top of page

Diş Sağlığı İçin En Faydalı Besinler

İleride sıkıntı yaşamamak için dikkat edilmesi gereken konuların başında diş sağlığı gelmektedir. Genel olarak birçok kişi küçük yaşlardan itibaren diş bakımına önem vermediği için yıllarca çeşitli diş problemleriyle uğraşır. Özellikle diş kayıplarından sonra anlaşılan diş sağlığı, çok pratik birkaç besin ve teknikle kolaylaşıyor.


Diş Sağlığı İçin Süt ve Süt Ürünleri

Çocukluğumuzdan beri bize söylenen süt ve süt ürünlerinin diş sağlığını ciddi anlamda etkilediğini söyleyebiliriz. Günlük süt, yoğurt ve peynir tüketimi hem diş hem de diş eti sağlığına olumlu katkı sağlar. Diş çürüklerinin önlenmesinde ve dişler için gerekli olan kalsiyumun alınmasında etkili olan süt ve süt ürünleri, düzenli tüketimde dişleri güçlendirir. Ayrıca peynirin temel özellikleri ile ağızdaki asidik ortam nötralize edilir ve diş çürümesine neden olan asitler ortadan kaldırılır. Bu nedenle düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketen kişilerin dişleri uzun yıllar sağlıklı ve güçlü durumda kalır.

Meyve ve Sebzelerin Dişler İçin Önemi

Diş sağlığına dikkat etmek isteyen birçok kişi bol miktarda meyve ve sebze tüketmektedir. Bunun nedeni ise meyve ve sebzelerden gelecek olan vitaminlerdir. C vitamini açısından zengin olan ve özellikle diş eti sağlığına faydalı olan portakal, mandalina gibi besinler doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Ayrıca nar, diş eti sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır. Muz kabuğu, sağlıklı beslenmenin yanı sıra doğal diş beyazlatma için de önerilir. Dişlerin doğal beyazlaşmasında çok yardımcı olur. Ancak meyve ve sebze tüketimi diş sağlığı için faydalı olsa da aşırı tüketim yapılmamalıdır. Şeker içerdikleri için diş sağlığına zararlı olabilirler.

0 yorum
bottom of page