top of page

Diş beyazlatma

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş Beyazlatma, sağlıklı ve bembeyaz dişler güzelliğin ve sağlığın simgesi olup çok tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Toplumda en çok dikkat çeken noktalardan biri de ağız ve dişlerin güzelliğidir. Bu nedenle diş beyazlatma gibi kozmetik uygulamalar ile daha güzel ve sağlıklı görünmek mümkündür.

Diş beyazlatma, dişlerin renginin açılması işlemidir. Diş minesinin rengi genetik veya çeşitli sebeplerden dolayı değişmektedir. Diş beyazlatma, dişin içindeki kromojenlerin kimyasal değişimidir.

Mine yapısındaki iç ve dış renklenmelerin beyazlatıcı jeller kullanılarak probleme çözümünün uygulandığı kozmetik uygulamadır.

dent_asya_teeth_whitening.png

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nasıl Yapılır?

İşlem önce diş taşının temizlenmesi ile başlar. Polisaj adı verilen diş beyazlatma yöntemi ile dişlerin üzerindeki taşlar tamamen temizlenir.

Bu işlem konusunda uzman ve profesyonel diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Hassas bir operasyondur. Sonuç olarak diş yüzeyinde biriken maddeler temizlenir ve diş yüzeyi daha pürüzsüz hale getirilir.

Sonrasında dişlerin yumuşak dokuları (yanak, dil, dudak, diş eti gibi) bir bariyer ile izole edilir. Çünkü yumuşak dokular daha hassastır. Bu nedenle korunması ve kimyasallardan uzak tutulması gerekmektedir.

Beyazlatıcı kimyasalların diş etlerine temas etmemesi bu aşamada çok önemlidir. Bariyer başarılı bir şekilde uygulanmazsa diş etlerini de geçici olarak beyazlatır. Geçici de olsa hastalar için oldukça tedirgin edici bir durum olacağından dikkatli olunmasında fayda olacaktır.

Beyazlatma jeli dişlere uygulandıktan sonra ışıkla aktive olur. Hekim kontrolünde yeterli beyazlık sağlanana kadar 15-20 dakikalık seanslar tekrarlanır.

Diş beyazlatma işleminden sonra dişler bol su ile yıkanarak temizlenir. İstenilen beyazlık elde edilene kadar hekim kontrolünde seanslar tekrarlanır ve gerekirse işlem yenilenir.

Klinikte yapılan beyazlatma işleminden sonra beyazlığın korunması ve devamlılığı için ve evde uygulama için dişlerin üzerine beyazlatma jeli içeren bir kalıp yerleştirilir. Beyazlatma işlemi profesyonel diş hekimi kontrolünde yapılırsa dişlere ve diş minesine zarar vermez. Zararlı bir işlem olarak kabul edilmez.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yöntemleri

Diş beyazlatma işlemi ve yöntemleri her geçen gün artmakta ve gelişmeye devam etmektedir. Kimyasalların dentin ve mine tabakalarının rengini değiştirerek dişleri beyazlatarak sağlıklı ve güzel gülüşler elde edilir.

Beyazlatma işlemi iki şekilde yapılır. Bunlardan ilki klinik ortamda birkaç saat içerisinde uygulanan işlem olan Ofis Tipi Beyazlatmadır.

Diğeri ise Home Bleaching dediğimiz Home Bleaching. Ama ev tipi denilince kafanız karışmasın. Dişlerinizin üzerine, doktor kontrolünde yapılan ve diş hekimi tarafından verilen beyazlatma jeli içeren bir plakı, doktorunuzun söylediği kullanım talimatına uyarak yerleştirmeniz ve gece boyunca bu şekilde uyumanız istenir.

Ortalama 1 hafta ve 7 – 8 saat giyilmesi gerekmektedir. Bu yöntem daha çok kliniklerde gerçekleştirilen beyazlatma tedavisi sonrasında sürecin kalıcılığı ve devamlılığı için önerilmektedir.

Diş hekiminize danışarak en uygun tedavi yöntemine karar verebilirsiniz.

Diş Beyazlatma (Bleaching) İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?
Diş hekimleri tarafından uygulanan diş beyazlatma oldukça popüler ve tercih edilen bir kozmetik diş tedavi yöntemidir. Uzman hekimler tarafından yapıldığı takdirde dişlere herhangi bir zararı yoktur. Aksine diş taşı ve diş temizliği dişler için gerekli uygulamalardır.

Dişlerde herhangi bir hasar veya kalıcı bir sorun yoktur. Uygulama diş minesinin renkli kısmını hedef alır. Diş dokusuna veya diş etlerine herhangi bir yan etkisi yoktur.

Beyazlatma sonrası soğuk – sıcak yemek ve sıvı tüketiminde hassasiyet oluşabilir. Genellikle 48 saat içinde bu durum kaybolur ve bu hassasiyet diş hekimleri tarafından oldukça normal kabul edilir.

Beyazlatma işleminin hekimlerin söylediği gibi hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak diş yapısı kısa süreliğine hassaslaşacağı için bazı detaylara dikkat edilmelidir.
Beyazlatma işleminden hemen sonra çay ve kahve tüketilmemelidir.
Renkli meyve ve sebzelerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Özellikle kırmızı renkli besinlerden uzak durmakta fayda var.
Beyazlatma işleminden sonra diş bakımınıza daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Beyazlığı uzun süre korumak için dişlerinizi günde iki kez fırçalamalı, diş ipi ve gargara kullanmalısınız.


Sigara diş rengini etkileyen en zararlı alışkanlıklardan biridir. Sigarayı bırakmak diş renginde belirgin bir açılmaya neden olur. Beyazlatma sonrası sigara tüketimini azaltmak dişlerin yeniden renklenmesini engeller.
Dişler genetik olarak belli bir renge sahip olabilir, her zaman yaptığımız şeyler sonucu olmayabilir. Bu nedenle beyazlatma işlemi kemik renginizle ilgiliyse ve yeterli değilse diş hekiminize danışarak başka yöntemler deneyebilirsiniz.
Diş Beyazlatma Neden Gereklidir?
Herhangi bir yan etkisi olmayan hızlı ve güvenilir bir işlemdir. Dişlerin güzelliği sosyal hayattan iş hayatına kadar birçok yerde dikkat çekmekte ve bu nedenle diş estetiği ve kozmetik sektörü oluşmaktadır.

Bugüne kadar diş sağlığınıza yeterince dikkat etmediyseniz, dişlerinizin rengindeki değişiklik sizi psikolojik olarak etkileyebilir. Ancak diş rengi beyazlatma ile dişleriniz eski güzelliğine kolayca kavuşacaktır.

Diş bakımınızı ihmal etmeseniz bile çok fazla asitli içecek ve sigara kullanırsanız dişleriniz istediğiniz gibi beyaz görünmez. Bu sebeple beyazlatmayı tercih edebilirsiniz.

Fizyolojik rahatsızlıklar sonucu kullandığınız ilaçlar ve antibiyotikler dişlerinizin renginde değişikliğe neden olabilir. Sonuç olarak sadece diş fırçalama ile dişlerinizi eski rengine döndürmek kolay olmayacağından, dişlerinizi beyazlatma ile güvenilir bir şekilde eski rengine kavuşturabilirsiniz.

Diş rengi hasta tarafından beğenilmeyen veya beğenilmeyen diş hekimleri kontrolünde güvenilir beyazlatma ile sağlıklı ve güzel gülüşler elde edilir.

Ancak bazı durumlarda kişiler beyazlatma için uygun olmayabilir:

Dişeti hastalığı olan kişiler,
Alkol ve sigara bağımlısıysanız,
Hamilelere ve yeni emziren annelere,
Süt dişleri için,
Peroksit alerjisi olan hastalar,
Dişlerinde ve çürüklerinde sorun olan kişilerde uygulanamaz. Uygun tedavi uygulanıp dişlerdeki sorun giderildikten sonra diş beyazlatma işlemi güvenle yapılabilir.


Diş Beyazlatma Sonrası Hassasiyet Oluşur Mu?

Beyazlatma işleminden sonra az ya da çok hassasiyet görülebilir. Ancak bu hassasiyet geçicidir ve 48 saat içinde kaybolur. Diş hekiminin tavsiyesi ile ilk gün ağrı kesici kullanılabilir. Diş beyazlatma işleminden sonra kısa bir süre de olsa hassasiyet olacağı için hassasiyet geçene kadar dikkat edilmelidir. Beyazlatıcı diş macunlarının kullanımı aşındırıcılar içerdiğinden kısa süreliğine kesilmelidir.

Beyazlatma öncesi dişlerinizde hassasiyet varsa diş hekiminize haber verilmeli ve ona göre işlem yapılmalıdır.


Diş hekimlerinin kontrolünde doğru yöntemlerle yapıldığı takdirde diş beyazlatma dişlere herhangi bir zarar vermez. Oldukça popüler olan beyazlatma işlemi birçok kişi tarafından tercih edilen ve kozmetik bir uygulama olduğu için herhangi bir zararı yoktur. Diş yapısına zarar vermez veya kalıcı hasarlara neden olmaz.

Ayrıca beyazlatma öncesi diş eti sorunları tedavi edileceği ve tartar temizleneceği için faydalı bir işlem olacaktır.

Güvendiğiniz merkezleri ve klinikleri seçip gitmelisiniz. Doğru ve bilinçsizce yapılmayan beyazlatma dişlerinize zarar verebilir.

Ayrıca evde doğal malzemeler kullanılarak yapılacak bir uygulama dişlerde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olacaktır. Karbonat ve limon gibi gıda maddeleri dişleri beyazlatmaz, aksine diş yapısına zarar vererek renginin koyulaşmasına neden olur.

Limon asidik yapısıyla diş minesini yumuşatır, karbonat ise dişleri çizerek aşındırır. Çürüklere ve hassasiyete açık hale gelir ve dişin en güçlü yapısı olan mine kaybolur. Beyazlatma işlemi hekim kontrolünde yapılmalı, hekimlerin önermediği hiçbir gıda maddesi kontrolsüz kullanılmamalıdır.

Dişler Beyazlığını Nasıl Kaybeder (Bleaching)?

Beyazlatma işleminin 6 ay ile 2 yıl arasında kalıcılığı olduğu söylenmektedir. Ancak kozmetik bir işlem olduğu için diş yapısına ve kullanıma göre farklılık gösterebilir.

Beyazlatma işleminden sonra dikkat edilmemesi, ağız ve diş bakımı rutinlerinin ihmal edilmesi, sigara, asitli içeceklerin tüketilmesi, diş ipi ve gargara kullanımının ihmal edilmesi gibi etkenler nedeniyle diş beyazlatma etkisini giderek kaybedecektir.

Ancak yine de orijinal rengine dönmeyecek. Belli aralıklarla diş hekimine gidilmesi ve beyazlığın devamlılığı için gerekli işlemlerin tekrarlanması çok gereklidir.

Ofis beyazlatmayı evde beyazlatma ile desteklerseniz dişleriniz eski haline dönmez ve belirli kriterlere uzun süre dikkat ederek beyaz dişlere sahip olursunuz.

Diş Beyazlatma Merkezleri

Diş beyazlatma, klinik ortamında diş hekimi tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir. Risksiz ve kolay bir süreç olsa da emin olmadığınız ve şüpheye düştüğünüz merkezleri tercih etmemeniz yararınıza olacaktır.

Ağız ve diş sağlığı polikliniği DentAsya'yı ziyaret edebilir, uzman hekimlerimiz ve deneyimli kadromuzdan bilgi alabilirsiniz.

Diş Beyazlatma (Bleaching)
Biraz araştırma yaparak işlemi yaptırmış birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Yaptıranların çoğu işlemden oldukça memnun. Olumsuz yorumlar elbette dikkatinizi çekecektir.

Ancak beyazlatma sonrası hekimlerin belirlediği belirli koşullara uymayan hastaların eski diş rengine kısa sürede geri dönecektir. Bu nedenle hekimlerin söylediği her şeye dikkat etmek ve dikkatli bir şekilde uygulamak gerekir.

Beyazlatma öncesi rengini beğenmediğiniz dişleriniz, sonrasında temiz ve bembeyaz olur. Bunda seçeceğiniz merkezin ve hekimin rolü büyük olacaktır. Güvendiğiniz bir merkezi seçmeniz olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Sonrasında beyazlatma işlemi yaptıran kişi hakkında çok düşünür. Genel olarak yaptıran kişilerin memnuniyetinin yanı sıra beyazlıklarını korumak için dişlerinin hijyen ve bakımına daha fazla dikkat ederek daha sağlıklı dişlere ulaşmaktadır.

Alkol, çay ve asitli içecekler tüketmeyen hastaların diş beyazlıklarını daha uzun süre koruduğu gözlemlenmiştir.

“Dişlerim beyazlamadı” gibi yorumlar görürseniz mutlaka doktorunuza danışın ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları anlayın.

bottom of page