Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti, çocukların hem süt dişlerinin hem de yetişkinlikte devamlı olacak dişlerinin sağlıklı yapısının korunmasını amaçlar. Kalıtımsal diş rahatsızlıkları başta olmak üzere çürük ve kırılma gibi çeşitli sorunların dişlerde meydana getirdiği problemlerin giderilmesi pedodonti ile mümkün olur.

Bebeklik çağından başlayarak çocuklarda ağız, diş, çene ve yüz gelişimleri takip edilmelidir. Hem sağlıklı gelişimini sürdürülmesi hem de gerekli koruyucu önlemlerin alınması çocuk diş hekimliğinin temel amaçlarıdır. Aynı zamanda önleyici ve koruyucu uygulamaların yanı sıra gerekli olduğu takdirde tedaviye yönelik işlemler de pedodonti bölümünde gerçekleştirilir.

Ağız ve diş bakımına yönelik doğru uygulamaların sürdürülmesi ve beslenme önerilerinin sunulması, çocuk protezleri, fissür örtücü gibi önleyici uygulamalar ve pek çok aşama pedodonti bölümünün görevleri arasında yer alır. Gerekli olduğu takdirde sürekli ya da süt dişlerinde dolgu gibi restoratif uygulamalar da kanal tedavileri işlemleri de gerçekleştirilir.

Pedodontist Kimdir?

Çocuk diş hekimi ya da pedodontist olarak adlandırılan uzmanlar; özellikle çocukluk çağındaki diş gelişimini yakından takip eden ve bu alanda bilgili kişilerdir. Gerekli eğitimlerin alınmasının ardından pedodontist olarak göreve başlayan hekimler 0 ve 13 yaş arası çocukların ağız ve diş sağlığı konusunda gerekli tüm önlemleri almaktadır.

Özellikle çocukluk çağında süt dişleri olarak ifade edilen ve daha sonra düşerek yerini yeni dişlere bırakan bir mekanizma söz konusudur. Çocukların hem ağız ve çene gelişiminin bedensel olarak sürmesi hem de süt dişleri gibi etkenlerin varlığı; pedodontistler açısından önemlidir.

Bu nedenle diğer diş hekimleri yerine çocuk ağız ve diş sağlığı için uzman kişilerin yetkinliğine başvurulur.

Pedodontide Ağız Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri

Pedodontide ağız diş bakımı ve beslenme önerileri; çok yönlüdür. Yüzeyel flor ve fissür örtücü gibi koruyucu uygulamalar ağız diş bakımı konusunda önceliklidir. Bu sayede herhangi bir sorun meydana gelmeden önlem alınması amaçlanır.

Ayrıca çocukların evde ağız ve diş bakımına yönelik bilgi sahibi olması bir başka değerli unsurdur. Gerekli olduğu takdirde konservatif ve restoratif diş tedavisi yani diş dolgusu uygulanması ya da diş çekimi yapılabilir. Ayrıca diş travmalarına yönelik tedavilerin uygulanması ve çocuk protezleri de pedodonti alanında uygulanan diğer önemli içeriklerdir.

Beslenme önerileri noktasında; çocukların özellikle yoğun şekerli gıdalardan uzak tutulmaları önerilir. Şeker tüketimi ağızda bakteri oluşumunu hızlandırmak da asidik yapıyı tetiklemektedir. Ağız içerisindeki yoğun asitli yapı ise diş minesine zarar vererek zaman içinde sorunlara yol açmaktadır. Dolayısıyla uzman hekimlerin uyguladığı önleyici ve tedavi edici işlemlerin yanı sıra; beslenme önerilerine dikkat etmekte gereklidir.

Ayrıca tırnak yeme, parmak emme ya da dudak ısırma gibi bazı çocuklarda görülebilen uygulamaları durdurmaya dönük tedaviler uygulanması da ağız ve diş sağlığı için gerekli olabilir. Bunun yanı sıra endodontik tedaviler olarak bilinen amputasyon ve kanal tedavileri de uygulanır.

Diş Çürükleri ve Restorasyonları

Diş çürükleri ve restorasyonları çok farklı yöntemlerden faydalanılan bir alandır. Özellikle dişin sert dokusunda şuraya bağlı olarak ya da çürük dişe meydana gelen madde kayıplarının onarılması ve estetik görünümün tekrar yakalanması için gerçekleştirilir.

Koruyucu ve önleyici işlemler yeterli olmadığı zaman diş çürükleri meydana gelebilir. Böyle bir durum oluştuğunda en çok tercih edilen yöntemlerden birisi konservatif ve restoratif diş tedavisi tekniğidir. Diş dolgusu olarak da ifade edilen ve pedodonti alanında da sıklıkla tercih edilen uygulama oldukça önemlidir.

Ağız içinin sağlıklı yapısının korunması ve dişin sağlam bölümünün kaybedilmeden ideal hale getirilmesi için diş dolguları tercih edilir. Günümüzde diş dolguları oldukça çeşitlidir.

Kompozit, amalgam ya da seramik gibi dolgu çeşitleri yoğun olarak kullanılmakla birlikte alanında uzman pedodontist tarafından çocuk için en uygun yöntem uygulanır. Restorasyon gerçekleştirilirken çocukların diş yapısı göz önüne alınır ve dişin çürük bölümünün çıkarılarak sağlam dokusunun onarılması amaçlanır.

Yer Tutucular

Yer tutucular, çocuklarda diş ve ağız sağlığı için önemli bir başka unsurdur. Herhangi bir nedenden ötürü erken çekilmesi gerekli olan ya da erken kaybedilmiş olan süt dişlerinin yer kaybını önleyebilmek amacıyla oluşturulan sabit ya da hareketli apareyler olarak bilinir.

Çocukların diş gelişiminin sağlıklı şekilde sürmesi ve diş yapısında bozukluk oluşmaması için kaybedilen dişin yerine yer tutucular konulur.

Bu sayede hem diş düzeni hemde çene bölgesinin sağlığının korunması amaçlanır. Çocukların daha sonraki dönemlerde ideal şekilde diş dizisine sahip olabilmesi açısından yer tutucuların kullanımı oldukça önemlidir.

Çürükten Koruyucu Uygulamalar

Pedodonti alanından sıklıkla tercih edilen çürükten koruyucu uygulamalar, fissür örtücü ve yerel flor uygulaması gibi işlemlerden oluşur. Özellikle çürük risk grubunda yer alan çocuklar için tercih edilir. Çocukların gelişimi sırasında çürüklere karşı daha dayanıklı hale gelmesi ve dişlerinin uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kalması amaçlanır.

Fissür örtücüler, diş üzerinde yer alan çeşitli olukların kapatılarak bu bölgelerde çürük oluşunun önlenmesini sağlar. Flor uygulamaları ise yine doğrudan çürük önleyici koruyucu bir uygulamadır.

Çürükten koruyucu uygulamalar denildiğinde ve çocuk diş hekimliği alanında ilk akla gelen işlemler yukarıdaki gibidir. Bunun dışında çocukların ağız ve diş gelişimi açısından gerek duyulan farklı işlemler de uygulanabilir.

Aynı zamanda çocuklara beslenme eğitimi ve ağız hijyeni ile ilgili olarak gerekli bilgilerin verilmesi sağlıklı bir gelişim süreci açısından çok önemlidir. Çürükten koruyucu uygulamalara başlamadan önce çocuktaki çürük riski durumu belirlenir. Buna yönelik koruyucu dolgu, flor ya da yer tutucu gibi işlemler gerçekleştirilir.

Pedodontide Flor Uygulaması Nedir?

Flor, temel olarak diş yapısının kuvvetlendirmek ile görevli ve diş çürümesini önlemeye yarayan bir element olarak bilinir. Dişler, çocukluk çağında daha hassas olabilir.

Bunun sebebi ise diş minesinin olgunlaşmaması ve çürüğe karşı daha yatkın olunmasıdır. Flor diş minesinin güçlenmesini sağlar. Asit oluşumunu ve dolayısıyla çürüklerin meydana gelmesini engellemeyi yardımcı olan bir unsur olarak bilinir.

Ancak profesyonel şekilde yapılan flor uygulamasının sadece alanında uzman diş hekimleri yani çocuklar için pedodonti uzmanları tarafından yapılabildiği bilinmektedir. Yüzeyel flor olarak da adlandırılan uygulama, genellikle diş hekimi tarafından 6 ayda bir gerçekleştirilir. Çocukların sağlıklı diş yapısının korunması için koruyucu uygulamalardan birisi olarak kabul edilir.

Pedodontide Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt dişleri istisnalar dışında toplam 20 adettir. Süt dişlerinin temel vasfı çocuğun rahatlıkla beslenmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra çocukların konuşmasını doğru şekilde gelişimi açısından da süt dişlerinin varlığı önemlidir. Süt dişleri temel olarak bulundukları alanı kalıcı diş gelene kadar korumakla görevli bir yapıya sahiptir.

Çocuklarda bulunan süt dişleri ile ilgili özenli olmak gerekir. Örnek olarak erken çekilen süt dişleri diğer dişler için koruyuculuk işlevini sağlayamaz. Vaktinden geç çekilen süt dişlerinde ise çeşitli diş ve çene bozuklukları meydana gelebilir.

Bu nedenle 0 ve 13 yaş grubu çocukların uzman bir pedodontist belirli aralıklarda görülmesinde fayda vardır. Hem süt dişlerinin takibi hem de sağlıklı bir diş yapısının gelişimi açısından önemlidir.

Pedodontide Fissür Örtücüler Ne İşe Yarar?

Devamlı dişlerin çiğneme yüzeyindeki fissür yani olukların kapatılması ve bu sayede bakterilerin ulaşımının engellenmesini amaçlayan akışkan dolgu maddesi olarak fissür örtücüler uygulanabilir. Bilindiği gibi bakterilerin dişin belli bölgesine ulaşması ve yoğunluk kazanmasıyla diş çürükleri ve hasarlar meydana gelir.

Dolayısıyla diş yüzeyindeki olukların kapatılması bakterilerin bu alanda çoğalmasını engelleyeceği gibi ileriye dönük diş çürükleri konusunda da önlem alınmasını sağlar.

Fissür örtücü uygulamalar yapıldıktan sonra tıpkı diğer tüm diş kontrollerinde olduğu gibi 6 aydır bir incelenmesi önerilir. Diş yapısı oldukça değerli ve yaşam konforunuz için önemli bir unsurdur.

Dolayısıyla herhangi bir çürük ya da aşınmaya maruz kalmadan önce koruyucu önlemler alınması gerekir. Bu sayede tedavi amaçlı uygulamaları daha az ihtiyaç duyulur.

Pedodontide Koruyucu Uygulamalar Nelerdir?

Çocuk diş hekimliği yani pedodonti alanının en temel amacı diş problemlerinin oluşumunu engellemek üzere önlem almak ve sağlıklı bir ağız yapısının korunmasını amaçlamaktadır. Bu sayede çocuklar çürüksüz ve konforlu bir diş yapısıyla yetişkinliğe yönelebilir. Bu doğrultuda uygulanan tüm işlemler koruyucu uygulamalar içerisine dahil edilebilir.

Diş çürükleri, daha oluşmadan engellemeye yönelik uygulamalar ağız ve diş sağlığı konusunda gerekli önlemlerin alınmasından beslenme konusunda doğru bilgilerin edinilmesi ne kadar oldukça geniş bir alanı kapsar.

Koruyucu diş hekimliği uygulamalarında temel olarak fissür örtücü ve yüzeyel flor uygulamaları ön plana çıkar. Yukarıda belirtildiği gibi fissür örtücüler diş yüzeyinde ileriye dönük çürük oluşma ihtimaline karşılık olukların kapatılmasını esas alır. Yüzeyel flor uygulamaları da çocuklarda hassas olan diş minesinin korunması amacıyla uygulanan bir tekniktir.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Fiyatları 2022

Çocuk diş hekimliği alanında hizmet almak isteyen kişilerin merak ettiği içeriklerden birisi; pedodonti fiyatları olmaktadır. 2022 itibarıyla çocuk diş hekimliği alanında uygulanan çok sayıda farklı teknikten söz edilebilir. Bu içeriklerin her biri kendi bünyesinde fiyatlandırmaya tabiidir.

Hem işlem uygulanacak diş sayısı hem de yapılacak işlemin içeriği ve kullanılan malzemelerin çeşidi gibi ayrıntılar fiyatlar konusunda değişiklik oluşmasına sebep olmaktadır. Bu alanda en net bilgiyi almak adına alanında uzman bir merkeze başvurulabilir.

Dentasya, çocuk diş hekimliği alanında hizmet sunan merkezlerden birisidir. Konu dahilinde merak ettiğiniz koruyucu ve tedavi edici tüm işlemlerle ilgili kolaylıkla bilgi alabilirsiniz.

Başta önleyici uygulamalar olarak bilinen fissür örtücü ve flor uygulaması gibi işlemler gelmekle birlikte; yer tutucu ve konservatif, restoratif diş tedavisi gibi tüm süreçler çocuk diş hekimliği alanına dahildir. Dolayısıyla çocukların ağız içi muayenesinin gerçekleştirilmesinin ardından hangi işleme ihtiyaç duyulduğunu belirlenmesi gerekir.

Bu uygulama doğrultusunda belli bir fiyatlandırma çıkarılabilir. Alanında uzman pedodontistler tarafından yapılan işlemler oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra herhangi bir şikayet olmadan 6 ayda bir uzman hekime görünmek de bir başka önemli unsurdur. Çocukların ağız ve diş gelişimi çok hızlı bir biçimde gerçekleştiği için olası herhangi bir sorunun önüne geçmek amacıyla devamlı takip gerekir.

Daha sonra yoğun tedavi süreçleri ne ihtiyaç kalmaması için devamlı ve düzenli muayenelerin önemi büyüktür. Diş çürüğüne yatkın olan çocuklarda çürükten koruyucu uygulamalar yapılabilir. Aynı zamanda diş dolgusu ve gerek duyulduğu takdirde diş çekimi de ağız sağlığının korunması noktasında ihtiyaç duyulan diğer uygulamalar olarak öne çıkar.

Pedodonti tedavisi ve süreç hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için siz de bizimle iletişime geçebilirsiniz. Pedodonti Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.