Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği ile hayal edilen gülümsemelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ağız ve dişlerin sağlıklı olmasının yanında estetik görünüm kaygısı taşıyanların başvurduğu bir alandır. Etkileyici bir diş ve çene yapısını sağlamak burada esas amaçtır.Gelişen teknoloji ile birlikte ağız ve diş alanındaki talepler de estetik görünüm yönünde olmaktadır.

Estetik diş hekimliğinde de bu teknolojiden oldukça fazla yararlanılıyor. Sosyal hayata aktif katılım ile birlikte kişilerde estetik kaygılar oluşmaktadır. Bu sebeple en çok dikkat çeken bölgelerden biri de gülüşler ve diş yapılarıdır. Bu alanda uygulanacak olan estetik oluşum kişinin fiziksel ve sosyal özelliklerine göre belirlenir.

Kişiden kişiye değişen fiziksel görünüm sonucunda estetik tasarım oluşturulur. Kişinin ağız, yüz ve çene yapısı birlikte değerlendirilip en doğal ve ideal görünüm bilgisayar ortamında oluşturuluyor.

Kişinin beğeni ve onayı alındıktan sonra tedavi süreci başlatılmaktadır. Birçok kişinin başvurduğu estetik diş hekimliği sonucundan herkesin memnuniyet duyduğu bir uygulamadır.

Estetik Gülüş Tasarımında Neler Yapılmaktadır? Estetik Diş Tedavileri

Gülümseme tasarımı, günümüz estetik diş hekimliği oluşumlarından biridir. Estetik gülüş tasarımında hastanın cinsiyeti, dişlerinin sıralanışı, yaşı, diş rengi, dudak şekilleri, hayal ettikleri ve beklentileri dikkate alınmaktadır. Tüm bu özelliklere göre sanal bir tasarlama bilgisayar üzerinde yapılır.

Daha sonra tasarım üzerindeki geliştirmeler ve yeniliklerde sanal gülüş üzerinde oynamalar ile gerçekleştirilir. Ön izleme şeklinde bizlere tasarım yapısı sunulur ve değişim kolaylıkla sağlanır.

Estetik görünümü bozulan dişler, yüz şekilleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak güzel bir görünüme ulaştırma tekniğine estetik gülüş tasarımı denilmektedir. Estetik gülüş tasarımı, birçok işlemin uygulanması ile oluşturulmaktadır.

Her kişinin farklı ağız ve yüz yapısının olmasından dolayı uygulanacak işlemlerde kişiden kişiye değişmektedir. Hastanın yaşı, cinsiyeti en önemlisi beklentileri de bu işlemleri belirlemede etkilidir.

Yapılacak ilk işlemlerden biri olarak varsa dişlerdeki çürük ve sararmalar giderilir. Daha sonra diş etlerindeki sorunlarda giderilir. Kişinin diş ihtiyaçlarına göre bütün tedavi işlemleri uygulanır.

Diş ve diş estetiği girişimleri ile yüz hatlarına uygun şekilde yürütülür. Diş beyazlatma işlemleri gülüş tasarımının olmazsa olmazıdır. Hastanın diş eksikliği varsa protez ve implant uygulamaları ile bu eksikler giderilir. Ayrıca gülüş tasarımında kaplamalar, porselen lamineler, zirkonyum kaplamalar ayrıca ortodontik tel tedavileri uygulanılan yöntemlerdendir.

Hastanın yüz ve ağız ölçüleri alınarak bir model oluşturulur. Oluşturulan model ve üzerindeki oynamalar için hastanın onayı alınarak süreç devam ettirilir. Gülüş tasarımında, ağız ve diş kusurlarının tamamı giderilir ve son hali hastanın beğenisine sunulur.

Bu yöntemlerle dişlerde herhangi bir aşınma meydana gelmeden diş kusurlarından arındırılır. Bütün olarak dişlere beyaz renk kazandırılır. Dudak yapısı ve diş sıralaması arasında uyum yakalanır. Tüm bu işlemler sonucunda yüz hatlarına uygun gülüş oluşturularak hastanın memnuniyeti sağlanır.

Estetik Gülüş Tasarımında Estetik Diş Tedavilerinde Hastalar Nelere Dikkat Etmeli?

Son yıllarda estetik diş hekimliği çoğu kişi tarafından araştırma konusu olmaktadır. Unutulmamalıdır ki estetik gülüş tasarımı, kişiye göre oluşturulmakta ve kişiden kişiye değişmektedir. Bu sebeple gülüş tasarımında en önemli karar verici, hastanın kendisidir. Model üzerindeki gelişim ve değişimleri sürekli takip etmeli ve fikirlerini beyan etmelidirler. Estetik gülüş tasarımı belirtildiği üzere tek bir işlemle gerçekleşmemektedir.

Hastanın diş yapısı ve ihtiyaçlarına göre birden fazla işlem uygulanması gerekebilir. Yapılacak olan bu işlemlerin hasta takibini yapmalı ve tam olarak hangi işlemler yapılacağının bilincinde olması gereklidir. Estetik gülüş tasarımında ilk aşama hastanın yüz hatları ve diş yapısının analizi olmaktadır. Daha sonra dişler şekil ve boyut açısından ele alınır ve ağız yapısına uygun diş dizilimi sağlanır.

Diş etlerinde gerekli düzenlemeler yapılarak sağlıklı bir görünüm oluşturulur. Bu nedenle dişlerde yapılan işlemlere beyaz estetik, diş etlerindeki estetik işlemlere de pembe estetik denilir. En ideal gülüş tasarımında, beyaz ve pembe estetiğin birbirini tamamlaması gerekir.

Estetik gülüş tasarımında tüm süreç başından sonuna kadar hastaya şeffaflıkla bildirilir. Tüm işlemler, değişim ve gelişimlerden hasta mutlaka haberdar edilir. Bu tasarımda hastaların kendi talepleri doğrultusunda ilerleme kaydedilir. Bu uygulamalarda sadece estetik görünüm sağlanmakla kalmaz aynı zamanda birçok diş sorunu da giderilmiş olur. Estetik gülüş tasarımı ile hastada özgüven oluşur ve toplumda rahatlıkla gülüş sergileyebilir.

Estetik Diş Hekimliği İçin Karar Almadan Önce Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

Herkes güzel bir gülüşe sahip olmak için estetik diş hekimliği kapısını çalar. Estetik diş görünümü elde etmek için hastanın disiplinli ve sabırlı olması gerekir. Bu işlemlere başlanmadan önce hastanın bilmesi ve göz önünde bulundurması gereken bazı durumlar vardır. Birçok estetik diş uygulamaları sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Bu işlem ne kadar kalıcı olarak yapılsa da 10 veya 15 yıl içerisinde tekrar edilmesi gerekmektedir.

Estetik diş hekimliği, estetik bir görünüm ve gülüş sağlayabilir fakat ağız yapınızı komple olarak değiştiremez. Tedaviye gerçekçi yaklaşmak ve beklentiyi ona göre tutmak gerekir. Ayrıca hekimden süreç boyunca şeffaf tedavi anlayışı ile yaklaşılması istenebilir. Her gelişme ve değişimden haberdar olmak gereklidir. Tedavi ne kadar doğru ve mükemmel uygulansa dahi tedavi sonrasında estetik görünümün devamlılığı hastanın çabasına bağlıdır.

Estetik diş uygulamaları tek seanslık bir tedavi olmamaktadır. Hastanın diş sorunları ve ihtiyacına göre tedavi süresi belirlenmektedir. Hastanın bunun bilincinde olması faydalı olacaktır. Estetik görünüm için oluşturulan modellerde ve tasarımlarda hastanın onayının da alınması gerekir.

Bu sebeple hekiminizden tedavi süreci ve gelişimi hakkında bilgi istenmelidir. Teknolojik gelişmeleri takip ederek estetik görünüm için uygulanan işlemleri gözlemleyebilirsiniz.

Estetik Diş Hekimliğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Son zamanlarda diş hastalıkları dışında görünüm sebebiyle estetik diş hekimliği alanına başvurular artmıştır. Diş ve ağız bölgesi, vücudumuzda en dikkat çeken alanıdır. Sosyal hayat içerisinde gülüş şeklimiz bizler için oldukça önem taşır. Diş rengi ve dişlerin sıralanışı, gülüşümüzü etkileyen hususlardır. Estetik diş hekimleri, çeşitli tedaviler ve teknikler ile hastada istenilen görünümü oluşturur.

Estetik diş hekimliği uygulamaları, oldukça geniş içeriklidir. Gülüş tasarımı başta olmak üzere diş eti şekillendirme ile diş etleri sağlıklı görünümü kavuşur. Burada en büyük problemlerden biri diş etlerinin fazla görülmesidir. Kalıcı estetik ile diş etleri istenilen forma getirilir.

Diş beyazlatma, estetik diş hekimliğinde hemen hemen her hastaya uygulanan bir yöntemdir. Dişlerin minesine zarar verilmeden tüm dişlere aynı tonda beyazlatma işlemi uygulanır. Böylece hasta beyaz ve parlak dişlere sahip olmuş olur.

Kompozit bondıng uygulamaları ile diş minesi yüksek yoğunluklu ışın cihazı ile sertleştirilir. Uygulama sonunda sorunlu diş ve çevre dişler birbirini tamamlar ve parlak bir görünüm oluşturur. Diş çürüğü arındırılmış dişlerde dolgu işleminin yapılması kaçınılmazdır. Kompozit ve porselen materyallerden yapılan inlay ve onlay dolgular dişlere uygulanır.

Bu dolgular dişte asla fark edilmez ve diğer dişlerle uyum içerisindedir. Porselen olması nedeniyle ağız içerisinde varlığı ve yokluğu asla ayırt edilememektedir. Porselen laminalar, dişlerin sadece ön yüzlerine yapıştırılarak uygulanan estetik işlemdir.

Dişler arasında renk ve şekil bakımından farklılıklar varsa ve çarpıklık içerip ortodontik uygulamalara gerek duyulmaz ise porselen laminat veneerler uygulanır. Ön dişlerinin görünümünden rahatsız olanlar için uygulanan oldukça kolay diş restorasyon işlemleridir.

Çoğu kişi, diş kaybı sorunları yaşayabiliyor. Diş kaybının olduğu yerin çene kemiğinin içerisine doğal diş kökü işlevi görmesi amacı ile implant uygulanır. Böylelikle yüz içerisinde genç bir gülüş oluşturulur.

Estetik Diş Hekimliği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kişinin talebi üzerine estetik diş hekimliği hemen hemen herkese uygulanabiliyor. Zamanla renk değişimine uğrayan dişler başta olmak üzere darbe ve çürükler nedeniyle kırılan dişlerin varlığı sebebi dolayısıyla uygulanır.

Düzensiz ve çarpık diş yapısı varsa bu yönteme başvurulabilir. Şekil bozukluğu içeren diş yapısının düzeltilmesi nedeniyle de estetik diş hekimliği uygulanır. Ayrıca diş etlerindeki görünüm bozukluğu durumlarında da bu yönteme başvurulur.

Birçok diş sorunun giderilmesi ve tedavi edilmesi ile estetik görünüm sağlanmaktadır. Dişler arasında renk, şekil ve pozisyon farklılıklarının giderilmesi amacı ile sıklıkla başvurulur. Diş etlerinin görünüş bozukluğu ve genellikle diş eti çekilmeleri sonucunda oluşan estetik kayıp bu yöntemle giderilir.

Dişler arasında boşluk olması durumunda uygulanması kaçınılmazdır. Ayrıca çürüklerden arındırılmış dişlerde estetik dolguların uygulanmasına başvurulur.  Kırık ve parçalanmış dişlerin geri kazandırılması sağlanır. Ayrıca diş kayıplarının yerine uygulanır. Böylelikle dişler arasında bir bütünlük sağlanır.

Estetik uygulamalar ile estetik bir görünüm oluşumu sağlanırken diğer yandan sorunlu dişlerin tedavisi de yapılmaktadır. Göz ardı edilmiş birçok diş sorunu, estetik diş hekimliğinde ortaya çıkmaktadır.

Bu uygulamadaki esas amaç, dişlerde renk ve şekil bakımından uyum oluşturmaktır. Çürük ve plaklardan diş ve diş etlerinin temizlenmesi sağlanır. Ayrıca çürükten arındırılmış dişlere dolgu yardımı ile eski işlevleri kazandırılır.

Diş ve diş etleri aynı düzeyde sıralanır ve görünüm bakımından bir bütünlük sağlanır. Tüm bu işlemler yapılırken ağız ve dişlerdeki uygulamalar yüz hatları ve kişinin fiziksel yapısı göz önünde bulundurmaktadır.

Daha Beyaz Dişler İçin Neler Yapılabilir?

Her ne kadar estetik diş hekimliği ile dişlerde istenilen görünüm sağlansa da bunun devamlılığı sizlerin elindedir. Dişlerin görünümünü etkileyen en önemli unsur, diş rengidir. Dişler yapısı gereği çabuk sararan ve kararan bir dokudur.

Herkes tarafından bilindiği gibi dişlerin günde en az 2 kere fırçalanması ve kirden arındırılması gerekir. Bununla birlikte sararmayı hızlandıran sigara, kahve ve çay gibi ürünlerin tüketiminin en aza indirgenmesi gerekir.

Dişlerdeki renk, sosyal çevremiz açısından da iletişimimizi etkileyen bir durumdur. Bu sebeple ağız ve diş hijyeninin düzenli olarak aksatılmadan yapılması gerekir. Ayrıca diş minesine zarar vermeden limon ve karbonat karışımı ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Düzenli fırçalama sonucunda dişlerde fark edilebilir beyazlık gözlemlenebilir. Ağız çalkalama suları ile ağız içerisinde bakteri oluşumunun önüne geçilmektedir. Böylelikle enfeksiyon oluşumu en aza indirgenir. Unutulmamalıdır ki tüm bu işlemler düzenli uygulama sonucunda etkili olmaktadır.

Estetik Diş Hekimliği Tedavi Fiyatları 2022

Estetik diş hekimliği, hemen hemen çoğu kişinin dişlerde istediği estetik görünümü kişiye kazandırmaktadır. Ağız ve diş yapısında istenilen estetik görünümün oluşturulması için birçok işlem uygulanır. İçerisindeki birçok işlevsel ve görüntü bozuklukları giderilir. Bununla birlikte diş ve diş etleri tedavi edilir.

Bu sebeple uygulanacak işlem ve tedaviler, kişinin ihtiyaçlarına ve sorunlarına göre değişkenlik gösterir. Estetik diş hekimliği uygulamalarının fiyatları da diş yapısına göre değişmektedir.

Görünümü oldukça önemli dişlerimiz için estetik diş hekimliği dişlerinden memnun olmayan kişiler için bir fırsattır. Estetik Diş Hekimliği Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.