Konservatif ve Restoratif Diş Tedavisi

Konservatif ve Restoratif Diş Tedavisi, dişin sert yapısında meydana gelen diş çürükleri için kullanılan yöntemdir. Diş dolgusu sürecinin doğru şekilde uygulandığı takdirde kolay ve kısa süreli bir kaç farklı aşamadan oluştuğu bilinir.

Diş hekimleri tedavi sürecinin konservatif adı verilen bölümünde deforme olan ve çürümüş diş dokusunu temizlemekle işleme başlar. Daha sonra dişin geri kalan sağlam bölümleri ön plana çıkar ve bu kısım korunarak diş dokusu onarılır. Bazı durumlarda konservatif ve restoratif diş tedavisi uygulaması onarma yapılamadığı için gerçekleştirilemez ve diş çekimi yoluna gidilir.

Ancak genellikle başvurulan en temel ve başarılı diş tedavisi yöntemlerinden birisi diş dolgusu olarak bilinir. Mümkün olduğunca dişin çekilerek kaybedilmesi yerine; sağlam dokusunun korunduğu diş dolgusu yöntemi tercih edilmelidir.

Dişler zaman içerisinde çeşitli nedenlerden ötürü aşınarak çürüyebilir ya da zarar görebilir. Bunun önüne geçmek için düzenli hekim kontrolü çok önemlidir.

Seramik Dolguların Avantajları Nelerdir?

Seramik ya da porselen dolgu olarak isimlendirilen ve güncel dolgu çeşitlerinden birisi olarak bilinen tedavi yöntemi merak konusu olmaktadır. Günümüzde özellikle sık rastlanan diş çürükleri ve gerekli olduğu takdirde kanal tedavisi gibi işlemler sonucunda dolgu malzemesi olarak seramik kullanılabilir.

Tedavi sürecinin bir parçası olan ve dişin eksik kalan bölümünün restore edilmesini amaçlayan bir dolgu çeşidi olmaktadır. Konservatif ve restoratif diş tedavisi uygulanırken seramik dolguların en büyük avantajı, diğer kompozit ve benzeri dolguları destekleyecek yeterli diş yapısı olmadığı takdirde tercih edilebilmesidir.

Dolayısıyla yetersiz bir sağlam diş dokusu mevcutsa; dişin komşu dişle bağlantısını sağlamak ve rahat kullanım amaçlamak için seramik dolgular kullanılır.

Bu dolgu çeşidinin bir diğer önemli özelliği de diğer dişlerle bağlantı kurulduğu için diş arasında besin birikimi gibi sakıncaların önlenmesidir. Dolayısıyla diş dokusu kaybının yüksek miktarlarda olduğu ve dişin kaybedilmek istenmediği durumlarda seramik dolguya başvurulabilir.

Seramik Dolgu Nasıl Yapılır?

Seramik dolgu çeşidi dişin bir kısmına yapılabileceği gibi; daha geniş diş bölgesinde de uygulanabilir. Bu dolgular laboratuvar ortamında hazırlanır. Kişinin ağız ve diş yapısının esas alındığı dolgular hazırlanırken komşu dişlerle olan bağlantıların en iyi şekilde sağlanması amaçlanır. Bu sayede diş arasında besin artık birikimi oluşmaz.

Ayrıca çiğneme yüzeyinin sağlıklı ve rahat kullanılabilmesi sağlanır. Hem uzun süreli kullanım sağlayan hem de estetik bir yapıya sahip olan seramik dolgu da öncelikle kişinin çene ve diş yapısının belirlenmesi söz konusu olur. Ardından ince ayrıntılarla diş üzerindeki eksik bölgeler tamamlanır. Seramik dolgu çeşitleri konservatif ve restoratif diş tedavisi süreçlerinin en çok tercih edilen yöntemlerinden birisini oluşturur.

Seramik Dolguların Dezavantajları Nelerdir?

Seramik dolgu çeşitlerinin uzun süreler dayanıklı olabildiği ve estetik bir görünüm sağladığı bilinmektedir. Bu yönüyle kullanışlı olmasına karşın seramik dolguların dezavantajları da merak edilmektedir.

Bu dolgu çeşidinin en temel dezavantajı kompozit dolgu gibi diğer yöntemlere nazaran daha maliyetli olmasıdır. Hassas bir çalışma sürecinden geçmesi ve kişinin ağız yapısının en uygun şekilde taklit edilmesi ile oluşturulan seramik dolgular diğer yöntemlere göre daha pahalıdır.

Özellikle üstün bir estetik görünüm elde etmeyi amaçlaması ve son dönemlerin en çok rağbet gören diş tedavi yöntemlerinden birisi olması sebebiyle seramik dolguların yüksek maliyetli olduğu ifade edilebilir.

Diş çürüğü, travmaya da kanal tedavisi benzeri etkene bağlı olarak dişlerde meydana gelen sorunların çözümü noktasında tercih edilen yöntemlerden birisidir. Temel dezavantajı maliyeti olan seramik dolgular konservatif ve restoratif diş tedavilerinoktasında en çok kullanılan teknikler arasında yer alır.

Diş Çürüğü Nedir ve Nasıl Oluşur?

Diş çürükleri temelde ağız içerisinde yer alan bakterilerin meydana getirdiği bakteri plakları sonucunda oluşur. Özellikle unlu ve şekerli gıdaların ağız içerisinde kalan artıklarından asit ortaya çıkabilir. Bu asitler diş yapısının doğal mineral dokusunu aşındırır ve diş minesinin bozulmasına sebep olur. Bu süreç diş çürüklerinin başlaması ve kavite adı verilen oyukların meydana gelmesi aşamalarını beraberinde getirir.

Öncelikle dış yüzeyinde başlayan çürükler doğru tedaviler uygulanmadığı müddetçe ilerleyebilir ve diğer dişlere de sirayet edebilir. Bu nedenle diş çürüklerinin önemsenmesi ve en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekir. Konservatif ve restoratif diş tedavisi aşamaları çürük diş tedavisi en önemli yöntemleri arasında yer alır.

Diş Çürüğü Nasıl İlerler ve Belirtileri Nelerdir?

Diş çürükleri, doğrudan gözle görülebilecek çürük ya da deliklerin varlığı ile anlaşılabilir. Ancak bu belirtinin dışında da çeşitlianlaşılma yolları vardır. Örnek olarak belirgin bir sebep olmadan meydana gelen diş ağrıları, dişin normalden daha hassas bir yapıya sahip olması sayılabilir. Aynı şekilde soğuk ya da sıcak içecekler tüketilirken dişte oluşan keskin ya da hafif ağrıların varlığıda önemsenmelidir.

Diş çürüğü ufak bir bölgede başlayarak ilerleyen ve tedavi edilmediği takdirde bölgedeki bakteri yoğunluğu nedeniyle genişleyen bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile bir dişteki çürüklerin önemsenmesi diğer dişlerin korunması için gereklidir. Diş çürüğü belirtileri konservatif ve restoratif diş tedavileri için önemli unsurlar olarak öne çıkar.

Diş Çürüğünden Korunmak İçin Ne Yapmalıdır?

Her şeyden önce diş ve dişeti bölgesine özen göstermek daha sonra meydana gelebilecek çürüklerin önüne geçmek için en iyi yöntemdir. Öncelikle bir sorun oluşmaması için dişlere en doğru bakımı uygulamak gerekir. Herhangi bir rahatsızlık olduğu durumda da beklemeden diş hekimine başvurmak önemlidir.

Günde 2 defa diş fırçalamak bilindiği gibi en önemli unsurlar arasında yer alır. Bunun yanı sıra herhangi bir besin tüketiminin ardından ağzı çalkalamak da besin artıklarının oluşmaması için yapılabilecek uygulamalardan birisidir. Dişleri korumak için; ayrıca konservatif ve restoratif diş tedavileri gerekli olmadan da her 6 ayda bir diş hekimine görünmek önemlidir.

Diş Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Diş çürükleri tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklar olarak öne çıkar. Tedavi sürecinin en yaygın yöntemlerinden birisi diş dolgusudur. Diş dolgusu ile dişin sağlam yapısının korunması amaçlanır. Sağlam dokunun çok az olduğu ve korunamadığı ilerlemiş diş çürüklerinde dişin çekilmesi yoluna gidilebilir.

Günümüzde çok sayıda diş tedavi yöntemi ile bu sorunların önüne geçebilmektedir. Diş çürüğünün en güncel ve faydalı tedavi yollarından birisi olan dolguların çok çeşitli olduğu bilinmektedir. Seramik dolgular başta olmak üzere kompozit ve amalgam dolgular en çok tercih edilen türler arasında sıralanabilir.

Kırık, Aşınmış Ya Da Kenarı Renklenmiş Dolgular Değiştirilmeli Midir?

Herhangi bir şekilde zarar görmüş, kırık ya da renk değişimine uğramış dolguların değiştirilmesi gerekir. Bunun sebebi ise çürüğün artık yetersiz hale gelmiş dolgu bölgesinin altında tekrar oluşabilmesi ihtimalidir. Kırıkların kenarından bakteri oluşumu daha fazla olacaktır.

Ayrıca renklenmiş dolgunun çevresinde de aynı risk bulunur. Dolayısıyla dolgunun tamirinin yapılması ya da yenilenmesi dişin korunması açısından çok önemlidir. Bakım ve yenileme süreçleri de konservatif ve restoratif diş tedavisi uygulamalarının bir parçası olarak değerlendirilmelidir.

Amalgam Dolgular (Gümüş Dolgular), Kompozit Dolgular (Beyaz Dolgular) İle Değiştirilmeli Midir?

Günümüzde güncel dolgu çeşidi olarak seramik ve kompozit benzeri diş yapısının tamamlayan renkte dolgular tercih edilir. Ancak amalgam dolgular da kullanılan yöntemlerden birisi olarak sayılabilir. Bu aşamada bir çürük oluşumu yoksa ya da kırık ve benzeri dolgu üzerinde herhangi bir şikayet mevcut değilse amalgam dolguların değiştirilmemesi önerilir.

Özellikle küçük bir bölge yerine geniş bir alanda yapılan amalgam dolguların herhangi bir rahatsızlığa sebep olmuyorsa kullanıma devam edilmesi söz konusu olabilir. Ancak renk farkından dolayı estetik şikayet duyuluyorsa kompozit dolgularla değiştirilmesi mümkündür. Kompozit dolgular eskisine nazaran çok daha sağlam şekilde meydana getirilmekte ve rahatlıkla dişin her bölümünde kullanılabilmektedir.

Amalgam Dolgular Zararlı Mıdır?

Amalgam dolgular civa içermesi nedeniyle tartışılan bir dolgu çeşididir. Literatürde temel iki farklı görüş bulunur. Bir taraftan zararlı olduğu iddia edilirken diğer taraftan içinde yer alan civanın deniz ürünleri ile vücudumuza alınan civadan çok daha az miktarda olduğu iddia edilmektedir.

Bu nedenle Dünya Diş Hekimleri Birliği tarafından belli referanslar sunulmaktadır. Aynı zamanda Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından da konuyla ilgili bir açıklama getirilmiştir.

Bu açıklamalara internet üzerinden kolaylıkla erişmek mümkündür. Amalgam dolgular renk farkı ve Bu tartışmalar nedeniyle günümüzde kullanım yoğunluğunu kompozit dolgulara bırakmış durumdadır.

Kompozit dolgular eskisine nazaran çok daha kullanışlı ve dayanıklı bir şekilde üretildiği için rahatlıkla tercih edilebilir. Özellikle konservatif ve restoratif diş tedavisi süreçlerinin en çok kullanılan dolgu çeşitleri; kompozit, seramik ve amalgam dolgu gibi türlerdir.

Konservatif ve Restoratif Diş Tedavisi Fiyatları 2022

Diş tedavi sürecinde en çok dikkat edilen unsurlardan bir diğeri de ücretlendirmeler olmaktadır. Bu noktada birden fazla tedavi yöntemi bulunması nedeniyle değişiklik görülebilir. Aynı zamanda hastaların dişlerinde ihtiyaç duyulan ve yapılması gereken işlemler de farklılık gösterir.

Bu nedenle bir diş dolgusu ile birden fazla diş dolgusunun fiyatlandırması değişebileceği gibi; yapılan işleme ve kullanılan malzemeye göre de güncellemeler mevcut olabilir.

Örneğin seramik dolgu çeşitleri son dönemlerde yoğun olarak tercih edilmekle birlikte kompozit ve benzeri tedavi yöntemlerine nazaran daha maliyetlidir. Bu gibi ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olarak tedavi gerçekleştirecek merkez ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Ayrıca konservatif ve restoratif diş tedavisi fiyatları için Dentasya ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Diş dolgusu ve diğer tüm diş tedavi süreçlerinde hizmet veren merkez ile ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntılara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Diş tedavisi noktasında oldukça önemli bir yere sahip olan dolgular alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

İyi bir malzeme kullanılarak ve tecrübeli bir hekim tarafından uygulandığı takdirde uzun yıllar rahatlıkla kullanımı mümkündür. Dişin çürük ve hasarlı bölümünü temizlenerek sağlam kısmının kurtarılmasına yönelik bir işlem olan diş dolgusunda aynı zamanda ağız içi konforunun sürdürülmesi amaçlanır.

Günümüzde diş tedavileri noktasında çeşitlilik oldukça artmıştır. Bununla birlikte uzman hekim ile birlikte hastanın dişinde hangi uygulamanın daha doğru olacağı belirlenmelidir. Tüm bu süreçler sonucunda kişinin ideal ağız yapısının korunması hedeflenir.

Ayrıca aşınmış, kırık ya da renk değişimi mevcut olan diş dolgularının bekletilmeden bakımının yapılması ya da yenilenmesi bir diğer önemli unsurdur.

Konservatif ve restoratif diş tedavisi süreçlerin kişilerin mutlu bir gülüş yakalayabilmesi ve sağlıklı ağız yapısının korunması için en önemli uygulamalar arasında yer alır. Bu noktada daha sağlıklı ve güzel bir gülüş elde etmenize yardımcı olur. Konservatif ve Restoratif Diş Tedavisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.