Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi, çapraşık diş sorunu ve aralık diş problemlerinin düzeltilmesi için bu uygulama ile birlikte tedavi yöntemleri çeşitlilik gösterir. Tel takma sorunu yaşayan kişiler için oldukça ideal bir seçim olur. Böylelikle dişin dış görüntüsünden memnun olmayan hastalar için ideal bir seçim olmuş olur.

Estetik tedavi yöntemleri arasında yer alan bu uygulamada; önde diş ölçüsü alınır ve dijital ortamlarda tasarımı gerçekleştirilir. Şeffaf görüntüye sahip olduğu için dişe takılması durumunda fark edilme oranı oldukça düşüktür. Düzenli olarak bakımın yapılması gerekir. Belli aralıklarla değişimi yapılarak şeffaf plak tedavisi gerçekleştirilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Genel olarak bakıldığı zaman şeffaf plak tedavisi dişsel sorunu yaşayan bireylere uygulanır. Bu durum iki farklı şekilde ele alınır ve tedavi uygulanmaya başlanır.

Plak takımı aşamasına geçilince hafif bir şekilde sıkıştırma hissi oluşabilir. Hafif ağrı şeklinde kendini gösteren bir durum olur fakat kısa süreli olarak görünür. Daha sonra hastanın kendisi çıkarıp takabilme şansına sahip olur. Bu aşamada ağız ve diş bakımı temizliği yapılarak gerçekleştirilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Dişsel ve iskeletsel şeklinde sınıflandırması yapıldıktan sonra problem tipine uygunluğu gerçekleştirilir. Alt çene ve üst çenedeki gömülü dişi olmayanlara, çene yapısında sorun yaşamayan, estetik kaybı sorunu yaşayan bireyler için uygulanabilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

İşlem öncesinde hastanın diş ölçüsü alınarak tedaviye başlanır. Alt ve üst çeneye göre ölçü alınarak gerçekleştirilir. Daha sonra ağız iç ve dış görüntüsü elde edilir. Ardından ağız içinin röntgeni çekildikten sonra şeffaf plak hazırlığı yapılır. Plak takımından önce ve sonra fotoğraflama işlemi yapılır ve şeffaf plak tedavisi gerçekleşmiş olur.

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Ortodontik bozuklukları birden fazla çeşide sahiptir. Bu yüzden uygulanacak olan şeffaf plak tedavisi genelde aralık diş sorunu, çapraşık diş, çene genişletme için uygulanabilen ideal bir tedavi yöntemidir.

Ortodontik bozuklukların diş hekimi tarafından tespit edilmesinden sonra uygun olan tedavi yönteminin gerçekleşmesini sağlar.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Çıkarılabilir özelliği olduğu için ağız ve diş bakımının en doğru şekilde yapılmasında rol oynar. Gün içinde kişinin istediği bir zaman diliminde çıkarma veya takma işlemini gerçekleştirme durumu olur.

Diş teli takmak istemeyenler için en rahat tedavidir. Böylelikle tel görüntüsüne maruz kalmadan işlemin basit bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanır. Çıkarılabilir olduğu için hijyen konusunda sorun yaşanmaz.

Şeffaf Plak Tedavisi ile ilgili Sık Sorulan Sorular

  • Şeffaf plakları her gün çıkarmam gerekiyor mu?
  • Plak temizliğini yapmak için plaklar çıkarılabilir. Bu yüzden sürekli çıkarılmasına gerek yoktur.
  • Şeffaf plak değişimi kaç günde bir yapılmalıdır?
  • Şeffaf plakların haftada bir kere değişimi yapılmalı.
  • Şeffaf plaklar yeme içmeye engel midir?
  • Şeffaf plaklara alıştıktan sonra yeme içme güçlü çekilmez.
  • Tedavi süresi ne kadar sürer?
  • Tedavi süresi; kişiden kişiye değişim gösterir. Bu konuda kesin bilgi verilemez.

Diş Teli Olmadan Şeffaf Plaklarla Dişler Hareket Eder Mi?

Diş telinin olması dişlerin hareket etmesini sağlar. Burada yapılan şeffaf plak tedavisi ile birlikte dişlerin hareket etmesi mümkündür. Diş teline göre daha hızlı hareket etme özelliği vardır. Aynı zamanda hasta için daha konforlu ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilen tedavidir. Bazı durumlarda diş teli tedavisine göre daha hızlı sonuç verir.

Şeffaf Diş Plak Tedavisi Öncesinde Neler Yapılması Gerekir?

İşlem öncesinde yapılması gereken herhangi bir ön hazırlık yoktur. Sadece şeffaf plak tedavisi yapılmadan önce diş hekimi tarafından ağız ve diş bakımı yapılır.

Dişlerde meydana gelen diş taşı oluşumu, diş çürükleri gibi problemler giderilerek tedaviye zemin hazırlanır. Daha sonra diş ölçüsü alınarak plak hazırlığı için sipariş verilir. Böylelikle daha hijyenik ağız içi ile tedavi yapılır.

Şeffaf Diş Plak Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

İşlem sonrasında hasta plakları çıkarabilir ve takabilir. Bunun için gün içinde ağız ve diş bakımını yapması gerekir. Mutlaka dişlerin gün içinde iki kere fırçalanması gerekir. Böylelikle oluşabilecek problemlerin önüne geçilerek, etkili sonuçlar alınmış olur.

Diş hekimin verdiği talimatları es geçmeden doğru bir şekilde yerine getirilmesi büyük önem arz eder. Önerilen koruyucu plaklar kullanılarak tedavinin doğru sonuçlanması sağlanır.

Şeffaf Plak Tedavisinde Alt ve Üst Yaş Sınırı var Mıdır?

Herhangi bir yaş sınırlandırması yapılması gerek olmayan tedavidir. Büyük azı dişler ve kesici dişlerin tedavisini gerçekleştirebilmek için büyük önem arz eder.

Üst yaş sınırı olmadığı için kişi istediği zaman tedaviden faydalanabilir. Fakat bunun başarılı sonuçlanması için ileri yaş gruplarının tercih etmesi gereken tedavidir.

Şeffaf Plak Tedavisinin Uygulanmaması Gereken Durumlar var Mıdır?

Her tedavi uygulaması hasta için uygun olmadığı bir durumdan ibarettir. Böyle durumlarda tıbbi prosedür gereği ile işlem öncesinde hastanın işleme uygunluğu tespit edilir. Tedaviye uygunluğu kesinleştikten sonra gerekli çalışmalar başlatılır.

Destek dokunun azalmasıyla birlikte ve çene kemiğinin seviyesinde görülen azalmalar nedeniyle şeffaf plak tedavisi gerçekleştirilmez. Hastanın rahatsızlığı giderildikten sonra plak tedavisine başlanabilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ağrılı Bir Tedavi Midir?

Diş problemlerini giderebilmek adına yapılan tedavilerin çoğu ağrılı olarak gerçekleştiği bilinir. Fakat burada böyle bir durumdan söz etmek mümkün değildir. Çünkü şeffaf plak tedavisi sadece dişler üzerine yerleştirilen plak olarak bilinir.

Yani dişe zarar vermesi veya ağrı açığa çıkarması mümkün değildir. Plakları takarken hafi bir baskı oluştuğundan dolayı görülen ağrı da geçici hafiftir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süresi kişiden kişiye değişim gösterebilir. Bundan kaynaklı olarak görülebilecek değişkenliğin göz önünde bulundurulması gerekir. Tedavi süresini ortalama olarak 1-1,5 yıl içinde tamamlanma durumu vardır.

Hastanın durumuna göre kolay veya zor olarak değişim gösterir. Aynı zamanda 6 aydan az veya çok süre değişimi meydana gelebilir.

Şeffaf Plaklar Yeme ve İçmeye Engel midir? Yemek Yerken Çıkarılması Gerekir Mi?

Normal şartlar altında diş teline göre daha fazla avantaja sahip olunması sağlanır. Bu kapsamda; şeffaf plak tedavisi ile birlikte günün herhangi bir zamanında plakların çıkarılması mümkündür.

Plakla birlikte sürekli olarak çıkarılabilir ve takılabilir. Metal parça olmadıklarından dolayı yemek yeme sırasında sorun yaşanmaz. Hastanın yemek yerken plakları çıkarması kendisi için daha kolaylık sağlanacaktır.

Şeffaf Plak Tedavisi Konuşmayı Etkiler Mi?

Plak tedavisine başladıktan sonra kişinin buna alışması gerekir. İlk dönemlerde kişi plaklara alışmakta güçlük çeker. Fakat ilerleyen zaman diliminde ise bunun geçeceği bir gerçek. Bunun için mutlaka 1-2 hafta geçmiş olması gerekir. Fakat bazı hastaların şeffaf plak tedavisi zorlu olarak geçer.

Alışma süreci uzun sürdüğünden dolayı konuşmada güçlük çekerler. Alışma süresinin mutlaka tamamlanması gerekir. Böylelikle konuşma güçlüğü çekmeden kısa süre içinde kişi normal yaşantısına geri dönerek tedaviye devam eder.

Fazla Kahve Çay ve Sigara Tüketimi Plakları Etkiler Mi, Hangi Yiyecek ve İçecekler Şeffaf Diş Plaklarının Renklerini Değiştirir?

Plakların şeffaf olmasıyla birlikte dişlerin zarar görmesi veya renk değiştirmesi mümkün değildir. Fakat plakların zaman içinde renk değiştirme durumu vardır. Bu durum tüketilen gıdalarla alakalı olarak görünür.

Kahve, çay, renklendirici ürün, asitli gıdalar ve sigara gibi etmenlerden dolayı plakların renk değişimine uğraması mümkündür.

Plakların haftalık veya 15 günde bir değişiminin düzenli olarak yapılması durumunda plakların renginde değişim görülmez. Daha sağlıklı ve etkili sonuç alabilmek adına uzman hekim tarafından muayene gerçekleştirilmeli. Böylelikle düzenli olarak plak değişimi yapılarak sorun yaşanmaz.

Şeffaf Plak Temizliği Nasıl Yapılır?

Şeffaf plakların temizliğine ve bakımına dikkat ederek daha sağlıklı sonuçların alınması sağlanır. Yapılan şeffaf plak tedavisi ile birlikte haftalık değişim görülür. Haftada bir kere plak değişimi yapılarak, kendi kutusuna yerleştirilmesi gerekir.

Aynı zamanda yemeklerden önce yıkanarak temiz sudan geçirilmesi gerekir. Eğer uzun süreliğine plak kullanımı olacaksa; bu plakların bir süre suyun içinde bekletilerek temizliğinin yapılması gerekir. Böylelikle partiküllerin temizlenmesi mümkündür.

Şeffaf Plak Tedavisinde Kontroller Hangi Sıklıkta Yaptırılmalıdır?

Diş hekimin verdiği talimatlara uyulması ve bu süreci iyi değerlendirerek sağlıklı sonuç alınmalıdır. Plak tedavisinin genel olarak 1-1,5 yıl içinde tamamlanma durumu vardır. Uzman hekimin verdiği aralıklarla kontrollerin gerçekleşmesi büyük önem taşır.

Tel Tedavisi Sonrasında Şeffaf Plaklar Kullanılabilir Mi?

Bu durum genelde hastanın durumuna bağlı olarak değişim gösterir. Hastanın diş hekiminin muayenesinden geçmesi ve daha sonrasında planlaması yapılmalıdır. Diş teli sonrasında uygun görülmesi durumunda diş hekiminin şeffaf plak tedavisi gerçekleştirmesi mümkündür.

Pekiştirme Tedavisi Şeffaf Plak Tedavisi ile Aynı Anlamda Mı Kullanılır?

Pekiştirme tedavisi için şeffaf plak kullanılabilir. Teknik ve materyal bakımından ikisi de farklı bir durumu içinde barındırır. Tedaviyle birlikte dişlerin bozulma sorunu olmaz ve aynı zamanda sağlıklı gülüşlere sahip olması sağlanır.

Günde Kaç Saat Takılmalı?

Gün içinde plakların düzenli olarak takılması gerekir. Plakların çıkarılması, hastanın temiz ve bakım yaparken çıkarması, yemeklerden önce ve sonra yıkanarak takılması gerekir. Bunun ortalama olarak dişte kalma süresi 20-22 saat ile sınırlı olur.

Bu durumların haricinde plakların çıkarılması durumunda tedavinin başarısız sonuçlanmasına neden olur. İstenilen sonuç alınmadığından dolayı hasta hayal kırıklığına uğrar. Özel etkinliklerde ve davetlerde plakların çıkarılmasında bir sorun yoktur. Bu süre ise 3-4 saat ile sınırlı olması gerekir.

Şeffaf Plak Dişi Düzeltir Mi?

Burada şeffaf plak tedavisinin en büyük amacı; dişlerdeki fiziksel sorunların giderilmesidir. Ayrık, yamuk ve çarpık olan dişlerin tedavisini gerçekleştirebilmek adına diş teline başvurulur. Fakat diş telinin metal olması nedeniyle şeffaf plak tercihi yapılmış olur.

Diş telinin de amacı aynı zamanda dişlerin daha düzgün hale getirmek ve sorunu gidermektir. İki tedavinin de olumlu sonuç vermesinden kaynaklı olarak şeffaf plağın dişi düzelttiğini söylemek mümkündür.

Şeffaf Plak Neden Takılır?

Ayrık, yamuk ve çarpık diş sorunu olan hastalar için şeffaf plak tedavisinin gerçekleşmesi büyük önem taşır. Böylelikle diş problemlerinin giderilmesiyle birlikte şeffaf plak takılır. Kişi sağlığına zarar vermez. Hastanın alışma süreci tamamlandıktan sonra şeffaf plaklar, rahatsız etmez.

Şeffaf Plakları Kullanmayı Unutursanız Ne Olur?

Şeffaf plakların gün içerisinde dişte durma süresi 20-22 saat ile sınırlıdır. Geriye kalan zaman diliminde ise; ağız ve diş bakımını yapmak, plak temizliği, yemek yedikten sonra da yapılan temizliği ile birlikte zaman geçer.

Bunların yanında; şeffaf plak tedavisi sonrası, şeffaf plakların takılması unutulduğunda genelde başarılı sonuç alma durumu olmaz.

Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları 2022

Sağlık merkezinin kendine göre belirlediği fiyat listesi mevcuttur. Bu gibi durumlarda İşlem öncesinde sağlık merkeziyle iletişime geçerek bilgi almak gerekir.

Güncel ve kesin fiyat bilgisi içinse diş hekimi tarafından muayene edilmek gerekir. Alınan şeffaf plak tedavisi fiyatı ve diş problemi bilgisi doğrultusunda işlemin nerede yapılacağına karar verilir. Şeffaf plak tedavisi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.