Diş İmplantı Nedir?

Diş İmplantı, çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek olması için yapay diş köklerine denmektedir. Eksik dişlerin yerine yapılan implantlar, uzun ömürlü ve hayat boyu sorunsuz bir şekilde kullanılabilen, titanyumdan yapılan vidalardır.

işlem diş hekimleri tarafından steril ortamlarda cerrahi bir işlemle çene kemiğine uygulanacak bir cerrahi müdahale ile gerçekleşir.

Diş İmplantlarının Köprü Yapımına Göre Avantajları Nelerdir?

Hastalar kaybettiği dişlerinin yerlerini doldurmak için diş implantı ya da köprü tedavi işlemini tercih ederler. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağına ise ağız, diş ve çene cerrahisi alanında uzmanlaşmış diş hekimlerinin muayenesiyle karar verilir.

Köprü tedavisi uygulayabilmek için boşluğun her iki yanındaki en az iki diş kesilir. Daha sonrasında ölçü alınır ve yapılan protez bu kesilen dişlerin üzerine yapıştırılır. İmplant tedavisinde ise eksik dişin olduğu bölgelerin çene kemiğine, titanyum ile oluşturulan vidalarla, yapay diş kökü olan implant eklenir.blank

İmplantın en önemli avantajı diğer sağlıklı dişleri korumasıdır. Köprüde ise eksik olan diş için sağlam olan iki dişe zarar vermek gerekmektedir. İmplant ve köprü tedavisinin arasındaki farklardan biri de kullanım süresidir.

İmplant hastaya ömür boyu kullanım sağlar. Köprü tedavisinde ise yapıldığı malzemeye göre değişen kullanım süresi vardır. Bu süre genellikle 10-15 yıl arasında değişmektedir.

İmplant estetik görünüş açısından doğal dişe köprüden çok daha yakındır. Aynı zamanda implant tedavisiyle beraber hasta daha iyi bir konuşma, çiğneme ve gülüş kazanacaktır.

Köprünün dezavantajlarından biri, köprü ayakları olarak kullanılan sağlıklı dişlerin de zaman içinde çürüme riskinin olması ve bu durumda çürüyen dişi tedavi ederek köprü tedavisinin yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca köprünün diş eti hastalığı geliştirme ihtimali, implanta göre daha yüksektir.

Köprünün tek avantajı düşük maliyetli olmalısıyla anlık çözüm olarak kullanılabilmesidir. Ancak implant tedavisinin daha güvenli, dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Köprünün tercih edilebileceği bir durum da şudur; yandaki diğer diş sorunluysa, kırık veya geniş dolgular içeriyorsa aynı zamanda kaplandıkları takdirde daha sağlıklı olacaklarsa ilk tercih olarak köprü düşünülmelidir.

İmplantların uygulanamadığı bazı durumların da olduğunu belirtmeliyiz. Çocuklarda ve kemik gelişimi tamamlanmamış bireylere implant tedavisi uygulanamamaktadır. Ayrıca diyabet, hemofili ya da önemli bağışıklık sistemi hastalıkları bulunan kişilere implant tedavisi uygulanamaz. Bu hastalar için köprü protez yöntemi uygundur.

blank

Diş İmplantının Sağladığı Yararlar Nelerdir?

İmplant tedavisi diğer tüm yöntemlere göre daha dayanıklı ve güvenilir bir yöntemdir. Diğer dişlere dokunulmadan uygulanan diş implantı tedavisi, tek başına uygulandığı için herhangi bir dişe zarar vermez.

Doğal diş görünümüne en yakın malzemeden yapılan implantlar, kişinin ağız ve diş yapısında hiçbir değişikliğe veya bozulmaya sebep olmazlar. Köprü, kanal gibi tedavilerde, diş yapısı bozulduğu için görsel bozulmalar meydana gelebilir. Ancak implant tedavisinde bozulma gibi bir problemle karşılaşılmamaktadır.

İmplantla beraber çene, çiğneme fonksiyonunu düzgün bir şekilde yerine getirebildiği için kişiler istediklerini yemekte özgür olurlar. Kaplama ya da dolgu yapılan dişlerde ise sert gıdalar tüketmek kişiyi tedirgin edebilir.

Çünkü kırılması ve tekrardan tedavi uygulanması ihtimali çok yüksektir. Kişiler implant tedavisini estetik açıdan güzel dişlere ve görünüşe sahip olmak için de sıklıkla tercih ederler. Diğer çeşitli tedavi yöntemlerine göre kullanım süresi oldukça uzundur. Doğru malzemeden yapılan ve doğru şekilde uygulanan implantlar ömür boyu kullanılabilir.

İmplant tedavisinden sonra ağız bakımı mutlaka yapılmalıdır. Hekim tarafından oluşturulacak olan ağız bakımı tavsiyelerini hasta, günlük rutinine eklemelidir. Tedaviden sonra kişiye konuşma, gülme gibi davranışlarını kısıtlamak zorunda kalmayacağı bir görünüm kazandırılır.

Diş İmplantı Uygulandıktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İmplant tedavisi gerçekleştikten sonra hasta aynı gün içerisinde taburcu olmaktadır. Diş hekimi tarafından verilen reçete hasta tarafından eksiksiz bir şekilde kullanılmalıdır.

İmplant işlemi iyileşme sürecinde hasta ağız bakımına son derece önem vermelidir. Sigara ve alkolden iyileşme süreci bitene kadar uzak durmalıdır. Aksi takdirde implantlar kemik ile kaynaşmaz ve bu durum çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir.

Diş İmplantı Ne Kadar Sürer?

Dişlerin kısmen ya da tamamen kaybında da ilerleyen teknoloji ve gelişen sağlık ile gerçeğe en yakın çözümleri üretebilmek mümkündür.

İmplant tedavisine ilk olarak çene kemiği üzerine yapay bir protez yerleştirme ile başlanır. Ardından çene kemiği ile kaynaşarak tamamen kemikleşen bölge üzerine, gerçek dişten neredeyse farksız olan diş implantı tedavisi uygulanır. Bu uygulamada kemiğin yerleştirilme süresi, hastanın ağız içi genişliğine veya ağız içindeki uygunluk durumuna göre değişiklik gösterir.

İmplant tedavisinin ortalama süresi 10 dakika ile yarım saat aralığında değişiklik göstermektedir. İmplant uygulaması için dar bir çene yapısına sahip olan hastalarda ise bu işlem birkaç saate kadar uzayabilmektedir.

Uygulanan yapay tabanın kemikleşme ve kaynaşma süreci, dişlerin yerleştirilmesi ve sorunsuz bir çene ve diş kullanımı süreci için yaklaşık 3 ay ile 8 aya kadar değişen bir zaman diliminde tedavi gerçekleşir.

Diş İmplantı Her Hastaya Uygulanabilir Mi?

Tedavide kullanılan implantlar, sabit bir genişliğe ve yüksekliğe sahip olan vidalardır. Bu sebeple diş implantı tedavisinin uygulanabilmesi adına hastanın çenedeki kemik yapısının tedaviye uygun olması gerekmektedir. Hastanın çenesindeki kemik yapısının implantları taşıyabilecek genişliğe, kapasiteye ve yüksekliğe sahip olması gerekir. İmplant tedavisi için kemik yapısı belli bir uygunluğa sahip ise tedavi daha başarılı şekilde sonuçlanır.

Ancak kişinin çene kemiğinde bulunan yetersizlik, ogmentasyon (kemik ekleme) ve yumuşak greftlemeler gibi yardımcı tekniklerle tedavi edilerek; hastanın ağzı implant tedavisi için uygun hale getirilebilir. Bunun dışında implant yaptırmak isteyen kişilerin ağız ve diş sağlığı bakımından kaynaklanan sorunları olmaması halinde, ergenlik döneminden sonraki her yaş grubuna uygulanabilir.

İmplant tedavisine uygun hastalar aşağıdaki gibi olmaktadır:

  • Ağız içi yumuşak ve sert dokuların yeterli miktarda ve kalitede olması,
  • Kemik yapısının implant için belli bir genişlikte ve yükseklikte olması
  • Hemofili gibi kemik yapısını engelleyen bazı hastalıklarının olmaması,
  • Diyabet (şeker) hastalıklarının kontrole alınması durumunda implant tedavisi uygulanabilir.

Diş İmplantı Kayıp Edilen Her Diş İçin Gerekir Mi?

İmplant tedavisi yeterli miktarda çene kemiği kalınlığı ve uzunluğu olan tüm ağız içi boşluklarına uygulanabilir. Vidalı diş köklerinin yerleştirilmesi için implantın kapladığı hacmi içine alması ve vidalı dişin çevresini saracak kalınlıkta olması gerekmektedir.

Tek diş eksikliklerinde yıllar içinde çevredeki komşu dişler, boş alanlara doğru hareket edebilir ve bu alanda diş implantı tedavisi uygulanacak boşluk kalmayabilmektedir. Bu tarz durumlarda dişler ortodontik tedavi ile eski yerlerine getirilmeden implant tedavisi uygulaması gerçekleştirmek mümkün değildir. Tek diş boşluğu olan alana implant tedavisi yaptırmak isteyen hastalar bir an önce implant tedavisine başlamalıdır.

Sıralı olarak iki veya üç diş eksikliğinin olduğu ancak çevredeki komşu dişlerin bu boş bölümü kapattığı durumlarda ise söz konusu olan bölgeye bir veya iki implant yapılarak üzerine diğer bölümleri de kapsayacak şekilde protez yapılabilir. Bu durumda estetik görünüm ile implant ve protez planlaması yapılması son derece önemlidir.

Kemik kalitesinin ve yeterliliğinin arttırılamayacağı durumlarda implant uygulaması yapılamaz. Bu durumdaki hastalarda genelde kemik erimesi çok ileri düzeyde olduğu için hasta gerekli cerrahi operasyonlara rağmen implant tedavisi yapılmaya uygun hale gelemeyebilir. Ancak çoklu dişsizlik rahatsızlıklarında kemik kalitesinin ve aynı zamanda yeterliliğinin daha uygun olduğu bölgeler üzerinde planlama yapılarak implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant her eksik diş için gerekli değildir. Birden fazla diş kaybı yaşanan bölgelerde diş arası köprü yapmak mümkündür.

Diş İmplantını Vücudun Kabul Etmemesi Mümkün Müdür?

İmplantın hammaddesi olan titanyum,  insan diş yapısına en uygun olan maddedir. Vücut titanyumu çok kısa sürede kabullenir ve bunun sonucunda iyileşme süreci başlar. İmplantın vücut tarafından kabul edilmemesi söz konusu değildir.

Ancak iyileşme döneminde ağız hijyenine dikkat edilmemesi, fazla alkol ve sigara tüketimi, gelişebilecek enfeksiyonlar gibi etkenler; implantın kemik ile birleşmesini engelleyebilirler. Buna bağlı olarak diş implantı kaybedilebilir.

İmplant uygulandığında doktor tavsiyelerine harfiyen uyarak iyileşme süreci rahat ve sıkıntısız olarak atlatılabilir. İyileşme sonrasında düzenli hekim kontrolleri ve rutinleşmiş iyi bir ağız bakımı sayesinde implantlar ömür boyu kullanılabilir.

Diş İmplantı İlk Muayenesinde Ne Yapılır?

Tedaviye başlanmadan önce hastanın ağız, diş ve çene cerrahisi alanında uzmanlaşmış hekim tarafından muayene olması gerekmektedir. Diş hekimi tarafından gerçekleştirilecek olan ilk muayene, teşhis ve tedavinin planlamasından oluşur.

Sonrasında hastanın ağız içi tedaviye uygun hale getirilir. Yapılan klinik muayenede hastanın nasıl bir tedaviye ihtiyacı olduğu belirlenir. Tedavi sonrasında hastanın nasıl bir implant talep ettiği, protezlerinin nasıl görüneceği ilk muayenede belirlenir.

Diş İmplantı Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

İmplant tedavi süreci hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Çoklu diş kaybı durumlarında uygulanan 4’lü implant tedavisiyle aynı gün protez aşamasına geçilir. Bazı hastalarda ise ek cerrahi işlemler yapılması sebebiyle kaynaşma süresi beklenmelidir.

Üst çenede ortalama 3 ay, alt çenede ise ortalama 2 aylık sürede kaynaşan diş implantı üzerine porselen kaplamalar yapılır. Yeterli kalınlıkta olmayan veya alçak olan çenelere ek işlem uygulanmışsa bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilir.

Diş İmplantı Sonrası Beslenme Nasıl Olur?

Hastanın implant tedavisi öncesi ve sonrasında dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Tedavi sonrasında hasta beslenme alışkanlıklarına da oldukça fazla dikkat etmelidir.

Dikkat edilmesi gereken bazı beslenme alışkanlıkları şunlardır:

  • İmplant sonrası çok soğuk veya çok sıcak yiyecek içecek implant sonrasında tüketilmemelidir.
  • İmplant işlemi sonrası en az 2 saat boyunca besin ve sıvı tüketilmemelidir.
  • Özellikle ilk 24 saat katı besinlerden uzak durulmalıdır. Hasta yumuşak besinler tüketmeli ancak sıcak besin tüketmekten kaçınmalıdır.

Diş İmplantı Sonrasında Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi uygulandıktan sonra hastanın dikkat etmesi gereken iyileşme süreci başlayacaktır. Hasta tamamen iyileşene ağız içinde basınca neden olacak hareketlerden uzak durmalıdır. İmplant tedavisinin uygulandığı gün ağız içi çalkalanmamalıdır. Gargara yapılmamalıdır.

Tedavinin gerçekleştiği ilk günlerde hasta, diş fırçalama ve diş ipi kullanımında nazik ve yavaş olmalıdır. Ağız içinde biriken tükürüğün bu dönemde dışarıya atılması gerekir.

Ancak bununla beraber ağız içinde basınca yer açacak oflama ya da üflemelerden uzak durmak gerekmektedir. Bu sebeple implant bölgelerini nemlendirilmiş pamuklu bez veya gazlı bez yardımıyla temizleyebilmek de mümkündür.

Diş İmplantı Fiyatları 2022

Hastaya uzun süre kullanım sağlayan implant tedavisinin fiyatını maalesef internet üzerinden verebilmek mümkün değildir. Alanında uzmanlaşmış diş hekimleri tarafından gerekli görüldüğü takdirde uygulanan diş implantı tedavisi, kişiden kişiye değişen tedavi yöntemleriyle uygulanır. Diş İmplantı Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.