Ortodonti Nedir?

Ortodonti, alt ve üst çenenin olan uyumunun düzeltilmesi, diş yapısının çeneler üzerinde doğru konumu ve tedavisinin gerçekleşmesidir.

Hastanın gördüğü tedavi yöntemi birçok farklı şekilde gerçekleşebilir. Tedavi sonunda hastaya; doğru çiğneme, güzel bir konuşma ve estetik bir gülümseme kazandırma amaçlanır.

Ortodonti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş hekimlerinin muayenesinden sonra başlayan ortodonti tedavisi, birkaç aşamadan oluşur. Muayene ile başlayan tedavinin ilk aşaması; hastanın dişlerindeki uyumsuzluk, sıkışıklık, çapraşıklık veya yamukluk gibi sorunların tespit edilmesidir.

Daha sonra ağız içerisinde çürük olup olmadığı kontrol edilir ve çürük varsa tedavi edilir. En çok uygulanan tedavi yöntemi diş telleri takılmasıdır. Diş telleri birden farklı şekilde takılabilir. Birden fazla seçenek olmasının sebebi hastadan hastaya göre değişen bir tedavi yöntemi olmasıdır.

Ortodonti Kimlere Uygundur?

Günümüzde sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi olan ortodonti, sadece çocuklarda kullanılan bir tedavi yöntemi değildir. Bu tedaviyi gören hastaların yüzde 30’unu erişkin bireyler oluşturmaktadır. Herkes için uygun olan bu tedavi yöntemi ile sağlıklı olan dişler her yaşta istenilen şekilde hareket ettirilebilirler.

Ortodonti Öncesi

Tedavi öncesinde, ortodonti alanında uzmanlaşmış hekim tarafından dişlerde bulunan

düzensizlikler tedavi edilir. Hastanın diş yapısında doğuştan gelen diş ve kapanış bozuklukları problemleri olabilir. Ancak kaza veya sonradan da dişlerin genel yapısında bozukluklar ortaya çıkabilir. Kesinlikle ağızdaki çürüklerin onarılması, kanal tedavilerinin ve bakımının yapılması gerekmektedir.

Hekim ve hasta uyumu, bu tedavi yöntemi için son derece önemlidir. Tedavi, titizlik ve dikkatli olmayı gerektiren bir süreçle gerçekleşir. Hasta bu süreci dikkatli bir şekilde tamamladıktan sonra, başarılı bir sonuç elde etmiş olur.

blank

Ortodonti Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Tel tedavisi adıyla günümüzde bilinen bir tedavi yöntemi olan ortodonti tedavisi, iki aşamadan oluşur. Bu aşamalardan ilki tellerin ağızda bulunduğu aktif dönem olup ikinci aşama teller ağızdan çıkarıldıktan sonra başlayan koruma dönemidir. İki aşamada da birbirinden farklı dikkat edilmesi gereken konular vardır.

Tellerin ağız içinde aktif olduğu dönemde, tedavinin planlanan sürede tamamlanması ve istenilen görüntüyü kazanabilmesi için hastanın; tedavi süresi boyunca hekimin söylediği kuralları uygulaması gerekmektedir. Ağız hijyenini sağlamak, diş tellerine zarar veren yiyecekleri (sert, asitli gibi) tüketmemek, verilen lastikleri doktorlarının önerdiği şekilde kullanmaları gerekmektedir.

Telleri takılan hastanın reçetesine diş fırçası, tek demet fırça ve arayüz fırçası yazılır. Bu kadar fazla reçete edilmesinin sebebi ise, normalde pürüzsüz olan diş yüzeyinde çiğneme işlemi esnasında doğal bir temizlik sağlanırken; braketlerin girintili ve çıkıntılı yapılarının, besinlerin takılabileceği alanlar oluşturabilmesi ve dişlerin temizliğini zorlaştırmasıdır.

Hastalar, fırça ile dişlerini temizledikten sonra tek demet ve arayüz fırçaları ile beraber, tellerin altlarına ve braketlerin etrafına yerleşerek burada yemek artıklarını temizlemeli ve diş plaklarının oluşumunu engellemelidir. Bu bakım gerçekleşmediği zaman diş eti iltihabı sorunları meydana gelebilir.

Tedavi esnasında hasta yediği ve içtiği besinlere de dikkat etmelidir. Tüketildiği takdirde diş tellerinde çeşitli hasarlar meydana gelebilir.

Bu süreçte tüketilmemesi gereken gıdaları maddeleyecek olursak:

 • Sert kabuklu çekirdekli gıdalar, tedavi süresince tüketilmemelidir. Kiraz, erik, zeytin gibi sert gıdalı besinler çekirdeği çıkarıldıktan sonra tüketilebilir. Patlamış mısır gibi besinler tedavi sonuna kadar tüketilmemelidir.
 • Fındık, fıstık, badem gibi sert gıdalar tüketilmemeli; tüketilirse de bütün haliyle değil parçalanarak tüketilmesi gerekmektedir.
 • Sert gıdalardan uzak durulmalıdır; ekmek kızartılmadan, et yumuşak bir şekilde pişmiş olarak tüketilmelidir. Tedavi boyunca simit gibi sert olacak besinler yumuşatılarak tüketilmelidir.
 • Asitli gıdalar diş minesine zarar verir. Bu yüzden tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Jelibon, sakız, lokum gibi yapışkan gıdalar tüketilmemelidir.
 • Tüm gıdalar yumuşak bir şekilde, küçük lokmalar halinde, sağ ve sol taraf eşit kullanılarak, ısırmadan tüketilmelidir.

Tel tedavilerinin büyük bir çoğunluğunda hastanın lastik kullanması gerekmektedir. Hastanın lastik kullanımını doktorunun dediği şekilde uygulamamasından kaynaklanan durumlarda, tedavi uzayabilir. Hatta bazen tedavinin başarısız olmasına sebep olabilir.

Teller çıktıktan sonra tedavi hemen bitmeyecektir. Hastaların dişlerinin bozulmaması için iki farklı yöntem uygulanır. Bunlar koruyucu plaklar veya içten koruyucu tellerdir. Hastalar bu yöntemleri kullanmazsa dişlerin bozulması kaçınılmazdır.

Tedavi Süresince Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tedavi sırasında dikkat edilmesi gerekenler konusu oldukça önemlidir. Çünkü diş teli tedavileri uzun soluklu tedavilerdir ve hasta ağız bakımına ciddi şekilde devam etmelidir.

Tedavi süresi boyunca dikkat etmeniz özellikle dikkat etmeniz gerekenlerden bazıları şu şekildedir:

 • Diş teli tedavisi gören hastalarda çürük görülme sıklığı artmakta ve yeterli ağız temizliği sağlanamazsa braketlerin etrafında beyaz renkli lekeler oluşabilmektedir. Fırçalama işlemi braketlerin etrafında birikinti kalmayana dek devam etmelidir.
 • Asitli içeceklerden (kola, gazoz gibi) mutlaka uzak durulmalıdır. Bu tarz içecekler hem braketlere hem de dişlere zarar vererek çürük oluşma riskini arttırır.
 • Çok yapışkanlı ve çok şekerli (lokum, sakız, jelibon) gibi gıdalar tüketilmemelidir. Bu tarz gıdalar braketlerin arasına gireceği ve çok iyi temizlenemeyeceği için dişlerin daha çabuk çürümelerine sebep olurlar.
 • Tedavi süresince çok sert gıdaların tüketimine de dikkat etmek gerekmektedir. Elma, salatalık gibi besinleri ısırmak yerine küçük parçalar halinde tüketmek gerekmektedir.
 • Dişler mutlaka diş hekiminin önerdiği fırça ve arayüz fırçaları ile fırçalamalı, gerekli durumlarda diş ipi kullanılmalıdır.

Sabit Ortodontodik Aygıtlar

Sabit ortodonti tedavi aygıtları, genellikle dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerden ve aynı zamanda braketleri birbirine bağlayarak diş hareketine yönlendiren ark tellerinden oluşur. Uzman hekim tarafından uygulanan sabit aygıtlar, tedavinin başarılı olabilmesi adına hedeflenen süre boyunca sabit kalması gerekir.

Telsiz Ortodonti Tedaviler

Günümüzde yavaş yavaş popüler hale gelmeye başlayan bu yöntem, Invisalign adı verilen şeffaf plakların yardımıyla gerçekleştirilir. Bu tedavi için plaklar hastanın diş ve ağız yapısına göre hazırlanır. Şeffaf plakları, hasta dilediği zaman takıp çıkarabilir.

Diş teli taktırmak istemeyen ama dişlerinden rahatsız olanlar için bu tedavi yöntemi mükemmel bir seçenektir. Tedavi sonrasında sağlıklı ve güzel bir görünüm kazanılır.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi yöntemleri, hasta ihtiyacı doğrultusunda farklı yöntemlerle gerçekleşmektedir. Diş teli tedavisinin de birçok farklı uygulanış şekli mevcuttur. Tedavi yönteminin seçiminde hastanın ağız yapısındaki bozukluğun miktarı, beklenti ve kaygılar önemlidir. Ortodonti tedavisi yöntemleri arasında; metal braket tedavi yöntemi, porselen braket tedavi yöntemi, lingual braket tedavi yöntemi ve şeffaf diş plağı tedavi yöntemi vardır.

Neden Ortodontik Tedavi Olmalıyız?

Her yaşa uygulanabilen bu tedavi yönteminin hastalar tarafından bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi, estetik bir görünüm kazanmak ve sağlıklı diş yapısına sahip olmak istemeleridir.

Ortodontiste Ne Zaman Gidilmelidir?

Kalıcı dişlerin çıkmasıyla beraber ortodonti problemler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Tedavinin başlamasına, alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen muayene sonucunda karar verilmelidir. Hastaların diş yapısına göre tedaviye başlama süreci değişiklik gösterebilir.

Ortodontik Tedavilerin Süresi Ne Kadardır?

Tedavinin süresi hastanın yaşına, diş yapısındaki bozukluklara ve yapılacak olan tedavi yöntemi yöntemine göre değişir. Ortalama tedavi süreci 6 ay ile 3 yıl arasında değişmektedir. Ortodonti tedavinin planlanan sürede bitmesi ve iyi bir sonuç elde edilmesi, hasta ve doktor arasındaki takım çalışmasına bağlıdır.

Tedavi Süresince Ne Kadar Sıklıkla Kontrollere Gitmek Gereklidir?

Hastaların tedavi süresince randevu aralıkları 4-6 hafta arasında değişmektedir. Seansların arasını kısaltmak veya ağzınızdaki tellerin aşırı gerilmesi ile tedavi süresi kısalmaz. Aksine bu durum dişlere zarar vererek tedaviyi uzatabilir.

Ortodontik Tedavi Sırasında veya Sonrasında Acı veya Ağrı Duyulur Mu?

Diş tellerinin takıldığı ilk günlerde dudakların ve yanakların iç yüzeylerinde hafif tahriş ve dişlerde çiğneme sırasında ağrı görülebilir. Bu şikayetler bir hafta içerisinde ortadan kalkmaktadır. Tedavi bitimine kadar, hasta yasaklı olan yiyecekleri yemediği sürece hiçbir ağrı meydana gelmeyecektir.

Braketlerin Bakımı ve Ağız Temizliği İçin Neler Yapılmalıdır?

Diş teli tedavisi gören hastaların ağız bakımına daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Dişlerde takılı olan braketlerde yiyecek birikimi daha fazla olur. Eğer ağız temizliği aksatılıp, dişlerden ve braketlerden plak temizlenmezse diş eti hastalıkları, çürüme ve ağız kokusu problemleri ortaya çıkabilir. Plakların düzenli ve düzgün şekilde temizlenmesi önemlidir. Böylece braketler çıktığında alttaki diş sağlıklı ve güçlü olur.

Ortodontik Tedavinin Yaş Sınırı Var Mıdır? Ortodontik Tedavi Her Yaşta Uygulanabilir Mi?

Diş teli tedavisinde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak çenelerin önde ya da geride olması durumundaki iskeletsel bozuklukların tedavisi 12 yaşından önce yapılmalıdır.

Ortodontik Problemler Nasıl ve Neden Oluşur?

Problemler çene pozisyonunu ilgilendiren iskeletsel ya da dişlerdeki sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. İskeletsel problemler, kalıtsal olarak anne ve babadan genler yoluyla aktarılırlar. Çenenin önde ya da geride olması da iskeletsel yüzeyde tedavi gerektirmektedir. Küçük yaşlarda ortodonti tedavi yöntemleriyle çene problemleri tedavi edilmezse ileride hasta cerrahi müdahalelerle tedavi edilir.

Dünyanın farklı yerlerindeki insanlarda yaygın olarak görülen ağız ve diş sağlığı problemlerinin başında ortodontik problemler gelir. Çene, diş ve yüz bölgesindeki bozukluklar, hem ciddi fonksiyon sorunlarına hem de estetik problemlere neden olur. Kişisel alışkanlıklardan, ağız sağlığına gereken özen gösterilmediğinden, genetik faktörlere kadar pek çok nedenle bu problemlerin görülmesi mümkündür. Ortodontik problemler;

 • Genetik nedenler,
 • Dişlerde şekil bozukluğuna neden olacak uzun süreli devam eden ve dişe zarar veren alışkanlıklar,
 • Erken dönemde süt dişlerinin dökülmesi ve buna bağlı gelişen dişlerde erken çekim,
 • Dil itimli yutkunmanın devam etmesi olarak sıralanabilir.

İleri yaşlarda bu tarz problemlerle karşılaşmamak için küçük yaşlardan itibaren önlemler alınmalıdır. Bazen alınan önlemlere rağmen kalıtsal olarak geçen hastalıkları ne yazık ki önlemek mümkün değildir. Süt dişleri yerine geçecek dişler için ağız içi iskelet sistemini hazırlarlar ve erken çekimler de sorunlara yol açabilir. Bu nedenle süt dişlerini geçici dişler olarak görmek yanlıştır. Süt dişlerin de düzenli olarak fırçalanması ve ağız bakımının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bu dişlerin kaybı sonrasında da yer tutucuların konumlandırılması tedavisi ilerde oluşabilecek sorunları önlemektedir.

Tedavinin en çok bilinen amaçları, hastanın dişlerini ve yüz görünümünü düzeltmektir. Dişlerin düzeltildikten sonra temizlenebilir hale gelmeleri, daha iyi ağız sağlığını beraberinde getirir.  Hastaya kazandırılan estetik güzelliğin yanı sıra, iyi dizilmiş ve iyi çiğneyebilen dişlerin sağladığı sağlıklı beslenmeye ve sindirim düzenine yardımcı olan ortodonti tedavisi; kişiye sağlıklı bir vücut ve özgüven kazandırır.

Ortodonti Tedavi Fiyatları 2022

Hem estetik amaçlı hem de dişlere zarar vermeden yapılan bu tedavinin fiyatı, hastanın ağız yapısına ve ağızdaki bozukluk seviyesine bağlıdır. Doktor tarafından muayene edilmeden fiyat bilgisi verebilmek mümkün değildir. Ortodonti Tedavi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.