Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi, çürüyen veya enfekte olan dişlere uygulanır ve dişin onarılarak daha sağlıklı hale gelmesi sağlanır. Dişin kurtarılmasını sağlayan ve biraz uzun sürebilen tedavi yöntemi arasında yer alır.

Diş çürüklerinin tedavi edilmediği süreçlerde zaman içinde hayati önem taşıdığı bir gerçektir.

Bu yüzden daha şiddetli ağrıların önüne geçebilmek adına diş hekimin kontrolünden geçilmeli. İhtiyaç durumunda kanal tedavisi yapılarak, sorunun ortadan kaldırılması ve dişin onarılması gerekir.

Kanal tedavisinde öncelikli olarak sert dokunun içine girilir. Daha sonra kök kanala ulaşılarak burada yer alan yumuşak dokuya müdahale edilir.

Pulpa denen diş sinirinin dışarıya atımı gerçekleştirilir. Böylelikle dişin iç kısmında meydana gelen sorunun giderilmesi sağlanarak temizliği sağlanır.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Diş çürükleri hafife alınacak diş problemi değildir. Müdahale edilmediğinde ise ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir olmasından dolayı önlem almak gerekiyor. Diş çürüğü zaman içinde diş sinirine ulaşır ve ağrı oluşumunu meydana getirir. Dişi çatlatması veya kırması sonucunda yüzün de zarar görmesine neden olur.

Bundan kaynaklı olarak diş enfekte olur veyahut iltihap kapabiliyor. Diş siniri veya diş pulpasının zarar görmesi durumunda dişin etrafına bakteri yaymaya başlar. Bu bakteri zaman içinde çoğalarak büyümüş olur.

Bakteri sorunu, diş çürüğü gibi problemler ise apse oluşumuna veya enfeksiyonun artış göstermesine neden olur. Böyle durumlarda ağrıların her geçen gün artış gösterdiği görülür. Şiddetli ağrılar kişiyi rahatsız eder ve bu duruma istinaden kanal tedavisi yapılarak sorunun önüne geçilmiş olur. Böylelikle diş onarılır ve sorunun önüne geçilerek ağrılar ortadan kaldırılır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kanal tedavisi işleminin gerçekleşebilmesi için bir diş hekimi tarafından muayene edilmek gerekir. Dişte meydana gelen diş siniri hastalığı veya diş pulpasının ortaya çıkış nedeni hakkında bilgi sahibi olunur. Bunun önlenmesi ve tedavinin gerçekleşebilmesi için diş hekimi muayenesi şarttır.  Daha sonra tıbbi prosedür gereğiyle hastanın işleme uygunluğu hakkında bilgi sahibi olunur.

İlk adımda diş röntgeni çekilerek; kök kanallının oluşumu görüntülenir. Kemik oluşumunda enfeksiyon veya çevresinde herhangi bir sorun olup olmadığına bakılır. Diş hekimleri tarafından enfeksiyon oluşumu tespit edilerek gerekli olan planlama yapılır.

İkinci adımda diş ve çevresini uyuşturmak için lokal anestezi uygulaması yapılır. Bazı hastalarda diş sinirinin ölmesi halinde lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaz.

Rahat hastanın konforunu sağlamak ve korkusunu yenebilmek adına anestezi uygulaması yapılır. Dişin etrafına koyulan lastik tabaka ile birlikte tükürük olmadan işlem gerçekleştirilmesi sağlanır.

Daha sonra kök kanala erişim sağlamak için delik açılır. Delikte çürümüş sinir dokuları, bakteriler ve pulpaların atımı gerçekleştirilir. Kanal törpülemeden yardım alarak temizleme işlemi gerçekleştirilir. Delik içi temizlenerek dişin onarımı yapılır.

Aynı zamanda micro kalıntıların olmaması adına sodyum ve su kullanılarak dişin iç kısmı dezenfekte edilerek, delik kapatılır.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Çürük diş problemi genelde çok ciddi hasarları beraberinde getirir ve ağrı oluşumuna neden olur. Zaman içinde bunlar yüz felcine ve travmalarına neden olur. Daha açıklayıcı olabilmesi adına ve tedavinin uygulanabilir olması için diş röntgeni çekimi yapılır. Derin dış kırıklarıyla birlikte çürük dişlere kanal tedavisi yapılması uygun görülür.

Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal tedavisinden sonra biraz daha dikkatli davranılması gerekir. Çünkü dişte meydana gelen enfeksiyon oluşumu, ağrıların oluşuma neden olur. Bu yüzden kabuklu veya sert gıdaların alımından kaçınılmalıdır. Bir süreliğine bu gıdaların alınmaması ve dişe zarar vermemek çok büyük önem taşır.

Mutlaka gün içinde rutin ağız ve diş temizliği yapılmalıdır. Diş hassasiyeti oluşturacak durumların göz önünde bulundurulması ve ona göre davranılmasında fayda vardır. Günde iki kere ikişer dakika ile dişlerin fırçalanması gerekir.

Yapılan kanal tedavisi sonrasında enfeksiyon oluşumunun önüne geçebilmek adına diş ipinin kullanımı faydalıdır. Böylelikle diş aralığına giren kalıntıların atımı daha kolay olur.

Şekerli veya renklendirici gıdalar, yapışkan ve asitli gıdaların tüketiminden kaçınarak bir süre bunların alınmaması daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Mutlaka uzman hekimin önerdiği ilaçların düzenli olarak alımı gerçekleşmelidir.

 Kanal Tedavisinin Alternatifleri Nelerdir?

Bakıldığı zaman yapılan kanal tedavi ile birlikte %90 oranında etkili sonuç alınır. Çürük diş probleminin bu şekilde onarımı sağlandığı için enfeksiyon oluşumunun önüne geçilir. Tedavi sonrasında ağrı oluşumu veya travmatik olayların ortaya çıkışı engellenir. Ömür boyu rahatlıkla diş siniri problemi yaşanmaz.

Her zaman için doğal dişlerin doğru şekilde korunması; ağız için daha sağlıklı bir durumdur. Kanal tedavisinin en etkili sonuçları ise diş kaybı oluşmadan onarılmış olur. Böylelikle yapay diş uygulamasına gidilmeden doğal dişin kontrol altına alınması sağlanır.

Kanal Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalı?

Mutlaka kanal tedavisi sonrasında diş hekimin verdiği talimatlara uyulması gerekir. Böylelikle tedavinin başarılı sonuçlanmasına ve oluşabilecek sorunların önüne geçilir. Dişi onarmak için yapılan tedavi yönteminde, işlem sonrasında hassasiyet oluşturacak durumlardan kaçınılmalıdır. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak tüketimi, dişe zarar verebilir.

Dişte oluşan çürük probleminin boyutuna göre enfeksiyon oluşumu ortaya çıkar. Bu enfeksiyonun büyüklüğü genelde ağrı yapar. Yapılan kanal tedavisinin ağrısından kaynaklı olmadığı bilinmesi gerekir. Bu yüzden diş hekimin önerdiği ilaçların düzenli kullanılmasına dikkat edilir.

Bir süreliğine yeme-içmeye ara verilir. Özellikle kabuklu ve sert yiyeceklerden kaçınıp, tedavinin doğru bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olunmalıdır. Tedavi tek başına etkili değildir. Hastaya da büyük rol düşer ve talimatları yerine getirerek, etkili sonuç alır.

Kanal Tedavi Kaç Seans Sürer?

Yapılacak olan kanal tedavi süresi, kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir konudur. Çünkü dişin kök sayısına göre operasyon gerçekleştirilir. Kök kanallarında meydana gelen enfeksiyonların ve sinir temizliğinin yapılması, süre değişimine neden olur. Diş enfeksiyonu büyüklüğü tedavinin uzamasına ve bazı durumlarda haftalarca sürebiliyor.

Yapılacak olan her bir kanal tedavisinin süresini 30-90 dakika arasında sınırlandırma durumu vardır. Burada eğer enfeksiyon oluşumu varsa öncelikle bunun temizlenmesi ve ilaç uygulaması yapılması gerekir. İlacın etkisini gösterebilmesi adına mutlaka bir hafta beklemek gerekir.

Bir haftalık süre sonunda kanal tedavisinin gerçekleşmesiyle birlikte tedavi tamamlanır. Bunun 2-3 seansla giderilebildiğini söylemek mümkündür.

Kanal Tedavi Acıtır Mı?

İşlem sırasında ağrı oluşumu, tamamen dişteki enfeksiyona bağlı olarak değişkenlik gösterir. Dişteki enfeksiyon durumuna göre kanal tedavi ağrılı veya ağrısız geçer. Fakat tıbbi prosedür gereği ve hastayı rahatlatmak adına işlem öncesinde lokal anestezi uygulanır.

Lokal anestezi ile birlikte işlem yapılacak bölge uyuşturulur. Uyuşma etkisini gösterdiği için herhangi bir ağrı hissetme durumu olmaz. Acıma gibi problemler ortaya çıkmadığı için gönül rahatlığıyla yapılır ve kişiye zarar vermez.

Kanal Tedavi Ağrısı Nasıl Geçer?

Dişteki çürükler zaman içinde diş kaybına neden olur. Diş kaybı öncesinde hastada çok ciddi ağrıların ortaya çıkışını berberinde getirir. Ağrılar yüz felci ve travmalara neden olduğu için sadece diş problemi olarak algılanmamalıdır. Çünkü bir diş ağrısı beklenmedik sonuçları beraberinde getirebiliyor.

Diş hekiminin muayenesinden geçerek bu sorun ortadan kaldırılır. Kanal tedavi işlemi öncesinde yapılan lokal anestezi ile birlikte ağrı oluşumu meydana gelmez. Fakat lokal anestezi etkisini kaybetmeye başladıkça dişteki enfeksiyon büyüklüğüne göre ağrılar kendini gösterir.

Bu ağrıların geçirebilmek adına, diş hekimin önerdiği ilaçların düzenli olarak alınması gerekir. İlaçlar, reçetesiz olarak satılabilir. Bu durum etkili ve doğru bir yöntemdir.

Kanal Tedavi Yapılan Bir Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Kişinin kendi doğal dişindeki çürük sorunu giderilmediği durumlarda, diş kaybına neden olur. Bununla birlikte implant, protez gibi tedavilere başvurulur. Bu tedaviler uzun ömürlüdür ama zaman içinde etkisini göstermeye başlar.

Burada yapılan kanal tedavi yönteminde böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü diş siniri alınır ve diş enfeksiyonu ortadan kaldırılır. Ağız içinde kaldığı için onarılmış olur. Diş problemi giderildiği için diş, eski fonksiyonlarını geri kazanır. Bu süreçten sonra mutlaka ağız ve diş sağlığına daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Böylelikle diş problemi oluşumuna engel olunduğu için sorunlar ortadan kaldırıldığı için diş uzun ömürlü kullanılmış olur. Başka bir sorun ortaya çıkmadığı sürece ağzı için görevini yerine getirmeye devam eder.

Kanal Tedavisi Sırasında Ağrı Hissedecek Miyim?

Yapılacak olan kanal tedavi sırasında ağrı açığa çıkma durumu oldukça nadirdir. Çünkü tıbbi prosedürün yerine getirilmesi için işlem öncesinde lokal anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Böylelikle diş uyuşturulur ve ağrı oluşumu meydana gelmeden sorun çözüme ulaştırılmış olur.

Lokal anestezi, işlem sonrasında da etkisini gösterir. Zaman içinde etkisini kaybedeceğinden dolayı ağrı oluşumu görülebilir. Diş hekiminin önerdiği ilaçları alarak ağrı oluşumuna engel olunabilir.

Kanal Tedavi Yaptırdım Ama Hala Dişimde Ağrı Var, Neden?

Bakıldığı zaman kanal tedavi ağrılı bir tedavi olarak bilinir. Bu durum dişte meydana gelen enfeksiyon oluşumuna ve dişe verdiği zarara göre değişim gösterir. Aslında normal şartlar altında ağrı oluşumu ortaya çıkmaz. Çünkü burada işlem öncesinde hastaya lokal anestezi, uygulanır.

Lokal anestezi ile birlikte hem işlem sırasında hem de işlem sonrasında ağrılar görünmez. Hissedilen ağrıların sebebi, dişteki enfeksiyonun boyutuna göre farklılık gösterir.

Oluşabilecek ağrılı durumların önüne geçmek için; diş hekiminin önerdiği ilaçların düzenli olarak kullanılması önerilir. Böylelikle ağrıların kesilmesi ve tedavinin kontrol altına alınması sağlanmış olur.

Kanal Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tedavinin başarısız sonuçlanması, dişte tıkanma meydana gelmesinden kaynaklıdır. Tıkanma sorunu; dolgu macunu veya dolgu maddesinden kaynaklı olarak oluşur. Bununla birlikte tükürük sorunu da ağız içinde bakteri oluşumuna sebep olur.

Ağız içinde gelişim gösteren bakteriler aynı zamanda kanal tedavi uygulamasının başarısız sonuçlanmasına sebep olan bir diğer durumdur. Tükürükle birlikte bakteri oluşumu meydana geldiğinden dolayı tedavi başarısız sonuçlanmış olur. Daha sonra farklı bir yönteme başvurulabilir veya tekrardan kanal tedavi gerçekleşmesine ihtiyaç duyulabilir.

Kanal Tedavisi Fiyatları 2022

Sadece bir diş ile sınırlı olmayan tedavi yöntemidir. İşlem öncesinde diş röntgeni çekilerek; alınacak olan diş siniri sayısına karar verilir. Bazen saatler bazen ise günler alan bir tedavi yöntemidir. Oluşan enfeksiyona göre bu süreç değişkenlik gösterir.

Yapılan fiyatlandırma listesi genelde hastaya yapılacak kanal tedavi sayısına göre değişkenlik gösterir. Fiyatlandırma bilgisi; bir dişin baz alınarak yapıldığı bir konudur. Sağlık merkezi ile iletişime geçerek bilgi alınabilir.

Fakat daha etkili sonuç ve güncel bilgi alabilmek adına diş hekimin muayenesinden geçerek bilgi alınması gerekir. Çekilen diş röntgeni sonucunda kaç dişe kanal tedavisinin gerçekleşeceği kesinleştirilir. Bu sayede güncel fiyat bilgisi alındığı için; sağlık merkezi seçimi yapılarak tedaviden faydalanılır. Kanal tedavisi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.