top of page

Diş Protezi

Diş Protezi Nedir?

Diş protezi; tam veya bölümlü protezler olarak ikiye ayrılır. Tam protezler, kaybedilen dişleri değiştirmek için çıkarılabilir cihazların kullanılması anlamına gelir.

Akrilik alt yapı üzerine genellikle akrilik veya porselenden üretilen bir aparattır. Kısmi protezlerin uygulama mantığı aynıdır. Ancak tam protezlerde olduğu gibi tüm dişlerin yerine değil, bazı eksik dişlerin yerine kullanılır.

Genel olarak farklı çeşitleri bulunan diş protezi uygulaması kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Sabit diş protezi adı verilen uygulama daha az diş kaybı olan kişilerde tercih edilmektedir. Mevcut diş üzerinde belirli bir kesme ve küçültme işleminden sonra kaplama yapılır.

Daha sonra üzerine protez monte edilerek sabit diş protezleri oluşturulur. Bu tür işlemlere ek olarak temel olarak dişlerde oluşan boşluğun doğru ve rahat bir şekilde kapatılması için protezler uygulanmaktadır.

dent_asya_dental_prosthesis.png

Diş Protezleri Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş ve diş eti ya da çevre dokuların zarar görmesi sonucu diş protezi uygulanmaktadır. Aynı şekilde dişler belirli sebeplerden dolayı kaybedilmiş ise protez diş uygulaması yapılır. Sindirim sisteminin temeli sayılan dişlerin kişiye özel olarak hazırlanması ve istenilen fonksiyona ulaşması amaçlanır.

Sağlıklı bir diş yapısına sahip olmak çok önemlidir. Ayrıca estetik görünüm açısından da protez kullanımı yaygındır. Diş protezlerinin, alanında uzman bir diş hekimi tarafından yapılması halinde faydalı ve faydalı olduğu bilinmektedir.

Protez Dişin Avantajları Nelerdir?

Protez uygulamalarının asıl amacı kaybedilen diş sağlığı ve estetiğini kişiye geri kazandırmaktır. Diş hekimliği alanında protez kullanımı, kaybedilen doku ve dişlerin hem fonksiyonel hem de estetik özelliklerini eski haline getirmek için tercih edilmektedir.

Ayrıca mevcut dişlerin ve ağızda sağlıklı olan dokuların korunmasına yardımcı olur. Diş protezleri, beslenme ve sindirimimizin ilk aşaması olan ağız içi ve çiğneme uygulamasını gerçekleştirmek açısından oldukça faydalıdır.

Protez diş çeşitleri nelerdir?

Protezler ihtiyaca göre çeşitlere ayrılmaktadır. Kısmi ve tam hareketli protezler sıklıkla tercih edilir. Ayrıca metalsiz veya metal destekli sabit ve porselen protezlerde yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Ayrıca diş çekiminden sonra takılan immediat protez türleri de vardır. Sabit diş protezi olarak da bilinen doğal diş kökleri üzerine kesilerek monte edilen protez çeşidi de diğer bir protez diş çeşidi olarak bilinmektedir.

Sabit Diş Protezi

Sabit diş protezi; Aşırı madde kaybı veya eksik dişlerin diş dokusunun tamamlayıcı renkte malzemeler kullanılarak tamamlanmasını ifade eder. Dişin hem görünümünün ve estetiğinin sağlanması hem de dişin fonksiyonelliğinin korunması amaçlanır.

En çok tercih edilen protez çeşidinin sabit diş protezleri olduğu bilinmektedir. Sabit protezlerin yapılabilmesi için dişsiz bölgenin her iki ucunda protezi tutacak en az 2 adet uzun köklü ve sağlam dişin bulunması gerekir. Bu uygulamaya köprü denir.

Sabit Protezlerde Bakım

Eczanede satılan diş ipi sabit protezlerin temizliğinde önemli bir unsurdur. Ayrıca protezi aşındırma potansiyeli olan ürünlerin kullanılmaması tavsiye edilir. Kesinlikle çamaşır suyu ve deterjan gibi temizlik malzemeleri kullanılmamaktadır.

Protez için özel üretilmiş diş macunu ve fırçaların kullanılması tavsiye edilir. Bu sayede kişilerin sabit protezleri uzun süre rahatlıkla kullanabilmeleri mümkündür.

Çıkarılabilir Protezler

Çıkartılabilir protezler konusu merak edilen bir diğer tedavi yöntemidir. Kişinin rahatlıkla takip edebileceği ve eksik dişlerin yerine yerleştirilen apareyler olarak bilinirler. Total protez ve immediat protez gibi çeşitleri vardır. Kişinin ihtiyacına ve ağız yapısına göre istenilen protez çeşidi seçilir.

Çıkarılabilir Protezlerde Bakım

Hareketli protezlerde bakım, diş protezi açısından da dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Hareketli protezlerde ise kullanılmadığı zamanlarda özel solüsyon ve su içerisinde bekletilmesi önemlidir. Ayrıca hareketli protezler için özel olarak tasarlanmış fırça ve macunların kullanılması önerilir.

Metal Destekli Porselen Dişler

Metal altyapılı porselen diş uygulaması, porselen malzemenin altına farklı metal alaşımlarının yerleştirildiği bir kaplama çeşidi olarak bilinmektedir. Bu elemanlar diş eti ve diş dokuları ile uyumlu ve dayanıklı oldukları için tercih edilmektedir.

Diş Eksikliklerinin Giderilmesi

Farklı tipte protezlerin yapılması diş eksikliklerinin giderilmesi noktasında en temel uygulamalar arasındadır. Bazen diş dolgusu gibi reçetesiz yapılan uygulamalara rağmen diş kayıpları engellenemez. Bu durumda ve özellikle birden fazla diş eksikliğinin olduğu durumlarda en uygun diş protez uygulaması tercih edilmelidir.

Protezler Nasıl Temizlenir?

İlk başta zor bir unsur gibi görünse de diş protezlerinin temizliği ve kullanımı günümüzde çok daha kolaydır. Buna göre birçok temizlik ürünü sunulmaktadır. Günde en az 2 defa temizleme jeli ile fırçalanması tavsiye edilir. Bu sayede kahve lekesi, çay, besin fazlalığı gibi elementler uzaklaştırılır. Fırçalama uygulaması için protezlere özel üretilmiş fırçaların kullanılması tercih edilmelidir.

Of course, this does not apply to fixed dental prostheses. It is possible to remove and wash the removable dentures which are used instead of all teeth. Prostheses made with other methods should be cleaned by brushing without applying pressure, as we use on our normal teeth. In addition, dentures should be kept in water or solution in a storage box outside of the use process.

Protezin İşlevi Nedir?

Protezler çoğunlukla çeşitli nedenlerle diş ve çevre dokularda kayıp olduğunda kullanılır. Herhangi bir sorun veya kayıp durumunda bunun yerine diş tamiri yapmak veya fonksiyonel bir ürün tasarlamak olarak da ifade edilebilir.

Kişiye özel olarak hazırlanan ve ağız konforunu üst düzeyde tutmaya yardımcı olan malzemelere protez denir. Protezin asıl görevi kişinin kendi dişlerinin sağladığı tüm fonksiyonları yerine getirmesidir. Bu nedenle en kaliteli ve uygun protez uygulaması tercih edilmektedir.

Protezlerime alışmam ne kadar sürer?

Protez tercih eden kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de alışma sürecidir. Yeni bir protez kullanımı ile kısa süreli rahatsızlık yaşamanız normaldir. Ancak bazı püf noktalarına dikkat ederseniz kısa sürede alışmanız mümkün. Protezler ilk başta yabancı bir ürün gibi algılanabilir.

Ancak bu durum uzun sürmez. Proteze alışmak için uzmanın önerdiği çeşitli yapıştırıcılar kullanılabilir. Bu sayede diş konforunu daha kolay elde edebilirsiniz. Ayrıca şarkı söyleme ve sakince yemek yeme gibi uygulamalarla da proteze alışma süreci başlatılabilir. Ağız hijyeninin sağlanması ve düzenli kontrollerin aksatılmaması proteze çok daha kısa sürede alışmanızı sağlayacaktır.

Protez ne kadar süre kullanılabilir?

Hastadan uygulanan diş protezinin kullanım süreci kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak her protez uzun ömürlüdür ve doğru kullanıldığı takdirde bu süre daha da uzayacaktır. Ancak zamanla değişen doku ve aşınma nedeniyle protezin uyumu bozulabilir.

Bu durum protez kullanmanın zorluğundan rahatlıkla anlaşılabilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte bu süre ortalama 5 yıllık bir süreye karşılık gelmektedir.

Protezlerin Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Protez bakımında öncelikle; Yemeklerden sonra çıkarılması ve su ile temizlenmesi tavsiye edilir. Ayrıca hareketli protezlerde kimyasal sıvılar kullanılmaktadır. Protezler yatmadan önce ve yemek aralarında fırçalanmalıdır. Fırçalamada proteze özel macunlar ve diş fırçaları kullanılmalıdır.

Hareketli Protez Kullanan Hastalar Ön Dişleriyle Isırabilir mi?

Özellikle son yıllarda hareketli protezler konusunda önemli adımlar atılmıştır. Eskiden kullanımı daha zor olan protezler, artık sabitleyici yapıştırıcılar ve benzeri bir çok eleman ile kullanımı daha kolay hale geldi.

Bu nedenle doğru uygulandığı ve kullanıldığı takdirde hareketli protezler rahatlıkla kullanılabilir. Ancak hareketli protez kullananların ön dişleriyle ısırmaları önerilmez.

Protez Uygulaması Konuşmayı Değiştirir mi?

Protez uygulamasında kişinin ağız ve doğal diş yapısına uygun ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. Bu nedenle kişiye özel protez uygulaması yapılır. Doğru ve dikkatli uygulandığı takdirde diş protezi kişilerin konuşmasını ve diğer uygulamalarını olumlu etkiler.

Konuşma güçlüğü ilk başlarda proteze alışma sürecinin doğal bir parçası olarak ortaya çıkabilir. Bunu engellemenin en iyi yolu protez diş ile çeşitli konuşma uygulamaları yapmak ve bir an önce alışmayı hedeflemektir.

Ağızda kalan doğal dişlerin bakımı nasıl olmalıdır?

Hareketli veya sabit protez uygulandığında; Ağızda diğer dişlerin bakımı ile ilgili soru işaretleri olabilir. Protezlerin uygun bakımının dışında, doğal dişlerin ağızda bakım işlemi fırçalama ve macunlama ile olağan şekilde gerçekleştirilebilir.

Protez temizliği ve bakımı nasıl olmalıdır?

Protezin bakımı ve temizliği sanıldığından daha kolaydır. Sabit ve hareketli protezlerde; Özel bir fırça ve macun kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca hareketli protezler kullanılıyorsa öğün aralarında fırçalama ve temizlik önemlidir.

Ayrıca kullanılmadığı zamanlarda protezin deforme olmaması için özel bir solüsyonda saklanmalıdır. Diş ipi gibi aparatlar da protez açısından rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca diş protezleri için alanında uzman bir kişinin önerdiği bakım koşullarına uyulması önerilir.

Protezi hiç çıkarmadan kullanabilir miyim?

Genelde hareketli protez kullanımı için sorulan bu soru; hayır olarak cevaplanabilir. Ağız içinde çok uygun olmasına rağmen hareketli protezlerin 24 saat takılması önerilmez. Belirli aralıklarla çıkarılarak etkili bir şekilde temizlenmesi ve bu sayede çok daha rahat ve hijyenik bir kullanım sağlanması önemlidir.

Protez Diş Etim Ağrıyor, Ne Yapmalıyım?

Özellikle hareketli protezler ilk kez kullanıldıklarında diş etlerine zarar verebilir ve hassasiyete neden olabilirler. Bu ve benzeri şikayetler ortaya çıktığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hasta kuaför için protezi kendisi düzeltmeye çalışmamalıdır.

Herhangi bir sorun olması durumunda protezi oluşturan uzman hekim ile iletişime geçilmelidir. Protez yapıştırıcıları ve kremleri gibi ürünler sayesinde kullanım konforu arttırılabilmektedir.

Diş protezlerinde doktor kontrol sırası nasıl olmalıdır?

Acil ve olağandışı bir şikayet yoksa protez yerleştirildikten yaklaşık 1 hafta sonra ilk kontroller yapılmalıdır. Bundan sonra 6 ayda bir sürekli kontrol önerilir. 6 ayda bir kontrolün mümkün olmadığı durumlarda yılda en az bir kez kontrol edilmelidir. Diş çekildikten sonra protez zamanla uyumunu kaybederek rahatsızlık verebilir.

Diş protezleri uzun süre kullanılabilecek dayanıklı cihazlar olmakla birlikte zaman içerisinde kontrolleri yapılmalı ve herhangi bir şikayet durumunda doktora başvurulmalıdır. Merak ettiğiniz tüm detaylar için Dentasya'ya başvurabilir, diş protez fiyatları başta olmak üzere birçok konuda bilgi alabilirsiniz.

bottom of page