Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum Diş Kaplama, diş kaplamalarında yapılan porselen kaplamalarda sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Burada iki farklı şekilde sınıflandırma yapma durumu vardır. Metal destekli ile metal desteksiz şeklinde gerçekleştirilmiş olur.

Daha doğal gülüşlere sahip olmak ve beyaz dişlerle dikkat çekmek artık daha kolaydır. Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen ve diş problemlerini giderebilmek adına yapılan tedavi yöntemidir. Yapılan zirkonyum diş kaplama özel fırınlarda işlendiği için zarar verme veya hasar oluşturma durumu yoktur.

Diş kaybını önleyebilmek adına yapılan diş kaplamadır. Beyaz renge sahip olan saf maddedir. Fakat bunun tedavi yönteminde kullanılabilir olması için zirkonyum seramiğine dönüşümü gerçekleştirilir.

Kullanılan özel fırınlarda işlenip, üretildiği için kesinlikle zarar verme durumu yoktur. Daha doğal bir görüntü elde edilmesi sağlanır. Işık geçirgenlik özelliği olduğu için aynı zamanda ağız içinde koku yapma veya kötü tat oluşturma durumu yoktur.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak zirkonyum diş kaplama tedavisine başlamadan önce hastanın işleme uygunluğu tespit edilir. Daha sonra yapılan tetkikler sonucunda, işleme uygunluğu kesinleştikten sonra planlama yapılır. Diş problemi ve durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olunur.

İşlem yapılmadan önce lokal anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Böylelikle işlem sırasında herhangi bir ağrı oluşumu meydana gelmeden tedavi gerçekleştirilir. Uyuşma başladıktan sonra dişler ufaltılır. Böylelikle daha önce hale geldikleri için kaplama işlemi kolaylık sağlar.

Dişe uygun olacak şekilde ölçü alınmış olur. Renk seçimi yapılır ve özel laboratuar ortamında zirkonyum kaplama hazırlanır. Hazır olan kaplamalar özel yapıştırıcı jel ile dişlere takılır. Oldukça kalıcı ve güvenilir bir tedavi yöntemi olarak bilinir.

Zirkonyum Diş Kaplama Kimler için Uygundur?

Diş kırıklıkları, hasar sorunu olan veya çürük dişlerde sağlıklı sonuç almak ve kemik erimesini önlemek amacıyla gerçekleştirilmiş olur. Diş etinin yukarıda olması veya çekilmesi durumunda tercih edilebilir. Diş dizimi herkeste aynı olamayabilir.

Bundan kaynaklı olarak şekilsiz diş problemi yaşayanların, uzun vadeli beyaz dişlere sahip olmayanlar ve daha temiz dişlere sahip olmak isteyenler için zirkonyum diş kaplama uygun tedavi yöntemidir.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

  • Birçok hasta için ideal ve rahat bir tedavi yöntemi yerine geçer. Bundan dolayı çok fazla rağbet gören uygulama arasında yerini alır.
  • Bilgisayar ortamında üç boyutlu görüntüleme gerçekleştiği için daha kolay tedavi uygulanabilir hale gelir. Böylelikle diş hakkında fazla bilgi sahibi olunur.
  • Dayanıklı ve güçlü özelliğe sahip olduğu için uzun vadeli olarak kullanılır. Çok soğuk ve çok sıcak hassasiyet oluşumu için problem yaratmadığı için dayanıklıdır.
  • İçeriğinde metal veya metal benzeri etkin maddesi olmadığından dolayı ağız içinde kötü tat veya koku oluşumuna neden olmaz. Ayrıca, zirkonyum diş kaplama uygulamasında alerji oluşumu meydana getirme ve güvenle tercih edilebilir.

Metal destekli ve metal desteksiz şeklinde ele alınabilir. Metal destekli kaplamalara göre daha büyük avantaj sağlar. Ağız içinde kötü tat ve koku yapma durumu yoktur. Diğer uygulamalar gibi diş etlerinde siyahlık sorunu oluşturmaz.

Bunlarla birlikte; zirkonyum diş kaplama tedavisinden faydalanmak isteyenler için sıcağa veya soğuğa karşı hassasiyet oluşumu meydana gelmez. Işığı geçirebilme özelliği olduğundan dolayı mat görüntü oluşturmaz.

Tam aksine daha doğal görünmesini sağlar. Diş eti ve çevresinde diş eti problemi veya hastalığı oluşturmadan güvenle tercih edilebilir.

Kaplama Sonrasında Ne Zaman Kontrole Gitmek Gerekir?

Diş kaplama işlemi gerçekleştirildikten sonra ek olarak yapılması gereken bir durum yoktur. Doğal dişlerde yapılan işlemlerin aynı şekilde devam ettirilmesi önem taşır.

Altı ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolleri yapılmalıdır. Böylelikle oluşabilecek sorunların önüne geçilerek, etkili sonuçların alınması sağlanır.

Diş Eti Hastalığı Olanlarda Uygulanabilir Mi?

İşlemin uygulanabilir olması için kişinin herhangi bir sağlık problemi olmaması gerekir. Böylelikle etkili sonuçların alınmasına yardım edilir. Öncelikle diş etinde meydana gelen hastalığın tespit edilip giderilmesi gerekir.

Bunun için biraz zamana ihtiyaç duyulduğundan ve beklemek gerektiğini unutmamak gerekir. Daha sonrasında zirkonyum diş kaplama tedavisi doğru bir şekilde uygulanabilir.

Zirkonyum Kaplama Dişe Nasıl Tutulur?

Zirkonyum diş hazırlanırken özel fırınların kullanılmasıyla birlikte tasarlanmış olur. Özel tasarlanan dişlerin kaplamasını gerçekleştirebilmek adına özel yapıştırıcı jeller kullanılır. Özel yapıştırıcılarla birlikte yapılan kaplamanın ömürlük tedavi olduğu bilinir.

Rengi İlerde Değişir Mi?

Işık geçirgen özelliğine sahip olan ve dişlerin daha doğal görünmesini sağlayan zirkonyum diş kaplama ile birlikte düzenli bakım yapılmalıdır. Zirkonyum kendi başına pürüzsüz yüzey olduğu için dişlerde herhangi bir renk değişimi oluşturması mümkün değildir.

Fakat sıklıkla zararlı gıdalarda kullanılması durumunda renk değişimi görülebilir. Kahve, çay, sigara, renklendirici içecek çok sık tüketildiği için diş renk değiştirebileceğinden dolayı daha dikkatli olmak gerekir. Düzenli olarak diş fırçalama yapılarak buna engel olunur.

Diş Kaplama Sırasında Ağrı Olur Mu?

Kaplama işlemi yapılmadan önce hastanın doğal dişlerinde küçültme işlemi yapılır. Lokal anestezi uygulaması altında gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Bundan kaynaklı olarak kesinlikle ağrı hissetme durumu mümkün değildir.

Alınan ölçülere uygun olarak kaplama dişler özel laboratuar ortamında hazırlanır. Kaplama işlemi yapıldıktan sonra dişlere hafif bir şekilde baskı uygulanır. Bununla birlikte hafif derece de sızlama oluşabilir.

Diş Kaplama İşlemi Ne Kadar Sürer?

Yapım aşaması ile kaplama aşaması değişkenlik gösteren bir konu başlığıdır. İşlem öncesinde hastanın diş kontrolleri yapılır. Bunun üzerine yapılacak olan kaplama için diş ölçüsü alınır. Diş ölçüsünün mutlaka çene kemiğine zarar vermeyecek şekilde ayarlanması gerekir.

Özellikle yüz anatomisine daha uygun olmasına dikkat edilir. Alınan ölçüler sonucunda zirkonyum dişin özel laboratuar ortamında hazırlanması gerekir. Elde edilen zirkonyum dişlerin sadece dişe kaplaması yapılacaktır.

Küçültülen dişlerin süresi, kaplama yapılacak diş sayısına göre değişim gösterir. Ardından kaplama işlemi yapılarak sadece özel jellerle yapıştırması yapılarak işlem sonlandırılır.

Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Uzun vadeli kullanılabilir bir tedavi yöntemi olduğu için birçok kişi tarafından güvenle tercih edilir. Daha estetik bir görüntü elde edebilmek adına zirkonyum diş daha ideal olur. Kullanım ömrü kişiden kişiye değişim gösterir.

Alınan gıdalar ve içeceklere göre kullanım ömrü değişkenlik gösterir. Bu gibi durumlarda kesin bir bilgi verilemez. Ortalama olarak bir değer vermek gerekirse bunun 4-5 ile sınırlı olduğunu söylemek mümkündür.

Düzenli olarak gerçekleştirilen kontroller sonucunda daha sağlıklı dişlere ve gülüşlere sahip olunur. Bu sayede zirkonyum dişin daha uzun ömürlü olduğunu görebilme şansı yakalanır. Süresi biten zirkonyum dişin, diş hekimi tarafından kontrol edilmesinden sonra çıkarılması uygun görülür.

Diş Kaplama Zararlı Mıdır?

Diş kaplamanın yapılması, kişiye zarar verme durumu yoktur. Çünkü burada dişlerin daha sağlıklı hale gelmesi ve kemik erimesi gibi hastalıkların önüne geçmek için kaplama yöntemine başvurulur. Burada kullanılan zirkonyum diş kaplama yönteminde zarara uğrama durumu yoktur. Kişi sağlığına ve dişlere zarar vermeden gerçekleştirilmiş olur.

Diş Kaplama Diş Beyazlatılabilir Mi?

Kaplama işlemi yapılmadan önce hastaya uygun olan zirkonyum diş kaplama durumuna karar verilir. Alınan ölçüler doğrultusunda, diş rengine de karar verilir. Kişinin isteği üzerine yapılan diş kaplama da beyaz dişi elde etmek mümkündür.

Doğal dişlerin küçültülmesiyle birlikte kaplaması gerçekleştirilir. Kaplama ile birlikte daha doğal ve daha beyaz dişlere sahip olunabilir.

Metale Karşı Alerjim var, Zirkon Diş Kullanabilir Miyim?

Zirkonyum kaplamanın en büyük özelliği arasında metal destekli olmamasıdır. Çünkü metal destekli kaplamalar genelde kişiye rahatsızlık veren ve alerjik sorun yaratan durumlar olarak bilinir.

Ağız içinde kötü koku veya tat oluşturma durumu olmaz. Bundan kaynaklı olarak zirkonyum diş kaplama tedavisinden yardım alınarak, alerjik sorunların önüne geçilebilir.

Zirkon Kaplama Ağzımda Değişik Tat ve Kokuya Neden Olur Mu?

Bazı diş kaplama tedavilerinin ağız içinde koku ve tat oluşturduğu bir gerçek. Bu sebepten dolayı pek çok kişinin korkulu durumların biri, kaplama sonrası ağız içinde tat ve koku oluşumudur.

Son zamanlarda sıklıkla adından söz ettiren ve dişlere zarar vermeyen kaplama arasında zirkonyum diş kaplama yer alıyor. Işık geçirgen özelliği sayesinde ağız içinde koku veya tat oluşturmayan tedavi yöntemidir. Hastanın güvenle tercih edebileceği etkili ve ideal bir yöntem olarak bilinir.

Zirkonyum Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Burada herhangi bir ek durumun gerçekleşmesine gerek yoktur. Normal gündelik hayatta, doğal dişlere yapılan bakımdan bir farkı yoktur. Yani gün içinde düzenli olarak iki kere diş fırçalanmalı.

Diş ipi kullanılarak, diş temizliğinin en etkili hale gelmesi sağlanır. Altı ayda bir yapılan hekim kontrollerinin tekrar edilmesi ve ihmal edilmemesi büyük önem arz eder.

Zirkonyum Diş Değişmesi Gerektiği Durumlarda Zarar Verir Mi?

Dişlere yapılan kaplamaların değişimini yapabilmek için tercih edildikleri yönteme göre farklılık gösterirler. Zirkonyum diş kaplama yönteminde iki farklı şekilde değişim meydana gelir. Köprü ve kron restorasyonu şeklinde ele alınır.

Daha çok hastanın diş durumu ve hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kron yönteminde kuvvetin uygulanması gerekir. Köprü yöntemde ise kaplamanın kesilmesi sonucunda dişten uzaklaşmasını sağlamaktır.

Zirkon Diş Kaplama Hangi Yaşlar için Uygundur?

Sabit tedavi yöntemi olduğundan dolayı mutlaka kişinin gelişim sürecini tamamlamış olması gerekir. Bundan kaynaklı olarak 18-20 yaşına kadar vücut gelişim gösterir.

İşlem öncesinde ağız ve diş temizliği yapıldıktan sonra hastanın işleme hazır hale gelmesi sağlanır. Bu şekilde daha etkili sonuç alınmasına yardımcı olur. Vücudun gelişim sürecinin tamamlaması durumunda zirkonyum diş kaplama yöntemi tercih edilebilir.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Memnun Mu?

Günlük yaşamda diş kaplama tedavi yöntemleri arasında en fazla tercih edilen tedavi yöntemleri arasında bulunur. Işık geçirgen özelliğiyle birlikte ağız içinde koku ve tat yapmadığından dolayı birçok kişinin tercih etmesine büyük katkı sağlar.

Oluşabilecek hasara karşı dayanıklı özelliği olduğu için birçok kadın ve erkek tarafından uzun vadeli olarak kullanılır. Özellikle metale karşı alerjisi olan kişiler için zirkonyum diş kaplama en ideal tercih olur.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2022

Fiyatlandırma bilgisi belirlenirken işlem öncesinde bazı hususlar göz önünde bulundurulur. Sağlık merkezlerinin belirlediği fiyat bilgisi çeşitli sebeplere bağlı olarak değişim gösterir.

 

Sağlık merkezinin güvenilirliği, uzman hekimin tecrübesi ve kullanılan ekipmanların kalitesine göre fiyat değişimi görülür. Aynı zamanda kullanılacak zirkonyum diş miktarına göre de fiyat değişimi görülür.

İşlem öncesinde sağlık merkezi ile iletişime geçilerek, bilgi alınabilir. Fakat zirkonyum diş kaplama tedavisine uygun olup olmadığını belirleyebilmek adına uzman hekimin ön muayenesinden geçmek gerekir. Böylelikle daha güncel fiyat bilgisine erişim sağlanmış olur. Zirkonyum diş kaplama fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.