Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamine Diş Kaplama, sağlam dişin üzerine uygulanan ince tabaka ile birlikte gerçekleştirilen işlem olarak bilinir. Çok az miktarda gerçekleştirilen törpüleme sonucunda yapılır. Latinceden gelmekte olan yaprak kaplama işlemiyle birlikte protez uygulamasıdır.

Kişinin rahatsızlık duyduğu diş problemlerinin giderilebilir olması için mutlaka uzman hekimin kontrolünden geçmek gerekir.

Aksi durumlarda tedavinin gerçekleşmesi veya diş problemi hakkında bilgi sahibi olma durumu yoktur. Ülkemizde ve dünyada sıklıkla tercih edilen ve diş teknolojisinde oldukça fayda sağlayan tedavi yönteminde lamine diş kaplama olarak bilinir.

İşlem öncesinde hasta ön muayeneden geçer. Diş problemi hakkında bilgi alabilmek için görüntüleme tekniklerinden faydalanır. Hastanın herhangi bir rahatsızlığı varsa önce bu rahatsızlığın giderilmesi gerekir. Aksi durumlarda işlemin uygulanabilir olması mümkün değildir.

Zaman içinde dişlerin aşınmasından kaynaklı olarak tedavi yönteminde kullanılan bir yöntemdir.

Lamine Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak diş eti çekilmesi meydana gelir. Bunun haricinde dişlerde sarımsı görüntü ortaya çıkabilir. Ön tarafta alt ve üst dişlerin önce sarı daha sonrasında siyaha dönmeye başlar.

Lekelenme sorundan dolayı dişler zarar görür ve kötü görüntünün ortaya çıkmasıyla birlikte kişinin öz güven eksikliği yaşaması kaçınılmaz son olur. Bu yüzden diş hekim kontrolünden geçerek kontrolleri gerçekleştirilir.

Öncelikle porselen kaplama hazırlanır. Hazırlanan bu kaplama ile birlikte doğal görüntünün elde edilmesi gerekir. Dişlerin yüzey kısmı temizlenir ve hafif bir şekilde aşındırma işlemi yapılarak kaplama işlemine zemin hazırlanır.

Hazırlanmakta olan kaplamanın dişin yüzeyine oturtularak yapıştırılması büyük önem taşır.

Lamine Diş Kaplama Kimlere Uygulanır?

İşlemin uygulanabilir olması için hastanın bazı durumları yerine getirmesi gerekir. Bu yüzden işlem öncesinde hastaya yapılan tetkikler ve alınan tıbbi geçmiş bilgileriyle birlikte tedaviye uygunluğu tespit edilir.

Böyle durumlarda hastaların tedaviden alacakları sonucun ne kadar avantajlı olduğu belirlenmiş olur. Örnek verilecek olursa; gece uykuda dişlerini sıkan hastalar için bu işlem uygun görülmez. Tırnak yeme ve kronik rahatsızlık sonucunda uygulanamaz.

İşleme uygun olan hastaların daha çok çarpık diş veya eğri dişler sorunu yaşayan kişiler için uygundur. Dişlerdeki aralık sorunu, dişlerin renginde oluşan sararmalar, dişlerdeki çoğu fiziksel bozuklukların giderilebilir olması için diş kaplama doğru tedavi yöntemi olarak bilinir.

Lamine Diş Kaplama Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ağız ve diş sağlığı çok büyük önem taşıyan ve herkes tarafından doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken sağlık durumlardan biridir. Normal şartlar altında gün içinde dişlerin iki dakika boyunca fırçalanması gerekir. Uygun görülen zamanlar ise sabah ve akşam olarak belirlenir.

Bu durum kişinin sosyal yaşantısına göre değişkenlik gösterebilir. Fakat günde iki kere, ikişer dakika şeklinde temizliği yapılmalıdır. Bununla birlikte ağız içi solüsyonu, diş ipi gibi yardımcı ekipmanlar da kullanılabilir. Diş ipi kullanırken dikkatli olmak gerekir. Çünkü burada dişlere zarar verme durumu ve beklenmedik sorunların oluşumuyla karşı karşıya kalınabilir.

Yapılan diş kaplama tedavisinden sonra katı ve sert cisimlerin ısırılmamasına özen gösterilmelidir. Kesinlikle diş gıcırdatma veya tırnak yeme problemlerinden kaçınarak sorunların artışına neden olmamak gerekir. Daha doğal dişlere sahip olmak için uzman hekimin verdiği talimatlara uyulması büyük önem taşır.

Lamine Dişlerin Avantajları Nelerdir?

  • Kaplama işlemlerinde olduğu gibi burada da medikal alanlarda kullanılan güçlü yapıştırıcılardan yardım alınarak gerçekleştirilmiş olur. Burada düşme veya kırılma riski olmadan doğru bir şekilde kaplama yapılır.
  • Lamine kaplama işlemi yapıldıktan sonra dişlerde kararma veya sararma durumu olmaz.
  • Birden fazla lamine diş kaplama yapılabilir özelliği vardır.
  • Tedavi yapıldıktan sonra daha doğal ve beyaz dişlere sahip olunur.
  • Burada kesinlikle doğal dişe zarar verilmeden gerçekleştirilmiş olan tedavi yöntemi olarak bilinir. Dişin yapısını bozmadığından dolayı rahatlıkla yapılabilir.

Lamine Diş Kaplama Kullanım Süresi

Her tedavinin kendine göre kullanım ömrü vardır. Burada da diş kaplama tedavisinin kullanım ömrü değişkenlik gösterebilir. Uzman hekimin verdiği talimatlara uyarak, kaçınılması gereken durumlara dikkat ederek, lamine kaplamanın ömrünü uzatmak mümkündür.

Lamine kaplamanın kullanım ömrü genelde ömürlük olarak bilinir. Fakat hastanın sorunlarla burun buruna gelmesi durumunda bunun kısa sürede tedavinin ömrünü kısaltacaktır.

Yıllar geçmiş olsa da tedavinin avantajlarından faydalanma durumu vardır. İçilen çay, kahve, sigara gibi zararlı gıdalardan sonra dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıyla birlikte bunu ömürlük tedaviye çevirmek mümkün olur.

Diş Kaplama Neden Yaptırılmalıdır?

Işık geçirgen özelliği sayesinde dişlerde daha doğal görüntü oluşumu sağlar. Alınan zararlı gıdalara rağmen kesinlikle renk değişimine uğramaz. Bundan dolayı diş problemi veya sağlık sorunu yaşamayan kişiler için ideal bir tedavi yöntemi olduğu için yapılması önerilir.

Bazı durumlarda meydana gelen diş taşı oluşumunun da önüne geçer. Diş taşı oluşumu normalde kişinin diş ve diş etine zarar veren problemler arasında yer alır. Sadece dişin yüzeyine hafif bir şekilde yapılan aşındırma ile birlikte kaplama işlemi yapılarak, lamine diş kaplama tedavisinin kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olur.

Lamine Diş Kaplamanın Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Hastanın kendi isteği üzerine yapılan ve daha estetik bir görüntünün elde edilmesi için diş kaplama tedavisine başvurmakla doğru kararı vermiş olur. Yüz anatomisine, diş şekli, ağız ve diş eti gibi durumların göz önünde bulundurulması gerekir.

Böylelikle yapılan kaplama işleminin doğru ve etkili yönde yapıldığından emin olunur. Aksi durumlarda tedavi, sadece hayal kırıklığından başka bir şey olmaz. Bunun için mutlaka güvenilir ve tecrübeli uzman hekimlerden yardım alarak tedaviyi gerçekleştirmek gerekir.

Tedavi süresi ve tedavinin ömrü; diş hekiminin tecrübesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genelde 2-3 seansla birlikte yapılan tedavi olarak bilinir. Yani bunun ortalama olarak 7-10 gün ile sınırlandırma durumu vardır. Eğer hastanın ciddi sağlık problemi veya diş problemi yoksa en kısa süre içinde tedaviye başlanarak tamamlanması sağlanır.

Lamine Diş Ömrü Ne Kadardır?

Tedavi yöntemlerinin etkileri zaman içinde değişim gösterebilir. Bu değişimler; kullanılan yönteme, diş hekiminin tecrübesine veya işlem sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken hususlara bağlı olarak değişim gösterebilir.

Yapılacak olan lamine diş kaplama tedavisinin ömürlük olduğu bilinir. Fakat bazı durumlarda beklenmedik sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyen, verilen talimatları yerine getirmeyen, diş kaplama ömrünü azaltacak sorunların üstüne giderek, tedavinin ömrünü kısaltmak mümkündür.

Tedavinin ömürlü olması ve daha sağlıklı gülüşlere sahip olmak için kesinlikle verilen talimatlara uyulması büyük önem taşır. Aksi durumlarda çok geçmeden lamine kaplama ömrü kısaltılarak sorunların artış göstermesine neden olunur.

Lamine Diş mi İyi Zirkonyum Mu?

Lamine diş ile zirkonyum diş uygulaması iki farklı tedavi yöntemidir. İkisinin de kendi çapında pek çok avantajı olduğu ve birçok hastanın tercih ettiği tedavi yöntemleri arasında yerini alır. Böyle durumlarda ikisini karşılaştırıp, hastanın kendisine uygun ve yakın gördüğü kaplama yöntemine karar vermesi önem taşır.

Zirkonyum diş uygulamasında metal destekli olmadığından dolayı tercih edilir. Ağız içinde koku ve tat oluşumu meydana getirmez.

Aynı zamanda alerjisi olan kişilerin doğru tercihi olur. Lokal anestezi uygulaması altında gerçekleştirilir. Dişlerin küçültülmesinden sonra zirkonyum dişin üzerine yerleştirilmesi sağlanır. Zirkonyum kaplamadaki dişler tasarlanırken özel fırınlarda hazırlanmış olur. Kişiye zarar vermez ve diş problemlerinin artış göstermesine neden olmaz.

Bir diğer tarafta yer alan diş kaplama tedavisi ise kısa süre içinde gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Zirkonyum ile arasında çok büyük farklar vardır. Burada diş küçültme işlemine gerek kalmaz. Sadece diş yüzeyini çok hafif bir şekilde aşındırdıktan sonra üzerine lamine dişin kaplamasını yerleştirilmiş olur.

Tek Dişe Lamine Yapılır Mı?

Burada birden fazla dişe diş kaplama yapılabilir. Uygulamada kullanılacak olan lamine kaplama sınırı yoktur. Sadece ağız içi ve diş problemi olmadığından emin olduktan sonra kaplama işlemi yapılabilir.

Detaylı ve kesin bilgi alabilmek adına diş hekimi tarafından muayene yapılması gerekir. Bütün kırık, ayrık, yamuk dişler için uygun olarak yapılabilir. Daha doğal görüntü elde edildiğinden dolayı gülüşlerin saklanmasına gerek kalmadan yapılmış olur.

Lamine Diş Koku Yapar Mı?

Bu durum iki farklı şekilde ele alınabilir. Kullanılan ve tercih edilen ürünün kalitesine göre değişim görülebilir. Kaliteli malzemelerden üretilmiş olan diş kaplamaların koku sorunu yaratma durumu yoktur. Aslında burada ortaya çıkan kötü koku sorunu, dişinin ağız hijyeniyle alakalıdır.

Diş eti hastalığı olan, ağız içi bakterisi ve daha birçok sebebe bağlı olarak sorunlar ortaya çıkar. Bunun diş kaplama ile alakası yoktur. Böyle durumlarla karşı karşıya kalınması sonucunda mutlaka ağız ve diş bakımının düzenli olarak yapılmasına ve diş hekimi tarafından muayene edilmesine gerek vardır.

Yaprak Lamine Nedir?

Yaprak lamine olarak bilinen bu durum aslında diş kaplama tedavisi olarak da bilinir. Dişlerdeki kırık, ayrık veya eğik sorunlarını ortadan kaldırmaya yardım eder. Dişlerin belli bir şekle gelmesi için önce yüzeysel aşındırma yapılması gerekir. Daha sonrasında alınan ölçülere göre de lamine diş tasarımı gerçekleştirilir.

Tercih edilen renk, pozisyon ve form gibi durumların göz önünde bulundurulması gerekir. Doğal dişlerin taklidini gerçekleştirerek daha düzgün görünmesini sağlar. Yüzeye yapılan aşındırma sonrasında önce bir tabakanın diş üzerine yerleştirilmesiyle birlikte adını buradan yaprak lamine olarak almış olur.

Lamine Diş Kalıcı Mı?

Estetik uygulamalar arasında yerini alan ideal ve doğru seçim olarak bilinir. Kesinlikle kişinin sağlığına veya diş problemi yaratmasına neden olmaz. Doğru şekilde kullanılması durumunda doğal görüntü elde edilir.

Bazı şartlar ve koşulların sağlanmadığı durumlarda bu durum kısa sürebiliyor. Bu da hastanın başarısız sonuç almasına sebebiyet verir. Aslında bu sorunun ortaya çıkış nedeni iki farklı şekilde ele alınabilir.

Kişinin dikkat etmesi gereken hususlar ve kullanılan malzemenin kalitesine göre değişim gösterebilir. Eğer bu iki durumlardan biri baskın olursa tedavinin başarısız sonuçlanma oranı oldukça yüksektir. Bu kapsamda; diş kaplama tedavisinin uzun ömürlü olduğu bilinir.

Lamine Diş Kaplama Fiyatları 2022

Sağlık merkezlerinin fiyatlandırma listesi çeşitli nedenlere bağlı olarak değişim gösterebilir. Bu yüzden kesin olarak fiyat bilgisi verilmemesinin nedeni bundan kaynaklı olarak gelişir. Fiyat listesi hepimizin merak duyduğu konulardan biri oluyor. Fakat bazı durumlarda kulaktan duyma laflarla yanıltıcı sonuçlar almamıza da neden olmuş oluyor.

Daha kesin ve güncel fiyat bilgisi alabilmek adına işlemin yapılacağı sağlık merkezi ile görüşme yapılmalıdır. Böylelikle güncel fiyat alınır. Mümkün oldukça işlemin yapılacağı merkezi ziyaret edip, muayene gerçekleştikten sonra diş kaplama fiyat bilgisinin alınması uygun görülür. Lamine diş kaplama fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.