve diş yüzeyi, diş kökü, diş taşı temizliği yapılarak hastaya ağız hijyeni eğitimi verilir. Doğru fırçalama ve diş ipi kullanımı dikkatlice gösterilir. Basit bir diş eti iltihabında yeterli olacak bir tedavi biçimidir ağız hijyenine dikkat etmek. Fakat daha şiddetli seyreden hastalıklarda farklı yöntemler uygulanmalıdır.

İlerlemiş periodontal hastalıklarda cerrahi tedavi yöntemi kullanılması gerekmektedir. İlerlemiş enfeksiyon ve diş eti çekilmesi durumunda oluşan periodontal cep adı verilen boşluklar ortadan kaldırılır.

Lazer gibi teknolojik cihazlar ile ağrısız ve kanamasız şekilde tedavi mümkündür. Uygulama sonrası hastanın günlük rutinine dönmesi ve tamamen sağlıklı diş etlerine sahip olması için 3, 6, 12 aylık kontroller ile gözetim altında tutulur.

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nasıl Önlenir?

Dişleri olabildiğince temiz tutmak diş eti çekilmesini en aza indirgemek için en kolay ve pratik yollardan bir tanesidir. Günde iki kez diş fırçalama, dip ipi kullanımı ve diş hekimleri tarafından düzenli olarak yapılan diş taşı temizliği ile diş etlerinizi çekilmesini kolayca önleyebilirsiniz.

Diş Hassasiyeti Nedir ve Nasıl Oluşur?

Diş hassasiyeti dişlerdeki dent veya kök hassasiyeti anlamına gelmektedir. Sıcak, soğuk, tatlı, ekşi, asitli içecekler ya da soğuk hava gibi etkenler dişlerinizin hassaslaşıp sızlamasına neden oluyorsa diş hassasiyetine sahip olduğunuz anlamına gelmektedir.

Dişlerdeki mine tabakası dişteki denti kaplayarak dişin soğuk, sıcak gibi etmenlerden etkilenmesini engellemek içindir. Mine tabakası fonksiyonunu kaybeder ise diş eti çekilmesi sonucunda dentin açığa çıkacak ve diş hassasiyeti ile karşı karşıya kalacaksınız.

Diş Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş hassasiyetinin tedavisi ağız hijyenine dikkat etmekten geçmektedir. Günlük diş ve ağız bakımınızı doğru ve düzenli yapmanız durumda tedaviye olumlu yanıt verecektir diş eti hastalıkları. Diş hassasiyetinizi azaltacak bazı önerilerde bulunmaktadır diş hekimleri;

 • Dişlerinize sert darbeden ve uygulamalardan kaçının,
 • Diş temizliğinizi muhakkak yumuşak kıllı bir fırça ile yapın,
 • Düzenli olarak diş fırçalamanız gerekmektedir,
 • Düzenli ve doğru bir şekilde diş ipi kullanmalısınız.

Diş ve Diş Eti Hastalıkları Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

6 ayda bir kere düzenli olarak diş hekimi kontrolü altında olmanız gerekmektedir ağız sağlığı için. Düzenli olarak gidilen kontroller oluşabilecek diş eti rahatsızlıklarının önüne kolay bir şekilde geçecektir.

Dişlerin üzerinde zamanla plak birikir. Yanlış fırçalama ve diş ipi kullanmamak zamanla bu plakları diş taşına çevirerek periodontitis hastalıklara sebebiyet verir. Fakat sadece düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmak yeterli olmayacaktır. Düzenli olarak diş hekimi kontrolünde diş taşlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Dişler çok dert olmayan yumuşak kıllı bir diş fırçası ile doğru teknikle temizlenmelidir.

Sigara kullanımı bırakılmalı ve sağlık beslenmeye dikkat edilmesi gerekmekte ve olabildiğince stresten uzak durulmalıdır.

Diş Eti Çekilmesi ile Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Diş eti çekilmesinin en üzücü sonuçlarından bir tanesi dişleri kaybetmektir. Ayrıca diş eti çekilmesi ile zararlı bakteriler dolaşım sistemine rahatça girebilir ve vücudunuzun genel sağlığına zarar verebilir.

Diş Eti Hastalığı İle Genel Sağlık Arasında Bağlantı Var Mı?

Diş etlerinde oluşan bir rahatsızlık diğer organları etkileyecektir. Diş etindeki bakterilerin organlara zarar verdiği söylenmektedir. Diş etlerinde oluşan tüm zararlı organizmalar dolaşım yolu ile vücutta gezebilir. Solunum ile ilgili rahatsızlıklar, romatoid artrite, koroner arter ve diyabette kan şekerini kontrol eden problemler ile diş eti çekilmesinin bağlantılı olduğunu söylenmektedir.

Diş Eti Hastalığı Kalıtsal Mıdır?

Genetik olduğu kanıtlanmış değildir fakat bazı kişiler bazı hastalıklara karşı genetik bir yatkınlık taşımaktadır. Bu nedenle aile bireylerinde diş eti hastalıkları olan kişiler dişlerine karşı daha özenli davranmalı ve diş hekimlerine düzenli şekilde giderek kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.

Diş Eti Hastalıklarına Ne İyi Gelir?

Diş etinde herhangi bir hastalığın oluşmasını istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli detay diş temizliğini aksatmamaktır. Diş hekimlerine aylık kontrolleriniz yaptırarak herhangi bir sorun karşısında erken önlem alarak sorunun önüne geçebilirsiniz.

Diş hekimleri uygun gördüğü taktirde başlanacak antibiyotik tedavisi ve özel bir gargara kullanımı ile rahatsızlığı çözebilirsiniz.

Dişleri günde 2 kez fırçalamak ve diş ipi kullanmak bakterileri yok edeceği için oldukça faydalı olacaktır.

Diş Eti Hastalıkları İçin Gargara Kullanılır Mı?

Gargara herhangi bir diş eti hastalığında muhakkak kullanılması gereken diş temizlik ürünlerinden bir tanesidir. Diş temizliğine katkı sağlayarak dişlerinizi temizleyerek plak ve diş taşı oluşumunun önüne geçme konusunda yardımcı olacaktır.

Diş Eti Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Periodontoloji bölümüne başvurarak tedavinizi başlatabilirsiniz.

(Periondontoloji; diş etlerinde meydana gelen hastalıkların tedavisiyle ilgilenen ana bilim dalı.)

Diş Eti Hastalıklarının Oluşmaması İçin Öneriler Nelerdir?

Düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve dip ipinin kullanılması gerekmektedir. Yumuşak kıllı bir fırça tercih edilmesi önerilir.

C vitamini eksikliğinin diş eti hastalıkları üzerinde etkili olduğu söylenmektedir. C vitamini seviyenizi doktor kontrolünde belli bir düzeyde tutmanız dişleriniz açısından faydalı olacaktır.

Sigara kullanılmaması neredeyse tüm diş hekimleri tarafından önerilen bir şey haline gelmiş durumda. Sigara diş eti hastalıklarını tetikleyip tedaviyi zor bir sürece çevirecek.

Düzenli ve sağlıklı beslenme tarzı benimsemenizi öneririz. Çok fazla fastfood tüketmek ve yağlı, sağlıksız bir beslenme tarzı benimsemek diş eti hastalıklarını tetikleyecektir.

Diş Eti Hastalıkları İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Var Mıdır?

Bitkilerin diş eti hastalıkları için oldukça faydalı oldukları bilinmekte.

Bunlardan bir tanesi, papatya. Papatyanın antiseptik olması sebebiyle diş eti hastalıklarına karşı koruduğunu bilinmekte ve herhangi bir yan etki yaratmamaktadır. 10 dakika boyunca kaynar suda papatyaları bekletip ardından gargara olarak kullanabilirsiniz. Herhangi bir alerjik reaksiyon halinde kullanımı bırakmanız önerilir.

Kekik kürü düzenli kullanıldığında en işe yarayan bitkilerden bir tanesi. Dişlerinizi fırçalama aşamasında günde 2-3 kez kullanmanız önerilir.

Meyan kökünün de plak oluşumunu engellediği ve diş eti iltihabına iyi geldiğini tespit edilmiştir. Doğal bir tatlandırıcı olan meyan kökü çaylara şeker yerine kullanılabilir. Günde 3 fincan tüketilmesi önerilir. Fazla kullanımı baş ağrısı, tansiyon yükselmesi, halsizlik gibi sonuçlara neden olabilir.

Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirme ile bilinen bir bitki. Gargara şeklinde kullanımı önerilen ekinezya bağışıklığınızı güçlendirerek herhangi bir diş eti hastalığına karşı sizi koruyacaktır.

Yeşil çayın birçok faydası olduğu birçok insan tarafından bilinmekte. Diş eti hastalılarına da iyi geldiğini söylemeden geçemeyiz. Ilık yeşil çayı gargara yaparak düzenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Antibakteriyel özellikle taşıması ile dişler için oldukça faydalı bir bitki haline dönüşen ısırgan diş plağı oluşumunu da önler ve doğal bir gargara görevi görür.

Nane bakterilerle savaşma konusunda oldukça güçlü bir bitkidir. Nane çayı içmek diş eti iltihabını önleyecek ve ağzınızda ferah bir tat bırakacak.

Adaçayı antiseptik bileşenler içermesi ile kanamayı durdurur ve bakterileri uzaklaştırır.

Karanfilin diş eti bakımında kullanılması yaygındır. Karanfil, antiseptik özellikleri ile bakterileri yok ederek dişlerinize günlük bakımını sağlar.

Diş Eti Hastalığının Tedavisi Yapılmazsa Nelerle Karşılaşılabilir?

Dişler önemsenmez ve diş eti hastalıkları tedavi edilmezse hastalık ilerleyerek kemiğe doğru gider ve geri dönülemez sonuçlara yol açabilir. Dokuların iltihaplanması dişleri destekleyen alveol kemiğine doğru ilerler ve dişlerinizi kaybetmenize neden olabilir.

Alkol Diş Eti Hastalıklarına Neden Olabilir Mi?

Alkol tükürük miktarında ve yapısında değişiklikleri neden olacağı için, ağız kokusu ve enfeksiyonlara karşı açık hale getirebilir dişlerinizi. Ayrıca tahriş, kızarıklık gibi etkilerinin yanı sıra var olan bir enfeksiyonu arttırabilir ve tedavi sürecini sıkıntıya sokabilir.

Diş Eti Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Günümüzde tedavi lazer pratik teknoloji aletleri ile uygulandığı için kanama ve ağrı olmadan iyileşme süreci daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Yaşadığınız soruna göre ve hastalığınızınız seyrine göre tedavi süresi değişmekle birlikte herhangi bir sıkıntı hissettiğiniz an diş hekiminize başvurarak tedaviyi uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Eti Hastalıkları Görülür Mü?

Çocuklarda diş eti hastalıklarının çok fazla görülmediği büyüdükçe riski arttığı söylenmektedir. Fakat çocukların risk altında olduğu bazı durumlar mevcuttur. Ağzı bakımına dikkat edilmemesi, yetersiz ve kötü beslenme, çocuk hastalıkları, vitamin eksikliği gibi durumlar karşısında anne babaları kadar risk altındadır çocuklar.

Diş Eti Hastalıkları İçin Diş Macunu Seçimi Önem Taşır Mı?

Kullanılacak diş macunundan çok diş fırçası ve fırçalama tekniğiniz önem taşımaktadır. Özel bir durum içinde değilseniz kendinize uygun diş macununu seçmeniz veya diş hekiminizden öneri almanız yerinde bir tercih olacaktır.

Fakat diş eti problemleri yaşayan birçok hastanın diş fırçalama tekniği kısmında bazı sıkıntılar yaşadıkları görülmektedir. Bu nedenle muayenelere başvurursanız önce doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanma teknikleri gösterilecek daha sonra tedaviye başlanacaktır.

Diş Eti Hastalığı Ağız Kokusu Yapar Mı?

Diş eti iltihabı gibi bir problem yaşıyorsanız enfeksiyon ve bakteriler ağız kokusuna yol açabilir. Çürükler, faranjit, sinüzit, reflü gibi hastalıklarda ağız kokusuna yol açabilir. Diş hekiminize başvurarak bu soruna kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

Diş Eti Hastalıkları Fiyatları 2022

Diş eti tedavisinin fiyatı, hastanın tedavi sürecine göre değişmektedir. Diş hekimi kontrolü sonrası uygulanacak tedavi seans sayısı ile hastalığın seyri değişmekte ve buna uygun olarak bir fiyat çıkartılmaktadır.

Türkiye’de belirlenmiş standart ücretler ile fiyat belirlenmesi yapılmakta. Bunun yanında kullanılacak malzemeler, seansların artması ile fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Kliniğimize başvurarak en uygun fiyatlar için hekimlerimizle görüşebilir ve tedavinizi kolaylıkla başlatabilirsiniz. Diş eti hastalıkları DentAsya ile sorun olmaktan artık tamamen çıkacak. Diş Eti Hastalıkları Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.